zl
1.7.2020
Kategorie: Ekonomika

Obávám se, že pro mnoho živnostníků těžká doba teprve nastane

Sdílejte článek:

PETR BAJER

Dovolte, abych se krátce zamyslel nad současnou situací živnostníků a drobných podnikatelů a výhledem jejich života do budoucnosti.

Podmínky pro drobné soukromé podnikání se v posledních letech neustále zhoršovaly, tak jak agro-socialistická vláda za potlesku závistivců utahovala šrouby. Nikdo patrně netušil, že to nejhorší přichází s koronavirovou pandemií. A to státní zákaz podnikání. Tedy činnosti, která všem drobným podnikatelům zajišťuje živobytí nejen pro ně a jejich rodiny, ale i pro jejich zaměstnance a v konečném důsledku i pro jejich odběratele a dodavatele. Podnikající žije jen z toho, co si vydělá a nikoli z různých dotací, „státních“ peněz a jiných finančních lumpárniček. A i když je to naprosto jasné a průhledné, je s podivem, že to stále málokdo chápe. A v této situaci začíná stát vymýšlet různé pomoci, různé „covidy“ na podporu podnikání, které však zdaleka nejsou dokonalé a někdy i vyvolávají dojem, že nejsou určeny pro všechny.

Zatímco o sypání státních peněz z kapes daňových poplatníků do spřízněných kasiček různých molochů se mluví jako o strategické pomoci a nezbytné záchraně všeho možného, pro živnostníky zůstávají výhružky. Výhrůžky i vězením např. v tom smyslu, jestli ti chudáci nezneužili tu neustále omílanou „pětadvacítku.“ Navíc bez jasných kriterií. Před více než čtrnácti dny jsme zasílali oficiální dotaz na MFČR, kde jsme chtěli taxativně vymezit podmínky pro příjemce těchto peněz, aby se snad nedostali do problémů. A světe div se, do dneška bez odpovědi. Osobně se domnívám, že těch relativně málo peněz vyplacených v „dávkách“ pro živnostníky bude označeno jako největší problém pro „skvěle“ se rozebíhající státní rozpočet (již v únoru a bez covidu to bylo mínus 30 mld. Kč!). Takže se to vlastně tak trochu hodilo do krámu.

Obávám se, že pro mnoho živnostníků těžká doba teprve nastane a i dlouholeté firmy mohou být na pokraji přežití. Přesto věřím, že si tito lidé pomohou sami svou pílí a pracovitostí, svými vizemi do budoucna, své z velké části rodinné firmy zachrání a budou dále rozvíjet. Moc bych jim to přál.

Přesto, že tyto problémy jsou v této době pro samostatně hospodařící lidi prioritou, politický život se v současnosti ubírá k podzimním krajským a senátním volbám. O postupném sestavování kandidátek jste průběžně informováni. Prostě v různých krajích jsou odlišné možnosti. Samozřejmě, že se nemůžeme zavděčit v případě koaličních kandidátek všem. Naprosto ideální by bylo, kdyby naše strana měla v každém kraji více než 50 % hlasů a rozhodovala sama. Realita je však přeci jen trochu jiná. Proto po pečlivém uvážení vstupujeme v některých krajích do koalic. Spektrum našeho možného výběru je jistě omezené, ale věřte následujícím slovům. Vždy si vybíráme partnera, který ani v nejmenším nezpochybňuje svobodu a potřebnost soukromého podnikání, zejména toho středního a malého. A úspěch v těchto volbách je potřebný, aby naše myšlenky a zásady nezanikly na úkor jiných.

Pevně věřím, že jste přestáli a vlastně stále přestáváte tuto dobu v plném zdraví. Děkuji Vám všem za podporu, která je nejen potřebná, ale i povzbuzující a kterou budeme do budoucna zajisté potřebovat.

 
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 6 550,00 Kč
Vybráno 18.71%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 869 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.