fantasyspolecnost
2.10.2020
Kategorie: Společnost

Občanská čest

Sdílejte článek:

JAN SMRČINA

V únoru 2007 uveřejnil Skleněný kostel můj příspěvek Občanskou čest si bylo možno zachovat. Reagoval jsem v něm kriticky na tehdy se často vyskytující alibistické tvrzení, že za komunismu jsme si tak nějak všichni s režimem zadali. A na konkrétních případech jsem dokazoval opak. Netušil jsem, že ještě po třinácti létech bude třeba za občanskou čest bojovat.

Je to paradoxní: Rudí vládcové nás kdysi popoháněli k aktivitě (třebas jen předstírané), zatímco ti, kdo drží kormidlo nyní (což jsou v mnoha případech titíž lidé, avšak v pohotově převlečených kabátech), nás ukolébávají, abychom zůstávali v klidu a nechali vše na nich. Významný rozdíl je v tom, že tehdy platilo pravidlo cukru a biče, kdežto dnes je ten bič (zatím) jen připraven v pozadí.

Bylo-li za diktátorských režimů pro občana věcí cti nekolaborovat (v tom smyslu slova, jak ho dobře známe), dnes je to  n e m l č e t . Ke kolaboraci nás (zatím) nikdo nenutí.

K čemu nemáme mlčet?

Nynější politická situace je v České republice značně kuriózní: Menšinovou vládu tvoří absurdní koalice strany slovenského populistického miliardáře a takřka do bezvýznamnosti se propadající strany socialistů. A tuto koalici drží u moci svými hlasy komunisté, o nichž dnešní premiér dříve prohlašoval, že by do vlády jimi podporované nikdy nevstoupil. Parlamentní opozice je názorově nejednotná a její demokratická část není často schopna se ani v zásadních věcech shodnout. V zahraniční politice i v některých dalších otázkách panuje značný nesoulad mezi vládou, opozicí a takřka nefunkčním prezidentem republiky. Tříšť malých neparlamentních politických subjektů neskýtá žádnou naději na zlepšení tohoto neutěšeného stavu.

A k tomu všemu přece nemohou občané našeho svobodného demokratického státu mlčet!

Jak se projevit?

Jsou v zásadě dvě formy občanské sebeobrany. Je to co nejširší uplatnění názorové plurality ve veřejném životě a pak z toho vyplývající informovaný a zodpovědný výběr politických subjektů při důsledném využití volebního práva.

Názorová pluralita se i u nás rozvíjí v různých formách, zejména na sociálních sítích, ale i v hromadných sdělovacích prostředcích. Je však třeba si uvědomit, že též existují nedůvěryhodné zdroje informací, z nichž mnohé jsou záměrně matoucí.

Do kategorie velmi účinného veřejného šíření názorů, zvláště těch oprávněně kritických, patří i veřejná občanská vystoupení. Mezi ně nesporně v poslední době patří akce organizované spolkem Milion chvilek s celostátní působností, které jsou, a budou i nadále, vhodnou inspirací a účelnou masovou podporou pro demokratické volební subjekty, které nechce spolek nahrazovat. Důkazem toho jsou četná vystoupení demokratických politiků na akcích Milionu chvilek i vstup členů (včetně prvního předsedy spolku Mikuláše Mináře) do některého z volebních subjektů.

V systému parlamentní a zastupitelské demokracie je nezbytné, aby názory občanů na správu jejich země i územních celků a obcí vyústily ve výsledcích voleb.

Myslím, že to velmi dobře vystihli naši biskupové v oslovení věřících před nynějšími krajskými a senátními volbami: „Jděte k volbám a volte zodpovědně!“

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 570 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,22 out of 5)
Loading...
politicon.cz
19 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.