may_barnier_deal-1024x543
16.1.2019
Kategorie: Politika

Odmítnuto

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Nedá se říci, že by to bylo velké překvapení. Bookmakeři ve Velké Británii sázeli začátkem týdne na to, že withdrawalagreement neprojde parlamentem, v poměru 20:1, a stalo se. Deal neprošel.

Financial Times mají jmenovitý přehled poslanců podle toho, jak hlasovali. Členové vlády a jejich tajemníci byli vesměs pro deal. Ale mezi 118 konzervativci, kteří se postavili proti, jsou i bývalí tajemníci pro Brexit, David Davis a Dominic Raab – to byly významné dezerce.

Proti dealu hlasovaly i pro-EU strany, jako je Skotská národní strana (SNP) a Liberální demokrati. Ukazuje to na neřešitelnost situace: kompromis mezi Remain Leave neuspokojí ani jedny. Navíc nejde jen o setrvání či nesetrvání v EU, ale i o to, kdo bude premiérem a zda budou předčasné volby či nikoliv. Místo šachů tak situace připomíná improvizovanou fackovanou, které se účastní několik týmů naráz. A ty týmy mají různé cíle.


Předčasné volby se vyloučit nedají, protože na stole je hlasování o důvěře vládě, vyvolané šéfem opozice Jeremym Corbynem. Má proběhnout hned ve středu 16. ledna večer. Kdyby bylo úspěšné, začala by běžet lhůta 14 dní k sestavení nové vlády, a pokud by uplynula marně, znamenalo by to předčasné volby. (Poslední byly před rokem a půl!)

Můj odhad: vláda se udrží. Ačkoliv konzervativci jsou rozhádaní, vize Corbyna u moci je pro ně příliš strašidelná. Severoirská strana DUP, která je jazýčkem na vahách, už prohlásila, že premiérku podpoří. Dohromady je to dost hlasů na to, aby stávající kabinet pokračoval dál.

Konzervativci sami teď Mayovou z místa předsedkyně strany odvolat nemohou, ani kdyby chtěli. Je totiž chráněna dvanáctiměsíční lhůtou po posledním hlasování, které v prosinci ustála. Mohla by odstoupit sama, ale podle mého názoru tak neučiní. Celá její kariéra totiž ukazuje, že Theresa May je hodně houževnatá, a to i na britské poměry.


Druhé referendum je sice taky možnost, ale mnohem komplikovanější, než se zdá. Proč?

1. Za prvé, musel by jej vyhlásit parlament formou zákona. Což by narazilo na zásadní otázku: o čem se bude vlastně hlasovat – tedy jaké budou možnosti na lístku?

Dokonce i v případě původního brexitového referenda se chvíli řešilo, jak bude otázka na volebním lístku znít, aby psychologicky neovlivňovala voliče k jednomu pólu. O čem by se přesně hlasovalo v brexitovém referendu číslo 2? Jsou minimálně tři varianty:

  • Remain vs. No-Deal Brexit.
  • Remain vs. No-Deal Brexit vs. Brexit s dohodnutým dealem (tzv. třístranné referendum).
  • No-Deal Brexit vs. Brexit s dohodnutým dealem.

Dolní sněmovna by musela vybrat jednu z těchto možností a v případě té třístranné ještě určit, jak se vlastně budou vyhodnocovat výsledky; ona taková situace, kdy by třístranné referendum dopadlo v poměru 45:35:20, by byla dobrým základem pro další nestabilitu.

Na kampaň by bylo potřeba deset týdnů, stejně jako u minulého referenda. Jak by taková kampaň vypadala, to je až příliš snadné si představit – ještě daleko negativněji a agresivněji, než ta v roce 2016. Hlavním cílem bojujících stran by bylo mobilizovat maximální množství voličů ve „svých“ věkových a příjmových kategoriích, aby skutečně přišli k volbám. Což se nejsnáze dá udělat démonizací protistrany.

2. Velice obtížné by také bylo stanovit podmínky konání. Jednalo by se zejména o to, co by směly a nesměly dělat sociální sítě, o ovlivňování ze zahraničí apod. „Zacpat“ kyberprostor tak, aby se k britským voličům dostaly jen názory jiných britských voličů, je čirá utopie. Ale ponechat cizím entitám (ať už vládám či soukromníkům) možnost ve větší míře ovlivňovat kampaň, by zase podkopalo věrohodnost hlasování. Toto nemá žádné dobré řešení, internetu se ještě demokracie nestihla přizpůsobit.

3. Těsný výsledek v opačném gardu (dejme tomu 53:47 pro Remain) by mohl předznamenat třetí referendum o pár let později. „Leavers“ by se v takovém případě určitě jen tak nevzdali, stejně jako nyní se nevzdávají „Remainers“.


Vezmu-li to z pohledu premiérky, může udělat například toto:

  • Zkusit dohodnutý deal prodat poslancům ještě jednou a hrozit No-Deal Brexitem v případě, že nekývnou. Velmi nejistá taktika. Jedna historická porážka stačila.
  • Obrátit se na EU s žádostí o nové projednání nejkritičtějších kusů dealu, hlavně „irské pojistky“, která vyvolává největší odpor poslanců. To by vyžadovalo prodloužení termínu odchodu země z EU, jež by musely schválit všechny členské země, a rovněž ochotu protistrany vrátit se k vyjednávacímu stolu. Je to možná cesta.
  • Odvolat jednostranně Brexit, což ale vyžaduje souhlas parlamentu. Nebezpečí rozpadu konzervativní strany je v takovém případě nezanedbatelné.
  • Odejít středem a přenechat problém někomu jinému, což si myslím, že k její povaze nesedí.

V současné době bych odhadoval pravděpodobnost přejednání „irské pojistky“ na 20-25 procent. Pak by upravený deal mohl sněmovnou projít.  Ten zbytek do sta procent tipuji na No-Deal Brexit. Nu, za pár týdnů uvidíme.

Autor:  

0_Marian_Kechlibar

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč

Celkem za měsíc: 5 472,00 Kč
Vybráno 15.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 248 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.