10-13_Erdogan
15.9.2020
Kategorie: Společnost

Odliv mozků: Proč mladí Turci nevidí v Turecku svou budoucnost

Sdílejte článek:

BURAK BEKDIL

  • Agentura SODEV zjistila, že 60,5 % mladých Turků podporujících Erdoğana by raději žilo v křesťanském Švýcarsku, i kdyby tam třeba vydělávali polovinu toho co v muslimské Saúdské Arábii.
  • “Snahy sociálního inženýrství zaměřené na mladé lidi téměř vždy končí opačnými výsledky, především proto, že mladým lidem se nelíbí, když jim někdo říká, co je pro ně dobré a co špatné. Svoboda je pro většinu mladých lidí důležitější než modlitby. Konzervativní politici toto mnohdy podceňují.” — Profesor jedné turecké univerzity, který si nepřál být jmenován.
  • Jen za prvních 65 dní trvání pandemie COVID-19 bylo zatčeno 510 Turků za “šíření nepodložených a provokativních zpráv v sociálních médiích”. Do konce roku zablokovali turečtí cenzoři 408 494 webových stránek, 7 000 účtů na Twitteru, 40 000 tweetů, 10 000 videí na YouTube a 6 200 účtů na Facebooku.
  • Erdoğan by si měl sednout a zeptat se sám sebe: Proč chtějí mladí Turci, které chtěl udělat “hluboce zbožnými”, opustit svou muslimskou zemi a žít v zemích “nevěřících”?

Turecký islamistický prezident Recep Tayyip Erdoğan jednou prohlásil za svou politickou misi “výchovu hluboce zbožných (muslimských) generací”. Výzkumy v posledních letech ukázaly, že turecká mládež se nejambicióznějšímu Erdoğanovu projektu sociálního inženýrství vzepřela.

Výzkum agentury Konda v roce 2019 zjistil, že v porovnání se všeobecnou populací je u turecké mládeže méně pravděpodobné, že by se identifikovala jako “nábožensky konzervativní” a mladí lidé méně dodržují půst, nevykonávají předepsané pravidelné modlitby a mladé ženy si nezakrývají vlasy. Mezinárodní agentura Ipsos zase zjistila, že pouze 12 % Turků důvěřuje islámským duchovním. Agentura SODEV zjistila, že 60,5 % mladých Turků podporujících Erdoğana by raději žilo v křesťanském Švýcarsku, i kdyby tam třeba vydělávali polovinu toho co v muslimské Saúdské Arábii. Studie agentury SODEV také zjistila, že 70,3 % respondentů si myslí, že talentovaní mladí lidé se v Turecku nikdy nemohou prosadit v profesionálním životě bez politických a byrokratických “konexí”, tj. bez protekce. A jen 30 % z nich si myslí, že by mohli svobodně vyjádřit svůj názor v sociálních médiích.

Nová data naznačují, že mladí Turci mají západní myšlení namísto “nábožensky konzervativního / zbožného”, jak doufal Erdoğan. Podle jedné studie 72 % Turků ve věku 20 let a mladších podporuje plné členství Turecka v Evropské unii. To je v ostrém kontrastu s oficiální propagandou země, kde nejvyšší islámský duchovní řekl, že “děti, které nečtou Korán, obcují se satanem a jeho čeládkou.”

“Snahy sociálního inženýrství zaměřené na mladé lidi téměř vždy končí opačnými výsledky, především proto, že mladým lidem se nelíbí, když jim někdo říká, co je pro ně dobré a co špatné,” řekl profesor jedné turecké univerzity, který si nepřál být jmenován. “Svoboda je pro většinu mladých lidí důležitější než modlitby. Konzervativní politici toto mnohdy podceňují.”

V roce 2014 byl 16letý student zatčen za urážku Erdoğana. V roce 2015 byl za urážku Erdoğana zadržen 15letý mladistvý. A v roce 2016 byl mladý student univerzity zatčen přímo na přednášce na základě obvinění z urážky Erdoğana a propagace teroristické organizace – a to vše jen kvůli pár slovům v sociálních médiích.

