soubojprotiklad
22.10.2018
Kategorie: Společnost

Od Zemana k rozdělené společnosti a zpět

Sdílejte článek:

JIŘÍ JANEČEK

Minulý týden podráždil prezident Zeman úctyhodné liberály vulgárním vyjádřením na adresu Zdeňka Bakaly, kterého v éteru označil za ekonomického zmrda. Na jednu stranu pravdou je, že taková vyjádření skutečně nepatří do slovníku prezidenta. Nelze je omluvit ani překladem názvu kapely. Na druhou stranu v dnešní společnosti se člověk prakticky dočká pozornosti pro svá slova pouze v okamžiku, doprovodí-li je nečím kontroverzním. V opačném případě zaniknou v mainstreamovém mediálním šumu. Ani to však omluvou není, jen to mohu do určité míry pochopit. Nicméně o tom tenhle zápis být nemá, to jen na okraj.

Debata na toto téma nás s kolegou přivedla na tradiční byť trochu vyčpělé a lehce umělé téma rozdělené společnosti. Tvrdím, že každý člověk svým názorem rozděluje společnost, přesně podle rčení „Není na světě člověk ten, aby se líbil lidem všem.“ Nicméně pro další úvahy připusťme, že míra polarizace společnosti je skutečně vysoká a zamysleme se nad tím, co by se s tím dalo dělat a kde toho vlastně leží příčina.

Podle mnohých Zeman rozděluje společnost. Jsem přesvědčen, že to není přesné. Prezident Zeman je důsledkem rozdělené společnosti. Společnost byla již před jeho nástupem rozdělena a jeho prezidentování je v podstatě důsledkem tohoto rozdělení. Jeho volba byla defacto vzpourou proti liberálním intelektuálům razícím svou jedinou pravdu a nevybíravě moralizujících až urážejících všechy a všechno, co jen zavání jiným pohledem na svět, než mají oni sami. Stačí se podívat na jakoukoliv debatu na sociálních sítích.

Jsem toho názoru, že jsme nejspíš za bodem zlomu, že návratu již není, že pomalu ale jistě spějeme k občanské válce. Mnozí se snaží najít sjednocující společenské téma nebo osobnost. Nicméně jak lze hledat sjednocující téma nebo společnost, nachází-li se onen spor v samé oblasti fundamentálního fungování společnosti, čili na daleko nižší úrovni? Jedna skupina je konzervativní, tedy klade důraz na národní stát, tradice, tradiční rodinu, nezávislost. Druhá, progresivní, je internacionální, chce naopak demontovat národní stát a stát se součástí většího celku prakticky za jakoukoliv cenu. Voda a oheň. Je naprosto přirozené, že žádné společenské téma ani osobnost, která by sjednotila nebo řekněme umírnila spory mezi těmito skupinami, nemůže existovat, protože spor je v podstatě bázový. Jeden chce doleva a druhý doprava. Téma, pokud tedy existuje, musí svou podstatou přesahovat spor o představě fungování společnosti neboli společnost samu. Takové téma bude s největší pravděpodoností negativní. Válka, přírodní katastrofa, pandemie. Může být ale i pozitivní. Řekněme např. vesmírný výzkum. Ta pozitivní témata však mají jednu zásadní slabinu. Ne každý je schopen se takového tématu chopit, čímž vzniká izolace. 

Celá tato dosavadní úvaha má ale zásadní slabinu. Bavíme se totiž neustále o tom, že potřebujeme nějaké placebo, abychom zapomněli na to, v jak zásadním sporu se nacházíme. A toto placebo, i kdybychom ho našli, nebude nikdy fungovat donekonečna. Je tedy třeba se zamyslet nad tím, co je skutečnou příčinou rozdělení společnosti, jak jsme k němu dospěli.

Odpověď je z pohledu konzervativce jednoduchá. Odklonem od konzervativismu. O čem je vlastně konzervativismus? Konzervativismus neneguje vývoj jako takový, jak si mnozí progresivisté myslí, jen říká, že „veškeré kvaltování toliko pro hovado dobré jest“. Konzervativismus klade důraz na kontinuitu. Na rodinu. Mezigenerační kontakt. Nelze si nevšimnout, že každá totalita naplňuje jeden základní znak. Byly popsány tuny papíru o tom, co to je totalita a jak vzniká. Přitom základní znak je vlastně jeden. Každá totalita útočí na děti a to, o co jí vždy jde, je přerušit nebo alespoň omezit mezigenerační kontakt tak, aby si další generaci mohla přetvořit podle svých (většinou progresivních) představ.

Každá totalita defacto krade děti rodičům. A to je přesně důvod, proč jsme dospěli k rozdělené společnosti. Vzájemná kalibrace totiž prospívá oběma stranám. Děti může ochránit od silně progresivních excesů a novodobých politruků typu Rozumka a dalších, bezostyšně lozících na základní školy, kam politika rozhodně nepatří. Rodičům naopak umožňuje neztratit kontakt s dobou a přirozeným vývojem. Tady ale nestačí, aby se toho chytil politik, toto musí řešit každý rodič. A co tedy? To, aby měl na své děti čas, aby s nimi mluvil, neztrácel s nimi kontakt a nenechával je přiliš napospas systému a jeho moderním politrukům, vždy připraveným mezi rodiče a děti vrazit klín tak, aby došlo k naplnění jejich progresivních cílů. Každá totalita to tak dělala, Hitler měl Hitlerjugend, komunisté SSM. Co z toho plyne, ponechám na úsudku laskavého čtenáře.

Nabízí se jedna zásadní otázka. Není už pozdě? Možná ano, možná ne. Jsou dvě možnosti. Buďto nedokážeme hodit zpátečku nebo ano. Pokud ano, je otázkou, zda-li k tomu budeme potřebovat zmíněné hořké placebo nebo jestli to zvládneme bez něj.

Autor: Jiří Janeček

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 555,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč

Celkem za měsíc: 3 955,00 Kč
Vybráno 11.30%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 37 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.