injekceockovani
21.4.2019
Kategorie: Společnost

Očkování: Jsou antivaxeři dementi?

Sdílejte článek:

TEREZA URZOVÁ

Můj spolužák Pavel Tatíček mi konečně po roce s pomocí od infektologa zodpověděl dotaz, který jsem měla už skoro přes rok nezodpovězený.

V diskuzích s různými antivaxery se mi před několika měsíci začínalo stávat, že jsem na mnoho otázek nevěděla odpovědi, a u tématu tzv. “kolektivní imunity” mi dokonce to, co nás učili, přestalo dávat úplně smysl. Jednalo se konkrétně o všude deklarovanou nutnost 95% proočkovanosti populace u spalniček, aby se onemocnění nešířilo dále. Těchto 95 % proočkovaných má pak automaticky chránit i těch zbylých 5 %, kteří se z imunologických důvodů nemohou nechat očkovat. Nedávalo mi smysl, kde se tohle magické číslo “95 %” vzalo, protože očkování proti spalničkám není zrovna zázrak v účinnosti, a často se děje, že po 20-30 letech očkovaný už protilátky nemá. Vidíme to i dnes na menších epidemiích – i přes očkování byli mezi novými nemocnými neočkovaní, očkovaní, malí i velcí. Zároveň se teď mnoho lékařů muselo nechat přeočkovávat, protože sami už protilátky neměli. Zkrátka – v naší společnosti se ani náhodou nemůže stát, že by 95 % lidí mělo protilátky, aby zabezpečilo tu všude inzerovanou kolektivní imunitu.

Před rokem jsem se na to sama na infekčním lékařství zeptala. Odpovědí mi byl jeden pohrdavý pohled a jedna poloviční odpověď, která mě však neuspokojila (ta doktorka ale teď po roce tu informaci dala spolužákovi, takže moje chyba, že jsem za ní pak nešla ještě jednou). Od té doby přede mnou mraky lidí mávalo kolektivní imunitou, ale když jsem se zeptala, jak je možné, že tenhle detail nedává počtama smysl, neodpověděli. Sami nevěděli. V kontrastu s tím, jak to považovali za vítězný a neprůstřelný argument, to bylo někdy smutné.

Jak to tedy je: když jste očkováni a časem vám vyprchají protilátky, můžete doopravdy onemocnění dostat. V těle jsou ale pořád jako malé pamětnice přítomny paměťové buňky, které způsobí, že sice máte normálně propuklé spalničky, ale jste mnohem kratší čas infekční – snad až osminu doby, kterou byste byli infekční, kdybyste očkování neměli. A to už je sakra rozdíl, celá tato doba se může klidně odehrát přes noc. Tento efekt se naštěstí osvědčil už i v praxi, když spalničkama onemocněli dříve očkování lékaři, a díky tomuto efektu to neodnesli všichni pacienti, kteří se s nimi během několika dní viděli.

Jsem ráda, že se mi konečně tahle skládanka povedla složit a že to začalo už zcela dávat smysl. CO Z TOHO ALE VYPLÝVÁ DÁLE…

Já se tuhle informaci vážně snažila zjistit. A nepovedlo se mi to, ač jsem v podstatě z oboru. Místo toho krásně dogooglím argumenty proti očkování i kolektivní imunitě. Je tu sakra něco špatně s tím, jak dostupné jsou informace, které dávají smysl, a nejsou jen opakováním prázdných naučených manter, kterým ale pak ve výsledku i většina lékařů přesně nerozumí.

A v tom je taky zásadní chyba. Všichni, a minimálně pediatři mají tyto informace dobře znát a být na tuto diskuzi připraveni. Obzvlášť v době, kdy údajně klesla očkovanost na spalničky v Praze až na 70 %. Rozhodně by neuškodilo, aby i medici dostali o tomhle tématu jeden dopolední seminář navíc.

K tomu vždy říkám – ty informace se mají pak lidem podávat s pokorou. Když se každý druhý laik a bohužel i většina lékařů tváří na antivaxery jako na dementy, a pak jim sami nedokážou jejich argumenty logicky vyvrátit, není to dobře a situaci to zhorší. Navíc odpovídat na agresi agresí nikdy nepřináší nic dobrého.

Prostě… Velký špatný. A začít musí lékaři. U sebe. Informovaností a trpělivostí. A dál by to chtělo kvalitní informační zdroj, napsaný pro laiky, ale obsahující aktuální vědecké informace, žádné zkratky. Takže tak. A Pavlovi ještě jednou díky.

Autor: Tereza Urzová


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2020: *****

Anonymní dárce 800,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 4 900,00 Kč
Vybráno 14.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 199 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.