KADAFI
11.8.2020
Kategorie: Historie

Od svržení Kaddáfího uplynulo 9 let. Velmoci si v Libyi hrají své politické hry

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Od svržení Muammara Kaddáfího uplynulo 9 let. Počáteční radost libyjského obyvatelstva vystřídala frustrace a beznaděj. Není se čemu divit, jejich naděje ve svobodnou a prosperující zemi se změnila v noční můru. Země je od roku 2014 v občanské válce mezi jednotkami Libyjské národní armády (LNA) generála Chalífy Haftara a jednotkami vlády národní jednoty (GNA) premiéra Sarrádže.

Libyjský konflikt je složitým diplomatickým problémem. Haftara vojensky a ekonomicky podporují Rusko, Spojené arabské emiráty a Egypt. Zatímco Sarrádže podporuje hlavně Turecko a Katar. Ani Evropská unie není jednotná, ačkoliv všechny její členské země diplomaticky uznávají vládu v Tripolisu. Zatímco Francie podporuje Haftara, Itálie spolupracuje s vládou v Tripolisu.

„Velcí kluci“ světové politiky si hrají v Libyi své politické hry. A pod různými proklamacemi jako je „boj za demokracii“ nebo „boj proti islámskému terorismu“ se snaží prosazovat své zájmy, ve kterých nikdy nešlo o lidi, ale vždy pouze o peníze a moc. Pouze USA se tváří neutrálně a do situace v Libyi se příliš nevměšují.

Přestože se USA snaží zachovat formální neutralitu, nedá se říct, že by dění v Libyi nechávaly úplně bez povšimnutí. USA vybudovaly na letišti Bizerte-Sidi v Tunisu největší základnu dronů v Africe a také zde působí síly SOF. Tyto vojenské struktury patří pod velení AFRICOM , která  má oficiální  sídlo v německém Stuttgartu, a jejímž úkolem je zabránit šíření terorismu z Libye do dalších zemí severní Afriky. Podle tuniské vlády se jedná pouze o neozbrojené drony a přítomnost SOF Tunis popírá. Jenže…..Oficiální přiznání přítomnosti amerických vojenských sil v Africe nezapadá do konceptu America First, ale situace se může v  rychle změnit.

Pokud by se USA rozhodly v budoucnu podpořit některou stranu občanské války v Libyi, existují dva možné scénáře.

Podpora GNA

Americká podpora GNA by byla legitimizována tvrzením, že GNA je vláda oficiálně podporovaná OSN a podpořily by i Turecko, které je členem NATO. Podporou GNA by se USA postavily proti rostoucímu vlivu Ruska v Libyi. Bylo by velmi nepravděpodobné, že by GNA válku vyhrálo, ale podpora USA by mohla posílit pozice GNA a tak dosáhnout dohody o urovnání.

Podpora LNA

Americká podpora LNA by byla legitimizována tvrzením, že LNA bojuje proti teroristům dováženým Tureckem ze Sýrie a že LNA poskytuje nejlepší možnou šanci pro stabilní budoucnost v Libyi. Při podpoře LNA by se USA připojily k dalším mezinárodním podporovatelům, z nichž nejdůležitějším je Rusko. Dalšími významnými mezinárodními podporovateli LNA jsou Egypt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Tím, že by se USA stalo novým významným sponzorem LNA, by mohlo vytlačit ruský vliv v oblasti a zcela určitě by vedlo k rychlému ukončení občanské války, ustanovení stabilní vlády a zajištění příznivých podmínek pro těžbu libyjských přírodních zdrojů.

Je sice nepravděpodobné, že by se v blízké budoucnosti USA rozhodly oficiálně podpořit některou ze stran libyjského konfliktu, ale jeden nikdy neví. Každopádně bude zajímavé sledovat vývoj v Libyi.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 585 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 3,27 out of 5)
Loading...
politicon.cz
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.