alexie
15.1.2020
Kategorie: Společnost

Odnětí svobody za nedostatečnou lásku

Sdílejte článek:

JANA KUNŠTEKOVÁ

Poslední dobou hýbe veřejným míněním případ jedenáctileté Alexie, kterou brněnský soudce Jiří Zrůst poslal na půl roku do krizového centra, aby se naučila mít ráda svého otce. Poté má jít žít k němu na Slovensko, a jestli se ještě uvidí s matkou, o tom rozhodne už jen otec.

Mám pocit, že jsem se vrátila v čase do dob, kdy otec rozhodoval o životě svých dětí jako nejvyšší autorita, do dob někam před osvícenství. Nebo možná je to výlet do budoucnosti, kdy se v Evropě bude stále více prosazovat radikální islám, kde dcera je jen věc.

Přesně tak totiž na místě otce soudce rozhodl. Alexii přitom vůbec nevyslechl, protože prý mu její svědectví bylo předem známo – je zmanipulovaná matkou.

Ve své nezávislosti šel při rozhodování tak daleko, že nejen že nezohlednil stanovisko odbornic z oboru psychiatrie a psychologie, ale ani provoz krizového centra a jeho možnosti ohledně styku s rodiči pod dohledem. A stanovil dobu a rozsah schůzek zcela svévolně.

My starší si pamatujeme podobný případ, který se odehrál asi před 12 lety ve Středočeském kraji. Dívka v podobném věku byla také poslána soudcem na „převýchovu“, aby se naučila mít ráda svého otce. Možná si ji měl soudce Zrůst předvolat, aby vypověděla, zda se experiment podařil. Já už se na výsledky bohužel nepamatuji.

Tady je případ okořeněn tím, že otec byl za obvinění z opakovaného násilí na matce půl roku ve vazbě. Prý byl poté, co byl případ předán na Slovensko, zproštěn viny, bližší okolnosti nejsou známy. Naopak nařkl matku, že si vše vymyslela, ta byla osvobozena z nařčení též. Všichni víme, jak složité jsou případy domácího násilí, jak těžko se prokazuje, když se odehrává pouze mezi čtyřmi stěnami a svědci jsou jen rodinní příslušníci, často děti. Ať už to bylo jakkoli, dívenka se otce bojí, protože napadání matky z roku 2012 si pamatuje. Byly jí čtyři roky a takové zážitky se do dětské mysli neúprosně vryjí.

Ale ať už je to jakkoli, Alexie k otci nechce, doma v Brně je s matkou a dalšími třemi sourozenci zcela spokojená, učí se dobře, ráda tančí, chtěla se připravovat na zkoušky na konzervatoř. To všechno soudce jedním škrtnutím pera zrušil. Navíc ji vystavil svévoli ze strany potenciálního násilníka. Aby bylo o někom u soudu rozhodnuto, aniž by před soudem směl vystoupit, to je opravdu středověk. Jako by se soudce bál, jak by na případné svědky zapůsobila dívčina výpověď. Mohl ji klidně vyslechnout a na výpověď nedbat, jako u všech ostatních žen svědčících u soudu.

Nechci hrát na genderovou strunu, ale zdá se, že soudce celkově na potřeby a výpovědi žen nedbal a řídil se jen přáním otce. Zjevně si udělal názor už předem. Což je důvod pro zbavení případu pro podjatost. Soudce má podle zákona rozhodovat až a pouze na základě před soudem provedených důkazů. Matka navíc bude hradit náklady na pobyt dcery v krizovém centru, otec naopak už nemusí platit alimenty.

Když si odmyslím, že krizová centra nemají sloužit k trestání dětí, protože co jiného to je – vytržení z rodinného prostředí, odtržení od matky a sourozenců a vyhlídky na život s nemilovaným a možná nebezpečným člověkem – rozsudek je prostě nelidský a odporující elementární lidské spravedlnosti.

Na sociálních sítích se rozproudila pod mnohými statusy, odsuzujícími rozsudek, bouřlivá debata.

Většina lidí, i autorit právních, morálních i politických, vidí rozsudek jako šokující. Ale najdou se tací, téměř výhradně jsou to muži, kteří počínání brněnského soudce schvalují. S tím, že dítě je zmanipulované, otci byl odpírán styk s ním a tím byl otec poškozen ve svých právech. Což není pravda, otec o dceru nejevil zájem a na schůzky údajně nechodil, neposlal dceři ani dárek či přáníčko k Vánocům. Dokonce si nechal v roce 2014 udělat testy DNA, zda je Alexia vůbec jeho dcerou. Najednou však v sobě zřejmě objevil studnu otcovské lásky a chce dceru do výhradní péče.

Člověk nemusí být psycholog ani psychiatr ani soudce, aby věděl, že láska se vynutit nedá, naopak, snadno se vyvolá nenávist, odpor a duševní problémy, které mohou člověka, v tomto případě dívku Alexii, krutě poznamenat na celý život. Kdo podobný počin ve jménu „práva otce na děti“ schvaluje, podle mého názoru si lásku dítěte nezaslouží, nezaslouží si ani samotné dítě. Termín „zavržený rodič“ je možná oprávněný, ale také je možná mnohý rodič zavržený oprávněně. Jistě, jsou matky, které používají dítě jako zbraň proti otci. Stejně tak je tomu i u otců, jak vidím ve škole velmi často zejména poté, co se dostala do módy takzvaná střídavá péče. Boj rodičů o děti svědčí jen o jejich nezpůsobilosti řádně se o děti starat a dbát o jejich blaho. Taková hybridní válka pohlaví.

V tomto případě jde krutost hodně daleko. To, co chce otec Alexie a co mu soudce umožnil, je jen pomsta na matce a dceři. Lásky v tom není ani gram.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Rudolf Roedlind 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 600,00 Kč
Vybráno 10.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 292 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.