5.1.2015
Kategorie: Ekonomika

Oběd zdarma neexistuje

Sdílejte článek:

IVAN SEDLIAČIK 05|01|2015

Ekonom a nositel Nobelovy ceny Milton Friedman je chronicky známý popularizací výroku, že “oběd zdarma neexistuje”. V kontextu aktuálního balíčku sociálních opatření aplikovaného na Slovensku prozkoumejme zda mohou dlouhodobě existovat “vlaky zdarma” a co toto opatření přináší ekonomickým aktérům – domácnostem, podnikům a vládě (politikům). 

“Vlaky zdarma” je politické rozhodnutí. Znamená intervenci státu do spontánních tržních procesů. Nemá žádné ekonomické opodstatnění a bude tak dlouho aplikována, jak to pro politiky bude výhodné. Jelikož železnice vlastní stát, zdrojem financování vlaků zdarma jsou daně. Vláda tak proto svou zákonnou donucovací mocí (daňovými zákony) zatěžuje jednu skupinu domácností a “pomáhá” jiné skupině. Ekonomové nazývají tento proces přerozdělováním.

Obhájci sociální spravedlnosti budou samozřejmě podporovat taková opatření, vždyť co špatné může být na podpoře studentů nebo důchodců. Problémem je však neefektivnost tohoto druhu sociální podpory, neboť “strojvůdce” nezkoumá, zda cestující studenti a důchodci jsou sociální případy, nebo patří do vyšších příjmových vrstev obyvatelstva. Jako příklad neefektivnosti (a nesociálnosti) takového přerozdělování můžeme uvést nezaměstnaného obyvatele Veľkého Krtíše, který zaplatí ze svého 100 eurového nákupu potravin 20 euro daň z přidané hodnoty. Tyto prostředky pak politici použijí na podporu studenta z rodiny s nadprůměrným příjmem, bydlící v rodinném domě v Devínské Nové Vsi, který denně cestuje vlakem zdarma na přednášky na Právnické fakultě UK v Bratislavě. Pokud by už šlo politikům opravdu o prokázání sociální empatie, mohli by zavést vlakové režimky zdarma například pro příjemce dávek v hmotné nouzi a jejich rodiny. Tato cílová skupina má však pouze 330 tisíc osob, což oproti 2,5 milionu aktuálně oprávněných voličů je zanedbatelné.

pivo

Kromě přímých aktérů vlaků zdarma jsou tu ještě i nepřímí. Autobusové společnosti (podniky) a samosprávné kraje. Cenová intervence v segmentu vlakové dopravy, v jejímž důsledku spotřebitelé nahrazují autobusy vlaky, znamená změnu byznys plánů autobusových dopravců. Rušení linek, propouštění zaměstnanců a znehodnocení investic. Pro samosprávné kraje (dotující regionální autobusovou dopravu) to znamená vyšší dotace (úhrada ztrát ve veřejném zájmu) v trasách, kde se oba typy dopravy překrývají. Můžeme tedy mluvit o multiplikaci neefektivity a nespravedlnosti jako důsledku tohoto politického rozhodnutí.

Termínem reálný socialismus se nazývá typ ekonomicko-politického systému, který jsme v Československu měli do roku 1989. Hlavním důvodem jeho kolapsu byla ekonomická neefektivita, která způsobila zaostávání ve srovnání s vyspělými ekonomikami, kde politici více či méně nechali působit “neviditelnou ruku trhu” . V socialismu neměl centrální plánovač k dispozici tržní ceny, které vyjadřují relativní vzácnost jednotlivým zdrojů a proto tyto zdroje většinou použil na nesprávných místech. I proto se reálný socialismus v poslední dekádě často označoval jako “nedostatková ekonomika”. Některé výrobky se vyráběly nadměrně a jiné zase nedostatečně. Centrální plánovač proto zavedl na nedostatkové zboží přídělový systém, přes který rozděloval žádané zboží. Ne náhodou se toto nápadně podobá zavedeným limitům na počty bezplatně cestujících, které představily slovenské státní železnice, jako reakci na velký zájem o vlaky zdarma. Rakouští ekonomové Mises a Hayek vědecky dokázali, že socialistický ekonomický systém je dlouhodobě neudržitelný a nevyhnutelně se musí rozpadnout. Jelikož vlaky zdarma jsou socialistický koncept, jeho budoucnost je předem jasná.

ZDROJ: Ivan Sedliačik

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2021: *****

Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Pavel Klika 222,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Silvia Ambrogini 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vladimír Votřel 1000,- Kč, Anonym 0,01 BTC, Pavel Burget 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Ludmila Kárská 250,- Kč, Zdenka Brancuská 500,- Kč, Karel Zangl 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Teplý 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, MUDr. Iva Neimcová 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Anonym 150,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Hana Hoffmannová 666,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Petr Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Marie Tachezyová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 471,00 Kč
Vybráno 47.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 226 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.