rozcesti
18.10.2017
Kategorie: Politika

Obrat trendu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

KAREL ŠINDELÁŘ

S negativními zprávami jakoby se v poslední době roztrhl pytel. Zdá se, že se západní civilizací je konec. Čelí útokům ze všech stran. Ovšem, všímavý pozorovatel si všimne, že trend se obrací. Západní civilizace nekončí, naopak, znovu povstává.

Proč si to myslím? Důvodů je několik. Ve formování ducha času, v tom, co bude určovat budoucnost, Václav Klaus v rozhovoru pro Seznam definoval následující posloupnost: První je střet ve světě idejí, následuje politika a poté případně naskočí i byznys. Slyšeli jste někdy pojem „dlouhý pochod institucemi?“ Právě respektování tohoto principu, tedy cílené využití zmíněné posloupnosti, dost možná zajistilo dočasné vítězství neomarxistům v západní Evropě a USA.

A nyní se trend začíná obracet. Obecně platí, že to, co by ještě před pár lety bylo nemyslitelné vůbec vyslovit, je nyní již běžnou součástí veřejné diskuze. Politická korektnost se stává bezzubou. Občasné hysterické reakce jejích zastánců tom nic nemění.

Pojďme se podívat na konkrétní příklady. Ideový boj proti europeismu, politické korektnosti, multikulturalismu či masové migraci již nejsou doménou blogosféry a zasloužilých veteránů typu Václava Klause či Benjamina Kurase, ale připojují se další veřejně známé osoby. Napadá mě český spisovatel Vlastimil Vondruška či třeba Francouz Michel Houellebecq a úspěch jeho knihy Podvolení. Nebo Dominik Duka a jeho geniální kázání ve Staré Boleslavi. Všimněte si jednoho důležitého momentu – tyto politicky nekorektní názory již nejsou tabuizovány, již nejsou automaticky špatné.

Zajímavý je též pohled na akademickou či vědeckou půdu. Mám na mysli projekt Komplexní společnosti (Bárta a spol). I přesto, že implicitně tento tým nekritizuje samotnou podstatu EU či nepodporuje euroskeptickou a protiislamistickou politiku (spíše naopak, ostatně součástí kolektivu je Petr Gazdík), když se člověk začte hlouběji do jejich názorů, tak je příjemně překvapen.

Například „(západ) …do sebe postupně absorboval mnoho z jeho (SSSR) někdejších rysů, zejména ve své evropské části.“ Klaus? Nikoli, Stanislav Komárek (Na rozhraní, Vyšehrad, 2016). Miroslav Bárta se o pár stránek dál nebojí citovat Fergusona či Spenglera a v knize nalezneme i větu: „Hospodářský systém, který se v současnosti praktikuje v západní Evropě, lze označit za smíšený s podřízenou rolí trhu a s dominantní úlohou státu v ekonomice. O kapitalismu se mluví jen ze setrvačnosti.“ Pavel Kohout.

A nějaká politická vítězství? Jednoznačně vítězství Donalda Trumpa v USA. Brexit (byť je vítězstvím poněkud hořkým, protože bere i poslední iluze o možnosti EU reformovat). Nejnověji výsledek rakouských parlamentních voleb. Dlouhodobě náš prezident Miloš Zeman. I když s ním lze v řadě věcí nesouhlasit, politickou korektnost boří s razancí buldozeru.

Máme tu i pár „neporážek.“ Co tím míním? Míním tím politické střety, kde sice ideologie politické korektnosti, europeismu či multikulturalismu nebyly přímo poraženy, ale ani přesvědčivě nezvítězily. Například francouzské prezidentské volby (Le Penová byla ve druhém kole) či německé volby parlamentní (posílení AfD).

Dále reálné politické kroky, které se často liší od deklarovaných idejí. Hranice si již hlídají nejenom „krajně pravicové“ Maďarsko, ale i Rakousko, Dánsko čí „wir schaffen das“ Německo.

O změně politického klimatu vypovídají i „kauzy Lidl.“ Lidé se ozvali, média bez cenzury referovala a Lidl začal zmateně a překvapeně ustupovat. A to nejenom v pevnosti západní civilizace, tedy zemích V4, ale dokonce i na zdánlivě ztracených vartách západní Evropy. Na „řecký týden“ jako první upozornila belgická televize RTL, na italský kostel upozornil místní starosta.

Takže ano, trend se obrací. Začínáme vítězit ve světě idejí, politika následuje. Být politicky korektní, prounijní multikulturista již není sexy. Ono pomyslné kyvadlo dějin se již vydalo opačným směrem. Řečeno jazykem burzovních investorů: Kdyby Západ byla akcie, nakupuji. Jsou ve slevě, dav vyprodává, ale předstihové indikátory naznačují obrat trendu. Naopak, na multikulturalismus či politickou korektnost bych byl short (spekulace na pokles ceny daného aktiva).

Je i na nás, aby nešlo o „krátkodobou korekci,“ ale o skutečný počátek změn, o skutečný obrat dlouhodobého trendu. Mysleme na to i při volbách, které nás nyní čekají. Jděme volit. Máme koho.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
politicon-banner
58 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.