ctv
27.9.2017
Kategorie: Společnost

Občané o voze, media o koze aneb na okraj jednoho průzkumu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Do parlamentních voleb zbývá už jen pár týdnů a horká fáze kampaně běží naplno na všech komunikačních kanálech. I Česká televize se do toho opřela. A obšťastnila nás sérií předvolebních debat na témata, která, podle ní, hýbou českou společností.

Kdo chtěl, mohl tak zjistit názory stran a hnutí, která mají největší šanci proniknout do Sněmovny, na oblasti obrany a bezpečnosti, dopravy a dopravní infrastruktury, společnosti a kvality života, školství a konečně i sociální politiky a zaměstnanosti. Prozatím.

Pro odhad nastoupeného trendu a k vyvolání rozpaků to však stačí. Tohle že jsou hlavní témata současných voleb, kroutí hlavou znechucený volič.  Vážně si na „Kavkách“ někdo myslí, že právě tímto pulsují debaty lidí v hospodách a na pracovištích? Co Vám to jen připomíná ze všeho nejvíc? No přece komunál! Volby do místních zastupitelstev. Lokální, druho a třetiřadé problémy. Chodníky, údržba, procento z rozpočtu sem, dvě procenta támhle….

Vtíravý pocit, že veřejná debata je někde úplně jinde, než se nám snaží naše milá televize namluvit, potvrdil nejčerstvější průzkum agentury SANEP .  Výzkumníci ve dnech 9. – 16.9. 2017 oslovili 2.119 lidí, vybraných tak, aby představovali reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let s otázkami, v čem vidí největší hrozbu pro ČR a co by chtěli od nové vlády. Výsledky jsou zajímavé. Podívejte se sami.

Kupodivu tam nenajdete ani dopravní infrastrukturu, ani školství ani „kvalitu života“. I sociální politika je tu pouze popelkou, okrajově zmíněnou. Obavám lidí dominují úplně jiná témata. Nárůst počtu uprchlíků v Evropě (83,2%), teroristické útoky (81,4%), islamizace Evropy (79,2%) a cenzura medií (75,3%). Zcela jednoznačně a nezpochybnitelně dominuje uprchlicko-islamizační problematika spojená s obavami o ztrátu svobody.

I v tak zvaně volných odpovědích, kde dostali respondenti možnost vlastními slovy vyjádřit, čeho se nejbližší době nejvíce obávají, tomu bylo podobně. Nejvyšší příčky obsadila témata imigrace, islamizace Evropy a ztráty svobody.

V poslední části průzkumu, kde se měli dotazovaní vyjádřit, co očekávají od nové vlády, ustavené po říjnových volbách zvítězila odpověď „Hájení suverenity ČR v EU“ (74,3%). Hned za ní se umístily „Zamezení zneužívání sociálního systému“ a „Nedodržování uprchlických kvót i za cenu sankcí“ (72,5% a 71,3%). Velmi vysoko se v tomto lidovém, hodnotovém  žebříčku dostal i požadavek na hmotnou odpovědnost politiků a státních úředníků.

Autoři studie pak dále, s otevřeností (na dnešní poměry) až kacířskou, hovoří o „zvýšené animozitě vůči EU respektive Evropské komisi a jejím direktivám, s nimiž má domácí veřejnost dlouhodobě velké problémy“. A plaše, s očima cudně sklopenýma dokonce konstatují, že „…například nařízené uprchlické kvóty Evropskou komisí mohou opět navozovat u části domácí populace pocit, že EU nemá zájem na hájení suverenity a bezpečnosti obyvatel ČR.“ Tolik průzkum SANEP.

Necítíte tu nějaký rozpor? Témata nastolovaná medii se s problémy, které nejvíce trápí občany zcela zjevně míjejí. Ze všeho nejvíce to připomíná absurdní situaci, kdy v ulici hoří, požár se šíří a blíží k nám… ale kdosi zatahuje rolety a autoritativně říká: „Pojďme teď vyřešit nové rozmístění nábytku v obýváku. Navrhuji hlasovat, zda má být televize na zvláštním stolku, anebo v nice nábytkové stěny!“

Nelze se proto zbavit dojmu, že se tu úmyslně a plánovitě tlačí veřejná debata do problémů a oblastí druhotných, takříkajíc komunálních, aby se o tom prvotním, bytostně, vrcholně politickém, mohlo mlčet. Bylo by to přece mimo téma, že….

Když se tedy nezeptají profesionálové v médiích, když je veřejný prostor usilovně zasypáván bezvýznamným balastem a hlušinou a když se o věcech, které zajímají okolo 80% voličů zarytě mlčí, ptejme se my sami. Na setkáních a besedách s politiky. Ptejme se jich na:

  • 1) Vztah k Islámu
  • 2) Vztah k EU
  • 3) Vztah k agentuře nepřítele (politickým neziskovkám)

Protože právě na těchto třech základních bodech stojí a padá rozhodování veliké, většinové části voličů o tom, komu dají hlas.

vylicil

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 64 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,94 out of 5)
Loading...