VAKCINASPUTNIK
13.8.2020
Kategorie: Společnost

Odborníci varují, ruská vakcína proti koronaviru může být nebezpečná

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerzieKaždý normální člověk se raduje, jestliže se podaří najít účinnou vakcínu koronaviru a je jedno, kdo s ní přijde, klidně i Rusové. Jenomže je třeba zahodit ideologické předsudky a hledat pravdu.

Jedna krajnost je tvrzení, že Rusko při úrovni své vědy, není schopné objevit vakcínu proti koronaviru a co je ruské, to je špatné, druhou pro změnu zase mínění, že Rusové jsou bezchybní, dokonalí, a kdo upozorňuje na jejich chyby, je zločinec.

 

Takže je načase se věnovat racionálním argumentům a věcným námitkám proti ruské vakcíně, předčasné jásání rozhodně není na místě. Web novinky.cz přinesl zprávu ruského severu Fontanka, ve které je vůči přípravku nazvanému Sputnik 5 řada výhrad, jež nejdou odbýt mávnutím ruky. Epidemiologové tvrdí, že vznikla příliš rychle a může být nebezpečná.

Tato vakcína má mít 144 vedlejších účinků. Tolik? Je to možné? Ptal jsem na to lékařky – renomované toxikoložky z jedné pražské fakultní nemocnice. Ta odpověděla, že možné to je, vedlejší účinky mají všechny vakcíny a léky, a lidé by se divili, kolik jich může být a proto mají pečlivě číst příbalové letáky.

Problematická jsou ovem fakta, že výzkum trval jen 42 dnů a přípravek byl testován na 38 lidech, podle webu zprávy.aktualne.cz na 76 lidech. „V obou případech je to malý vzorek populace a ta doba je nenormálně krátká. Proto mám vážné obavy, že ta vakcína nemusí být bezpečná,“ řekla toxikoložka. Její slova potvrzují i odborníci, kteří míní, že Rusové nejsou dál než ostatní, akorát proces proti běžným pravidlům zkrátili a urychlili se všemi možnými riziky, které z toho vyplývají. I hlavní hygienik ČR Rastislav Maďar nedávno připustil, že Rusové žádnou funkční vakcínu nemají. Vakcína Sputnik V. také nebyla testována lidech mladších 18 a starších 60 let a rovněž na těhotných a kojících ženách.

„U testovaných osob byly po aplikaci očkovací látky zaznamenány otoky, bolest, přehřátí a svědění v místě vpichu. Častými projevy jsou tělesná slabost, malátnost, horečka, snížená chuť k jídlu, bolest hlavy, průjem, bolest v krku nebo rýma,“ píše se v dokumentu ústavu epidemiologického a mikrobiologického výzkumu, kde byla ruská látka vyvinutá. Pěkně celou situaci zhodnotil americký epidemiolog a člen krizového štábu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci výrokem: „Mít vakcínu a dokázat, že vakcína je bezpečná a účinná, jsou dvě odlišné věci.“

To je přesně ono. Pokud se ruská vakcína ukáže jako efektivní bez vedlejších účinků, bude jenom dobře. V boji proti koronaviru by se lidé měli spojovat. Jenomže nebezpečí, na které u poněkud rychlokvašeného ruského přípravku, upozorňují specialisté, podceňovat nelze.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč

Celkem za měsíc: 18 716,00 Kč
Vybráno 53.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 514 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 2,69 out of 5)
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)