mariansloup
19.2.2020
Kategorie: Historie

Obnova mariánského sloupu je zázrak

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Dav strhl pomník magistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze, bez jakéhokoliv razítka a povolení. (Básník Jaroslav Seifert, který byl jako mladý chlapec svědkem této hysterické události, po mnoha letech vzpomínal, jak se hlava Jan Husa skutálela až k jeho nohám.) Nikdo nebyl za tento barbarský čin potrestán, potichu – a někdy i nahlas – se uznávalo, že odstranění Husova pomníku bylo oprávněné vzhledem ke stovkám nevinných obětí z řad řeholníků a katolických kněží i věřících, kteří byli ve jménu Jana Husa povražděni; ostatně součást pomníku, jehož zbytky pak byly uklizeny za veřejné peníze, tvořily i postavy husitských válečníků, jejichž krutost byla příslovečná nejen u nás, ale i daleko v Evropě; jejich heslo „Nikoho neživte“, tedy „Nikoho nenechávejte na živu“, hovoří za všechno.
Ne, samozřejmě, nic takového se nestalo.

Není to hoax, nýbrž ironie, která má ukázat, kdo je v české kotlině tolerantní – a kdo nikoliv. Pravda je, že dnes (17. února 2020) má začít archeologický průzkum předcházející pracím na obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. A to se všemi potřebnými povoleními a razítky.
.
Spisovatel a publicista Ondřej Neff v Českém rozhlase řekl, že zápas o obnovu mariánského sloupu sleduje jako napínavý sportovní mač. Pro mnoho věřících katolíků to není ani tak zajímavé jako sportovní mač – a někteří se dokonce přidávají na stranu barbarů, kteří demolování barokních památek pokládají za gesto tolerance a smíření…
.
Pro mě je obnova sloupu srdeční – a více než srdeční – záležitost. Roky jsem, s úctou a zpovzdálí, sledoval práci sochaře Petra Váni, který krok za krokem, kámen po kameni, připravoval repliku strženého sloupu. Zadarmo a ve stálé modlitbě.
.
Obnova mariánského sloupu je zázrak – nic méně než zázrak.
.
Když polští katolíci konečně po velké úřední bitvě získali povolení pro stavbu kostela na sídlišti Nowa Huta (kde podle vůle vlády „lidového“ Polska původně žádný kostel stát neměl), snažili se vládnoucí polští komunisté celé stavbě přece jen zabránit a v noci na staveniště nastupovaly jejich demoliční čety, které obětavě bouraly, co se přes den postavilo. Nezbývalo, než každou noc staveniště hlídat.
.
Nemám iluze o míře tolerance a respektu ani u nás, v řadách „sirotků“ po božích bojovnících. Myslím, že bude třeba znovubudovaný a znovuvybudovaný sloup chránit, protože opět by mohl kdosi, dnes Bohu žel především představitelé některých církví plus několik umělců, chtít „vyvolat husitské instinkty lidu“ (jak tomu říkal komunistický ministr informací, 1945–1953, a kultury, 1953–1954, Václav Kopecký) a znova by mohla být krásná umělecká práce zničena.
.
Ale nestřeží-li stavbu Hospodin, marně se namáhají strážci a stavitelé.
.
Obnova mariánského sloupu chce modlitbu, a to mnoho modliteb – a právě teď více než předtím.
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 677 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,61 out of 5)
Loading...
politicon.cz
205 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.