gaza
20.5.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

Očekávaná eskalace násilí v Gaze

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RICHARD KEMP

  • Skutečný a zlovolný účel plánu Hamásu spočívá v podněcování násilí takovým způsobem, že IDF nemají jinou možnost než užít smrtící sílu, což vyústí v zabíjení civilistů z Gazy.
  • Pokud se tak stane, tak tomu OSN, EU, lidskoprávní organizace a mnoho západních mediálních skupin svou činností napomohly.

OSN, EU a široká paleta lidskoprávních a mediálních organizací zasvětily své úsilí nespravedlivému odsuzování akcí Izraele. Pokud by se členové těchto institucí skutečně obávali o lidské životy a lidská práva, tak by tvrdě odsoudili Hamás místo zaměřování se na nespravedlivé obviňování Izraele.

Očekávám nepokoje — a další, mnohem horší události. Palestinská teroristická organizace Hamás chystá na počátek týdne ‘demonstraci’, které se má na hranici Gazy a Izraele účastnit až 200 000 lidí a má v úmyslu ji proměnit v orgie smrti a krveprolití. Pokud se tak stane, tak tomu OSN, EU, lidskoprávní organizace a mnoho západních mediálních skupin svou činností napomohly.

Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, chystá krvavé vyvrcholení šesti týdnů násilí podél hranice. Zatím to vedlo ke smrti asi 50 jeho vlastních lidí a ke zranění stovek dalších. Teď však plánuje ještě větší hromadu mrtvol, aby využil toho, co vidí jako dokonalou příležitost. Je právě sedmdesáté výročí vzniku moderního státu Izrael — den, který Palestinci hanlivě označují jako ‘Nakba’ či ‘Den katastrofy’. Souvisí s otevřením velvyslanectví USA v Jeruzalémě, což se hnusí všem, kteří pokládají existenci židovského státu za nelegitimní. A právě začíná islámský svátek Ramadán, období, kdy v muslimském světě často dochází k vzedmutí násilí.

Hamás tvrdí, že účelem ‘demonstrací’ je prolomení izraelské hranice v masovém měřítku, tažení přes celou zemi a znovuzískání domovů, ze kterých byli jejich lidé vyhnáni, když byl Izrael založen — chtějí zkrátka uplatnit velmi pochybné ‘právo na návrat’. Ale vědí, že toho nemohou dosáhnout, pokud budou čelit impozantním Izraelským obranným silám (IDF, Israel Defense Forces).

Skutečný a zlovolný účel plánu Hamásu spočívá v podněcování násilí takovým způsobem, že IDF nemají jinou možnost než užít smrtící sílu, což vyústí v zabíjení civilistů z Gazy. To činí Hamás první vládou v historii, která záměrně navádí své nepřátele k zabíjení vlastní civilní populace. Proč si Hamás přeje obětovat tak barbarským způsobem vlastní lidi? Aby byl Izrael odsouzen Západním světem. Aby izoloval a kriminalizoval zemi a přivodil její zavržení politickými vůdci, OSN, EU, lidskoprávními organizacemi, akademiky a médii.

Hamás tuto strategii použil v historii mnohokrát. Střílel rakety na izraelské civilisty a pod hranicí budoval sofistikované tunely, sloužící bojovníkům k útokům na centra židovských komunit a k provádění masových vražd a únosů. Tisíce Palestinců už zemřely (včetně živých štítů, stěžejních pro strategii Hamásu), když byly IDF donuceny bránit své lidi silou. Svět často reagoval zděšeně a rozhořčeně a obviňoval Izrael z krveprolití, vyprovokovaného Hamásem — přesně jak bylo zamýšleno.

Když už nic jiného, stávající plány Hamásu jsou ještě efektivnější. Rakety a tunely vypadají přesně jako to, čím také jsou — motory války. Ale političtí vůdci, mezinárodní organizace, lidskoprávní organizace a média — primární cíle smrtící propagandy Hamásu — obtížně přicházejí na to, jak mohou demonstrace, klamně líčené jako mírumilovné (jaké mohou vidět ve svých vlastních městech), představovat dostatečnou hrozbu, aby to odůvodnilo užití smrtící síly.

Palestinci platí za zastavení narušování hranice vlastní krví a už tak dost vysoká cena tento týden pravděpodobně ještě vzroste. Ale teď si představte, co by následovalo, kdyby se IDF nepodařilo zastavit davy, které se snaží plot prorazit. Ozbrojený terorista, chystající se spáchat masovou vraždu, doběhne do nejbližších izraelských komunit za pár minut po proražení hranice. Střelci jsou k nerozeznání od střelnou zbraní neozbrojených civilistů, kteří také často znamenají násilnou hrozbu. Takže je těžké si představit, jak by se v takovém případě IDF mohly vyhnout při obraně vlastního území a lidí způsobení ještě daleko větších ztrát na životech.

Aby se tento katastrofický scénář nestal realitou, IDF si osvojily systém stupňované reakce. Z letadel vyhazují tisíce letáků, posílají SMS, využívají sociální média, telefony a rádiové vysílání, aby lidi v Gaze odradily od shromažďování na hranici a přibližování se k plotu. Dokonce kontaktovaly vlastníky autobusových společností a požádaly je, aby lidi k hranici nedopravovali.

Když byly tyto snahy neutralizovány nátlakem Hamásu na civilní obyvatelstvo, IDF použily slzný plyn, aby davy, přibližující se k plotu, rozehnaly. Pak použily varovné výstřely. Nakonec, když to bylo absolutně nezbytné a v souladu se zákonem, střílely standardní celoplášťovou municí tak, aby pokud možno došlo k vyřazení cíle a nikoli k jeho zabití. Někteří následkem této střelby zemřeli, mnoho dalších bylo zraněno. Palestinské úřady tvrdí, že bylo doposud zabito 50 lidí. Izrael odhaduje, že 80 % z nich byli terorističtí agenti nebo s nimi propojení jednotlivci.

Slyšel jsem už mnoho salónních teoretiků tvrdit, že měl Izrael reagovat jinak, ale nikdo věrohodně nevysvětlil jak. Místo toho OSN, EU a široká paleta lidskoprávních a mediálních organizací zasvětily své úsilí nespravedlivému odsuzování akcí Izraele. Pokud by členům těchto institucí šlo skutečně o lidské životy a lidská práva, tak by tvrdě odsoudili Hamás místo zaměřování se na nespravedlivé obviňování Izraele. Zatím ale hraje jejich kritika Izraele do karet Hamásu a utvrzuje jej v používání živých štítů a strategii nepřímého zabíjení vlastních civilistů.

Richard Kemp velel britským silám v Severním Irsku, Afghánistánu, Iráku a na Balkáně. Několik posledních týdnů strávil na hranicích Gazy, kde pozoroval Hamásem organizované násilí a reakci izraelské armády.

Překlad: Radomír Bobek

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 100,- Kč

Celkem za měsíc: 8 176,08 Kč
Vybráno 23.27%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
80 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.