ddr
22.9.2019
Kategorie: Společnost

Obyvatelé bývalé NDR se cítí ve své zemi jako občané druhé kategorie

Sdílejte článek:

LIBOR ČÍHAL

Po třiceti letech společného života a po obrovských financích ze západu nalitých především do infrastruktury, která jak se ukazuje, je především k ničemu, se obyvatelé bývalé NDR cítí ve své zemi jako obyvatelé druhé kategorie. Možná brzo budou mít pocit třetí kategorie až vládnoucí režim úplně prosadí své imigrační a islamizační plány. Pocit druhé kategorie má podle hloubkového průzkumu 57% obyvatel, pouze 38% se domnívá, že sjednocení východní a západní části se zdařilo, v segmentu mladších 40 let se to kupodivu domnívá jen 20%.


Polovina obyvatelstva bývalé NDR je nespokojena s vládnoucí formou demokracie. Celkem šokující čísla, která mají konkrétní politické vyjádření ve volebních sympatiích obyvatelstva pro alternativní politickou sílu AfD. Zvláštní, ultra konzumní materiálním blahobytem nadmutá společnost, vyvolává v obyvatelstvu východních regionů dlouhodobě společensky inferiorní pocity. Pokud by se dnes konalo referendum o sjednocení východu se západem, výsledek by možná svět překvapil.

Příští středu mají být zveřejněny každoročně publikované informace o stavu německého sjednocení, některá fakta již pronikla do médií. Na každý rok předkládané statistiky je třeba nahlížet s jistou rezervou, výkonnost státu popř. regionu nelze vtěsnat do jednoduchého kalkulu součtového HDP. Měřit kvalitu života je složitější, např. se pozoruje, že nemalá část vysoce kvalifikovaných mladších lidí, kteří mohou pracovat z domova, přesídluje ze západu např. do Braniborska, kde, jak uvádí, má život podstatně kvalitnější úroveň než v Berlíně nebo hustě obydlené západní části.

Podle statistik sjednocení měla ekonomická síla východního Německa stoupnout od roku 1990, kdy činila 43% západoněmecké, na dnešních 75%. Má to být něco kolem evropskounijního průměru, v České republice je to něco nad evropskounijním průměrem, aniž jsme museli úplně ztratit státní suverenitu, inferiorně se necítíme a žádné historicky astronomické investice do podniků a infrastruktury nepřišly. Navíc z ČR každý rok odteče na západ kolem 30 miliard eur zisku, do východního Německa má západní Německo stále vkládat finance.

Nezaměstnanost v bývalé NDR se pohybuje kolem 6.4%, na západě kolem 5%. Mzdy dosahují 85% západní úrovně. Bývalá NDR je postižena jednou katastrofou gigantické dimenze, miliony práceschopného obyvatelstva se přesunuly nebo dojíždí do západní části. Obrovský odtok mladých kvalifikovaných lidí do západní části a s tím spojená dřímající ekonomická katastrofa. Např. v Johanngeorgenstadtu kousek za hranicemi, počet obyvatel klesl na polovinu, střední školy se zavřely. Efekt západoněmecké finanční pomoci je patrný pouze na jednom místě – továrny sice nefungují, ale za obrovské peníze se zakonzervovaly, na české straně by měly možná podobu brownfields.

Západní Německo profituje obrovským způsobem z milionů kvalifikovaných východních Němců, kteří museli opustit své domovy, oficiální propaganda vsugerovává obyvatelstvu, že západ stále na východní část doplácí, o přínosu východoněmecké kvalifikované mladé pracovní síly oficiální propaganda nemluví, stejně tak o tom, jakou lidskou i ekonomickou katastrofu pro východní region to znamená.

Průměrná produktivita v průmyslu má být na východě o 20% nižší než na západě. O této statistice lze důvodně též pochybovat. Totiž jako jeden z hlavních důvodů se uvádí zcela formální skutečnost – 464 z 500 velkých německých podniků mají centrálu na západě, a z toho plynoucí fakta, jako jsou vnitropodnikové finanční toky a organizace, mají mít tak rozhodující vliv na produktivitu. Další uváděný důvod pro nižší produktivitu je zcela absurdní, ve východním Německu pracuje pouze 7.6% zaměstnanců u velkých firem, na západě je to 23%. Struktura malých podniků má mít negativní vliv na produktivitu. Malý podnik je tradičně považován za generátor podnikatelské aktivity a pozitivní pro celospolečenský progres než např. megapodnik typu automobilka. Třetím uváděným důvodem pro nižší produktivitu je nedostatek kvalifikované pracovní síly, kterou nelítostně pohltilo západní Německo. Podle IFO institutu v Drážďanech je to právě nedostatek kvalifikované pracovní síly, která brzdí rozvoj východní části, vládnoucí režim z toho ovšem vyvozuje, že se východním Němcům musí poslat kvalifikovaná pracovní síla ze severní Afriky a z Afghánistánu.

Autor: LC

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 422 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.