vakcina-na-covid-19-
22.6.2021
Kategorie: Společnost

Očkovací otázky

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAK diskusi pod včerejším příspěvkem … Rozhodně nejsem žádný antivaxer, právě naopak. Očkování si velice cením. Jsem šťastná, že se už nemusíme bát pravých neštovic, záškrtu, dětské obrny nebo tetanu, a v minulosti jsem se nechala naočkovat i dost raritní vakcínou; lékařka na (tehdejším) OHESu nade mnou udiveně vrtěla hlavou a už s jehlou v ruce se ptala, jestli jsem si to opravdu dobře rozmyslela. Očkování se obecně příliš nebojím, rizika hodnotím jako nízká, přínosy jako vysoké. A toto vše se vztahuje na většinu vakcín, kterými se u nás proti různým nemocem očkuje. Ale ne na všechny.


Existují ale otázky, na které bych ráda znala odpověď. A neznám.

Například: virus podle testování v ČR téměř vymizel. Osobně si myslím, že na to má vliv souběh faktorů: významně očkování, které i brání těžším průběhům, dále předvakcinační promoření, počasí. Jenže příroda s námi hraje rozmarnou hru, a tak asi nedokážeme spolehlivě určit, který faktor má na výsledku jaký podíl. Jak si třeba vysvětlit, že virus už nezasahuje nejen očkovanou, ale i neočkovanou populaci? Nenapadá ani ty, kteří dosud očkování nepodstoupili, ačkoliv by mohl.

Mimochodem, Respekt psal minulý týden o kritickém nedostatku vakcín v Africe, kde některé země nemohou očkovat ani rizikové skupiny a zdravotníky. Teď, když u nás situace není tak akutní, neměli bychom se s Afrikou o vakcíny, které tu máme, rozdělit? Oni to teď potřebují více než my, zdá se. Samozřejmě, že nemusíme, není to naše povinnost. Ale mohli bychom. To jen tak na okraj, pro lidumily.

Další zajímavá věc: vypadá to, že zastánci vakcinace někde dostali právo hovořit ostatním do jejich zdravotního stavu a do toho, jestli se očkování podrobí. Není mi zřejmé, kdo jim toto právo udělil? Sama se vůbec necítím povolána strkat nos do toho, jak nakládá můj spoluobčan se svým zdravím, tedy zda nějaký preventivní zákrok podstoupí, nebo ne. Jak bych mohla?

Nehraju si nikdy na žádný „kolektiv“, očkování chápu jako individuální ochranu jednotlivce a přeju ji každému, kdo ji pro sebe pokládá za vhodnou. Opravdu mne těší, že je zde vakcín dostatek a bude pro všechny, kdo chtějí. Ale že bych je někomu vnucovala, to určitě ne.

To souvisí s mým celoživotním tématem: odpovědností. Dobře si všímám, jak kdo ke své odpovědnosti v různých situacích přistupuje.

Proto se divím, jak daleko jsou někteří zastánci vakcín ochotni zajít v přesvědčování ostatních ve prospěch svého názoru. Řekla bych, nedělejte to. Pokud někoho natlačíte do očkování, on z očkování dostane trombózu a ta zapříčiní ještě něco horšího, asi ho pak neutěší, že „neumřel na covid“. Rozhodně bych se nějakého laického prosazování vlastního názoru vyvarovala. Nechme ostatní, ať přemýšlejí sami, do jejich zdraví nám nic není. Kdo by se chtěl následně trápit, že zrovna jím do vakcinačního centra dostrkaný přítel si vytáhl černého petra? Opravdu nepokládám za rozumné komukoliv nadávat, že se nenechal očkovat. Je jedno, že jste skálopevně přesvědčeni, že je to pro něj přínosné. Nemusí to tak být.

Pak je tady problém, jak přistupovat k lidem, kteří nové vakcíny proti viru od počátku zpochybňovali, upozorňovali na jejich rizika, odmítali je. Tolik posměchu a nadávek sklidili. Jenže, co čert nechtěl, týden se s týdnem sešel a my už máme dvě původně propagované vakcíny „nedoporučené“, což v praxi znamená nepoužitelné. Nemilá situace. A co uděláme s lidmi, kteří měli z těchto vakcín obavy? Uznáme, že měli pravdu? Budeme se jim smát? Pořád si myslíme, že jsme měli pravdu my? Vakcína je báječná, jenom se s ní nemůže očkovat, ale to je drobnost?

(Musím poznamenat, že si nejsem jistá, zda to „nedoporučení“ není jen projevem zbytečné hysterie. Já ani nyní ty vakcíny nepokládám za nějak zvlášť rizikové. Na mém názoru ale nezáleží, protože „nedoporučení“ bylo vydáno.)

Existuje mnoho způsobů, jak můžeme o vakcínách přemýšlet.

A mnoho zajímavých otázek, které si můžeme klást.

Škoda, že to neděláme …

  • Monika Čírtková, fb
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 128 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)