vakcina-na-covid-19-
10.12.2020
Kategorie: Společnost

Očkování proti covidu jako mediální manipulace

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonRusko oznámilo, že má vakcínu na covid-19 před několika měsíci, už několik týdnů očkuje. Čína očkuje také, a tak britský premiér přišel s tím, že Velká Británie očkuje první – v západním světě!

EU vede „lítý“ boj s Velkou Británií o podobu ekonomické spolupráce po konci přechodného období, které má skončit na konci roku. Podle zpráv ČT je na stole „významný“ ústupek Londýna a připravuje se cesta britského premiéra přímo do „jámy lvové“, totiž Bruselu. Nicméně, přesto ČT zaregistrovala i další zprávu britské provenience. V Británii začalo očkování proti covidu-19, začalo u osob starších 80 let a mezi zdravotníky.

Spojené království se stalo prvním státem západního světa, který spustil očkování proti koronaviru. Zejména v kontextu nesnadných brexitových vyjednávání je to chápáno jako jednoznačný národní triumf. Slovy deníku The Times Britové v úterý oslavili „Den V“. Lze to číst jako „den vakcíny“, ale taky docela dobře jako „den vítězství“ – termín běžně rezervovaný pro oslavy konce druhé světové války. Je z toho patrné, jak velký význam Britové svému prvenství v závodech o to, kdo bude první očkovat proti covidu, připisují.

V kontextu mediální manipulace je to samozřejmě zpráva „jako hrom“. Když se v létě objevila zpráva o tom, že Rusko má vakcínu proti covidu, vyrojili se naši „specialisté“ a společně ruskou vakcínu pomluvili. Slavné byly zejména výroky typu – tou ruskou vakcínou bych se nikdy nenechal očkovat. Obecně byl ruský postup označen za „neprověřený“, „nestandardní“ apod. v situaci, která je samozřejmě naprosto „standardní“, že ano. Ruské vakcíně bylo vytýkáno, že neprošla třetím stupněm testování a byla ruskými zdravotnickými orgány přesto schválena k použití. Hlavní důvod odporu k ruské vakcíně však byl naprosto zřejmý – byla vyvinuta v Rusku, které anektovalo Krym, a proto je proti všemu, co pochází z Ruska, nutné být ostražitý, či ještě lépe kritický. Naši experti tvrdili, že vakcína bude k dispozici “někdy v polovině příštího roku”. A je půlka prosince – pak věřme “expertům”!

O čínské vakcíně se toho u nás tolik nenamluvilo, a že se v Číně očkuje jsme se dozvěděli jen jakoby mimochodem. S Čínou je to ještě horší než s Ruskem, vládnou tam komunisté a ti se rozhodli zlikvidovat (ano, komunisté likvidují způsob „jedna země dva systémy“ ke kterému se zavázali) samosprávu Hongkongu, kterého se Británie vzdala v roce 1997. Zlobíme se a vyhrožujeme Číně odplatou (pár exponentů režimu přijde o účty a platební karty), a to je asi tak všechno, co se s tím nechá dělat. Čína je dnes natolik silná, že si to dovolí, aniž by se musela obávat nějakých závažných důsledků pro svou hospodářskou i politickou sílu.

Nakonec v den V ve Velké Británii se u nás na ČT řešil docela zajímavý případ odebrání dítěte matce soudem proto, že svou desetiletou dceru nechtěla nechat očkovat proti tetanu. Tentokrát zašla ČT tak daleko, že ukázala detail ruky matky, na kterém bylo vidět mnohé tetování – něco ve stylu podprahové komunikace :„potetovaná nána“. O odebrání dítěte matce rozhodl i odvolací soud a právnička matky se chce obrátit na soud ústavní – proč ne. Právě v současné době, kdy se i v Česku vedou diskuse o tom, zda se nechat očkovat proti covidu, a vláda počítá s dobrovolností, je pro mě tento případ znakem obrany „práva dítěte“ nad všechny rozumné meze. Osobně, v životě jsem se nechal proti tetanu očkovat na doporučení lékaři několikrát, asi třikrát. Vždy to bylo poté, kdy jsem si způsobil vlastní nešikovností hlubokou tržnou ránu. Pokud se to stalo mému dítěti, vždycky jsem souhlasil. Nikdy jsem totiž nepochyboval o tom, že výhoda očkování výrazně převyšuje možná rizika. Naprosto ale nechápu, proč se v daném případě stát prostřednictvím soudů snaží myslet za matku. Ona má zcela jistě právo jako zákonný zástupce svého dítěte rozhodnout o tom, zda dítě nechá či nenechá očkovat. Její odpor k očkování je sice z mého pohledu zcela iracionální (na rovinu – je to pitomost), nicméně na tom by to mělo skončit. Soudní dohra je dle mé názoru jen plýtvání státními prostředky. A navíc, soudní rozhodnutí nelze vynutit například policejním zákrokem – umíte si představit, jak by se média na této kauze „zviditelňovala“?! Únos dcery od matky by byl naprostým popřením práva rodiče. Ona ta paní asi skutečně není moc „in“ a věří, že očkování sebou nese riziko. Uvědomme si ale, že téměř 2/3 populace neuvažuje o očkování proti covidu i přesto, co slyší dnes a denně v televizi a dalších médiích. A proti chřipce se nechává očkovat asi 5% populace!

Problémem je tak vlastně systém společnosti, která se snaží myslet za nás. Myslí na naše dobro, ale velmi často páchá zlo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 949 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 3,82 out of 5)
Loading...
51 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)