Není tedy divu, že mladí Turci neplánují svou budoucnost ve své vlastní zemi nebo v nějaké jiné islámské zemi, ale plánují ji v zemích, kde jsou občanské svobody posvátné. V roce 2019 emigrovalo z Turecka celkem 330 289 lidí a oficiální údaje odhalují, že 40,8 % z nich bylo ve věku 20–34 let.

Seren Selvin Korkmaz, výkonná ředitelka Istanbulského institutu politického výzkumu (Istanbul Political Research Institute), vysvětlila v rozhovoru pro deník Arab News odliv mozků z Turecka takto:

“Emigrace se stává strategií úniku z každodenního existenčního boje. V Turecku je mezi mladými lidmi více než 25% nezaměstnanost. Mnoho z těchto mladých lidí je stále finančně závislých na svých rodičích, nebo pracuje za velmi nízké mzdy… Za takových podmínek si mladí lidé nedokážou představit svoji budoucnost… a “jejich nejistota je ničí.” Kromě nezaměstnanosti působí na mládež negativně i autoritářské tendence v zemi – včetně zákazů sociálních médií a ohrožení svobody slova. Mladí lidé mají potom skutečné obavy o svoji budoucnost.”

Jen za prvních 65 dní trvání pandemie COVID-19 bylo zatčeno 510 Turků za “šíření nepodložených a provokativních zpráv v sociálních médiích”. Do konce roku 2019 zablokovali turečtí cenzoři 408 494 webových stránek, 7 000 účtů na Twitteru, 40 000 tweetů, 10 000 videí na YouTube a 6 200 účtů na Facebooku.

“Toto není země, o které jsem snil,” řekl 19letý student A. B., a ze strachu před stíháním požadoval přísnou anonymitu. “Už se ve své vlastní zemi necítím jako doma. Nevidím žádné známky svobodného života. Půjdu do Evropy na studia a pravděpodobně se budu do Turecka vracet jen na dovolenou.”

“Toto není země, o které jsem snil,” je asi nejlepším popisem toho, jak mladí Turci vnímají rostoucí demokratický deficit ve své vlasti. Existují náznaky, že se tento demokratický deficit bude nadále jen prohlubovat.

Erdoganova vládnoucí strana AKP předložila parlamentu návrh zákona, který by vládě umožnil zpřísnit kontrolu nad sociálními médii. Tento návrh vyvolal obavy z nové éry ještě přísnější cenzury. Nový zákon by přinutil společnosti sociálních médií – TwitterFacebook a YouTube – s více než milionem každodenních tureckých uživatelů ke jmenování formálního zástupce v Turecku, který by byl tureckým orgánům právně odpovědný. Pokud tyto společnosti nová nařízení nedodrží, tak jim může být uložena pokuta až do výše několika milionů dolarů a hrozí jim i další soudní sankce omezující jejich provoz v Turecku.

Návrh zákona se objevil právě v době, když společnost Netflix zrušila na poslední chvíli natáčení jednoho tureckého seriálu. Scénáristka Ece Yörenç uvedla, že společnost Netflix vyřadila drama “If Only” ze svých plánů poté, co jí vláda odmítla udělit licenci. Podle Ece Yörenç vláda drama zablokovala, protože v něm měla vystupovat homosexuální postava.

Není divu, že mladí Turci nechtějí být v 21. století omezováni nepředvídatelnými nařízeními islamistického režimu. Erdoğan by si měl sednout a zeptat se sám sebe: Proč chtějí mladí Turci, které chtěl udělat “hluboce zbožnými”, opustit svou muslimskou zemi a žít v zemích “nevěřících”?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 550,00 Kč
Vybráno 35.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 949 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,11 out of 5)
Loading...
politicon.cz
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.