book-light-wood-tunnel-ceiling-prague-stack-circle-swirl-education-library-books-symmetry-school-learn-shape-curly-knowledge-ancient-history-1158944
31.3.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Odkud pocházejí kořeny oblíbených aktivit

Sdílejte článek:

Každodenně provádíme celou řadu aktivit, věnujeme se svým koníčkům, hrajeme hry a sportujeme, ale kolikrát nás ani nenapadne, kam až sahají kořeny našich činností.

Pojďme se podívat na pár zajímavých vazeb, které díky historikům můžeme poodkrýt.

Pilates

Tenhle oblíbený protahovací trénink, který patří do nabídky celé řady fitness studií, mnozí považují za moderní výmysl. Není tomu zdaleka tak. Metodu pilates má na svědomí Joseph Hubertus Pilates, jenž se narodil na konci 19. století v Německu.

Joseph, aka Jo, měl od malička problémy se zdravím, ale o to intenzivněji na sobě pracoval. Věnoval se široké paletě sportů s přesvědčením, že k souladu dochází pouze tehdy, když jsou dokonale propojené tělo, mysl a duše. Během druhé světové války pobýval v Anglii, ale jako Němec skončil v internačním táboře, kde se začal věnovat rozvíjení svojí metody energetických cvičení, která byla zaměřena na správné držení těla, dýchání, sílu, rovnováhu, ohebnost a koordinaci. V nemocnici se pustil do rehabilitování pacientů pomocí svojí techniky a měl s tím skvělé ohlasy a úspěchy. Tím započala historie dnešní podoby pilates.


Po válce se Jo vypravil na lodi přes Atlantský oceán do New Yorku. Na lodi poznal svoji budoucí manželku a společně založili studio, kde provozovali Pilatesovu techniku, jenž se říkalo Contrology. Stala se rychle obrovsky populární a později se začala rozšiřovat po americkém kontinentu a pak rychle do zbytku světa. Díky svojí všestrannosti je tento druh cvičení oblíbený jako samostatná aktivita či součást dalších tréninků.

Poker

Historii deskových her můžeme vysledovat až k egyptským faraonům. Nicméně karetní hry se podle historických zdrojů vyvinuli staří Číňané. V 10. století ho hrával samotný císař se svojí manželkou. Byla to hra, kterou prý slavnostně hrávali na nový rok. Tahle hra s velice podobnými pravidly se stala předchůdkyní hry „As Nas“, jenž se hrávala v Persii a odtud ji přivezli francouzští námořníci do Francie, kde dostala název Poque. O několik století později se hra rozšířila díky francouzským usedlíkům v Severní Americe, včetně oblasti New Orleans, kde ji anglicky mluvící obyvatelé přejmenovali na poker, a proto se často její původ mylně udává jako americký. Dodnes se hra hraje po celém světě.

Seskok padákem

Seskok padákem je oblíbená aktivita všech milovníků adrenalinu. První historický seskok provedl v roce 1797 André-Jacques Garnerin z balónu z téměř kilometrové výšky nad Paříží.


Za vynálezem padáku však stojí génius Leonardo da Vinci. Tenhle renesanční člověk, původem z Itálie se narodil v roce 1452 a během svého plodného života se věnoval neskutečné škále aktivit. Známý je jako talentovaný malíř a autor obrazu záhadné Mony Lisy, ale zabýval se i chemií, geologií, geometrií, hydrodynamikou, matematikou, mechanickým inženýrstvím, pyrotechnikou, optikou, fyzikou, zoologií, anatomií, astronomií a zmíněnou malbou. Leonardova touha létat je z jeho spisů a skic více než zřejmá. Díky jeho dochovaným kresbám můžeme vidět návrhy různých druhů křídel, které vycházejí z netopýřích křídel a Da Vinci je popisuje jaké méně proniknutelné membrány. Dokonce panuje legenda, že se svým učněm testovali létající stroj, učeň spadl a zlomil si nohu. Existuje dále design létajícího stroje, jenž má být poháněn rotorem, který zas pohání člověk. Nicméně jeho návrhy padáku a lehkého závěsného kluzáku jsou velice podobné těm, které používáme i v současné době.

wing-cloud-sky-sunset-fly-flight-extreme-sport-parachute-paragliding-sports-gliding-air-sports-atmosphere-of-earth-windsports-38347

Bezdrátové připojení

Termín bezdrátové připojení nám všem nejspíš evokuje hlavně internet. Bezdrátová komunikace je v podstatě propojení dvou předmětů bez kabelů. Díky tomu můžeme používat dnes naše mobilní telefony a zařízení, družicový systém, satelitní televize a podobně. Princip bezdrátové komunikace spočívá ve vlnění na určité frekvenci. Objevitelem bezdrátové komunikace je další génius – elektrický mág Nikola Tesla, který se narodil v roce 1856 v Rakouské říši na území dnešního Chorvatska. Tesla má na svědomí opravdu širokou škálu vynálezů, jenž si nechal patentovat v New Yorku (do Spojených států emigroval v roce 1884), od rotujícího magnetického pole, což je základ většiny strojů, co fungují na střídavý proud. Dále vyvinul třífázový systém přenosu elektrické energie, dynama, transformátory, indukční cívků široce používanou v rádiové technologii. Tesla ve svojí laboratoři experimentoval i se stínovými grafy, které se staly přechůdci těm, jenž se používají dnes při rentgenovém záření. Tesla nám vskutku zanechal poklady.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 415 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.