injekceockovani
18.1.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Očkování jako barometr důvěry

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilMnoho politologů si láme hlavu, jak objektivně změřit důvěru občana v instituce, ve vedení svého státu, nebo v nadnárodní organizace. Jak ji kvantifikovat? Ideální barometr přitom mají přímo pod nosem. Očkování proti Covidu. A míru ochoty občanů, nechat „si to píchnout”. Tak se na něj pojďme podívat.

Nejdříve na Západ. Do starých, unijních zemí, které jsou u nás vydávány za etalon vyspělosti a ráj demokracie. Začít můžeme třeba ve Švýcarsku. Místní noviny „20 Minuten” píší o odporu proti očkování mezi personálem domů pečovatelské služby. K dobrovolnému očkování se tam přihlásilo 80% klientů, ale jen 10% zaměstnanců. Jde vesměs o mladé ženy. Většina z nich svou nedůvěru ve vakcínu spojuje s obavami o plodnost.

Švýcarský medicinský portál Medicinside provedl průzkum mezi 700 zdravotníky. Třetina z toho byli lékaři, třetina a něco střední zdravotnický personál a zbytek pomocní zdravotníci. Jen třetina z nich, ze všech, však by byla ochotna se nechat proti Covidu naočkovat. Více než 55% to striktně odmítá a zbytek váhá.

Podobná situace je i v dalším majáku západní demokracie a rozvinuté společnosti, v Německu. Podle průzkumu, který pro televizi ARD vypracoval institut Infratest dimap, není ochotno se proti Covidu nechat naočkovat 54% lidí. Ano, v disciplínou proslulém Německu…. Jedna ze zdravotnických sester to řekla výzkumníkům z Německé interdisciplinární asociace pro intenzivní péči natvrdo: „Nebudu pokusným morčetem”. Ona i její kolegyně mají největší obavy o plodnost. Tak, jako ve Švýcarsku. Podle agentury Focus, jde nepodložené spekulace a fámy.

Ani ve Francii tomu není jinak. Národní zdravotnická agentura zveřejnila průzkum, podle kterého počet Francouzů, zcela odmítajících vakcinaci roste. Loni v červenci bylo ochotno podstoupit vakcinaci 64 % respondentů, v listopadu se počet zájemců snížil na 53 % a na konci prosince projevilo odhodlání dát se očkovat jen 40 % dotázaných.

Jiný francouzský průzkum, provedený společností Ipsos Global Advisor ukázal, že 72 % tamních „odpíračů” zdůvodňuje svůj postoj obavami z vedlejších účinků vakcín Pfizer a Moderna. A nejsou,  se svým skeptickým  pohledem na dobrodiní zmíněných vakcín, nijak sami. Stejné obavy sdílí také například 80% Jihokorejců a 76% Japonců.  Jejich postoj vcelku stručně a přitom pregnantně vyjádřil občan města Montpellier, jménem Boris Czajka. Když se ho novináři z deníku Midi Libre ptali na očkování, řekl jim: „Čím více mě budou k očkování přesvědčovat, tím méně to budu chtít. Nedůvěřuji jim. Ani vládě, ani lékařům”.

U nás je tomu podobně. Podle prosincového průzkumu agentury Median by se nechalo naočkovat 40% našich občanů, 47% bylo proti. Také u nás ochota k očkování klesá. Podle údajů Ministerstva zdravotnictví bylo loni v dubnu nakloněno očkování prakticky 50% obyvatelstva, ale do prosince toto číslo kleslo na 39%.

O čem to svědčí? Pomiňme pro teď skutečné, objektivní vlastnosti vakcíny. Ponechme stranou a neřešme, zda-li ji opravdu vyrábí ďábel pro vyhlazení lidstva, či přichází z kůrů nebeských k jeho záchraně. Podívejme se na ni z pohledu toho, jaké informace má běžný občan k dispozici. Na základě jakých faktů se může rozhodovat a utvářet si na věc názor.

Do samotné vakcíny samozřejmě nenahlédne. Informací o jejím (detailním) obsahu je velmi málo. Ověřit jejich správnost pak nejsou schopny ani veliké, specializované laboratoře výzkumných ústavů. Ani ty nejsou schopny posoudit, „co tam má být”, co je tam případně navíc a proč. K tomu vůbec netuší, co vlastně cizího či neznámého, by ve směsi složitých, nestabilních vysokomolekulárních látek mohli hledat. Málo kdo pak má takovou laboratoř, nebo alespoň výsledky z ní, k dispozici.

Takže z čeho se rodí lidový názor? Jde o vakcinu na nemoc, jejíž objevení, šíření (a metody boje s ní) budí přinejmenším rozpaky. Je „tlačena” silovou mediální masáží, jaká nemá v naší historii (od dob Protektorátu Čechy a Morava) obdoby. Vlajkovou lodí této kampaně je ČT, o které si velká část občanů už dlouho myslí, že koná v cizím zájmu. Její „noty” jsou přitom podivuhodně sladěny s obdobnými médii EU. Ke každodennímu strašení a nátlaku na „správné rozhodnutí” se veřejně hlásí také mnozí politici. Nejhlasitěji pak ti, kteří nepožívají mezi občany (po dlouhodobých zkušenostech) ani minimální důvěry. A jako třešnička nakonec – vakcínu vyrábí obří, nadnárodní společnosti kdesi v nedosažitelné dáli a její distribuci „managuje” EU, proslulá láskou k malým národům a péčí o blaho obyčejného člověka…

To je zcela smrtící koktejl. Jehož všechny složky na své pověsti pilně pracovaly poslední čtvrtstoletí. Od politiků, zapomínajících své sliby, ihned po zvolení, stejných ve všech hlavních stranách, aby ani volbou nebylo možno změnit základní směřování státu. Přes media, čím dál více nezávislá na mínění „konzumentů”, protivětšinová, procizácká a zabetonovaná tak, aby obyčejný občan nebyl schopen jejich kurz otočit. Až po nadnárodní korporace. Které se od obchodníků, vyrábějících pro zisk posunuly k vládcům a vychovatelům. Kolikrát už vám vnutili „nový produkt” do počítače, mobilu, auta? Nějakého uživatelsky nepřívětivého udavače, zpomalovače a opruzovače, kterého jste nechtěli a kterého byste si dobrovolně nikdy nepořídili? Kolikrát vás naštvali a urazili svou reklamou, která už ani neskrývá, že na vaše prachy kašlou, ale že vás chtějí zlomit a „vychovat”?

Ne, tato úvaha není o vakcíně. Není ani o Covidu. Je o důvěře. Jejímž skvělým indikátorem je právě ona ochota k očkování. Co ukazuje? Krach. Absolutní, dříve nepředstavitelný propad důvěry v systém. U nás, i ve zbytku Evropy. Jak že to říkal ten Czajka z Montpellier? „Čím více mě budou k očkování přesvědčovat, tím méně to budu chtít”.

Tak vypadá známka za posledních nejméně dvacet let „budování demokracie”. Na vysvědčení, které občané právě vystavili Evropské únii.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč, Anonym 333,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, Věra Holá 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Zdeňka Horníčková 200,- Kč, Miroslav Andreska 500,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč

Celkem za měsíc: 19 349,00 Kč
Vybráno 55.28%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 603 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)