Piggy-bank
6.1.2020
Kategorie: Ekonomika

Od strádání k střádání

Sdílejte článek:

HANA LIPOVSKÁ

Novoroční předsevzetí bývají dosti jednotvárná: slibujeme si, že omezíme cigarety, alkohol, jídlo
a vůbec že začneme šetřit, spořit, střádat, špórovat a skrblit. Víme tedy, co je rozumné, to nerozumné ovšem omlouváme třemi výmluvami.

Za prvé, proč prý máme šetřit, když nešetří stát? A jak máme šetřit z malého příjmu, který stěží stačí na zaplacení bydlení a nejnutnějších věcí? A hlavně – jak šetřit, když úrokové míry v bankách jsou nižší než míra inflace a na západ a jih od nás dokonce leckterému střadateli záporné úrokové sazby úspory požírají?

Velká hospodářská krize 30. let 30. století přinesla revoluci našich osobních financí. Do krize byla šetrnost ctností, po roce 1929 se střadatelé místo svatozáře dočkali kritiky. Kdo šetří, neutrácí. Kdo neutrácí, nekupuje. A kdo nekupuje, brzdí prý kola ekonomiky. Ideál šetrné hospodyňky, která půlila sirky (kdysi náš důležitý exportní artikl), byl nahrazen ideálem ženy-spotřebitelky, která rozmařilým utrácením podporuje hospodářský růst. České domácnosti dnes spoří zhruba desetinu příjmu, míra úspor klesá, zatímco naše spotřeba roste.

Poněkud překvapivě v zemích nejbohatších nalezneme webové stránky, které návštěvníkům radí, jak šetřit. Výčet zní českému střadateli povědomě: šetřete na jídle, zábavě či dopravě, kupujte generika a nevynechávejte preventivní prohlídky, přestaňte sledovat televizi, pijte více vody, přestaňte kouřit, zhášejte světla, nakupujte v second-handu. Doporučení se příliš neliší od těch, která dávala čtenářům v 19. století populární kniha podnikatele a zakladatele cirkusu Phinease Barnuma „Jak se dělají peníze“: „Každý národ, jenž chce býti velikým a mocným, má všemožně toho dbáti, aby z jeho rodin a škol vycházeli lidé, kteří umí spořiti se statky vezdejšími, kteří ve shromažďování a nikoli
v rozhazování mají zálibu. A každý jednotlivec, jenž domoci se chce blahobytu a bohatství, měl by učiniti si zákonem zlatá slova: Vydávej za všech okolností méně, než vyděláš! Kdo zvykne si přísně zachovávati veliké toto pravidlo, ten skutečně jest na pravé cestě k žádoucímu cíli
.“

Takové spoření je ovšem spíše střádáním, neboť při něm leckdo trpí, tedy strádá. Sloveso střádat totiž vzniklo ze strádání, neboli trpění nedostatkem, podobně jako skrblík má původ ve starém výrazu skrbení, tedy „prodlévání v bídě a starostech“. Vláda dnešních dní nechce strádající střádající, nýbrž vesele utrácející voliče, neboť hrubý domácí produkt je tažen především spotřebou. Staří ekonomové uvažovali jinak. Chápali, že národ, který nespoří, dříve nebo později upadá do dluhů –
a národ, který se zadlužuje, je vazalem v rukou věřitelů. Věděli, že šetřit znamená v prvé řadě šetřit zdraví (ne nadarmo začínají úspory od drakonických omezování, která se shodou okolností dobře podepisují na naší fyzičce), věci (znamením doby je vyhynutí příštipkářů) a čas.

Šetrnost není ani chamtivostí, ani lakotou, nýbrž zodpovědným a poctivým přístupem ke všemu, co bylo člověku dáno, ve snaze využít to co možná nejefektivněji. Sedlák věděl, že brambora snězená, či dokonce brambora zkažená, znamená bramboru nezasazenou, a brambora nezasazená pak pět nebo deset nových brambor nesklizených. Dnešní doba volá po rovnosti a solidaritě. Chudé však nenakrmíme přerozdělováním brambor už vypěstovaných, ale jen díky větší sklizni – sklizni, která klíčí z brambor nesnězených, nýbrž zasazených. Jen špatný ekonom vybízí lidi v době krize, aby utráceli. Staré benediktinské motto zní „Ora et labora!“ Mottem hospodářů našeho národa v novém roce nechť je – Šetři a pracuj!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 628,00 Kč
Vybráno 38.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 589 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.