4898835-boris_johnson
27.7.2019
Kategorie: Politika

O zvláštních úkolech a zvláštních lidech

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarK obtížným situacím se nestandardní osobnosti hodí daleko lépe než průměrný politik.
Událo se očekávané: Boris Johnson se stal předsedou Konzervativní strany a předsedou vlády Spojeného království. Jak dlouho premiérem zůstane, to je otevřená otázka, protože vládní většina v Dolní sněmovně pozvolna eroduje a nedají se vyloučit ani předčasné volby (řádné by počkaly do jara 2022). Ale i tak je zajímavé sledovat, jak zuřivé reakce tahle volba vyvolala na levé straně spektra.

Část z nich lze přičíst obecné polarizaci politického spektra, hnané bublinami sociálních sítí. Ale příval nálepek typu „blázen, klaun, idiot“, manifestující se například dost ostudnou obálkou nového vydání německého Spiegelu, má podle mého názoru ještě jeden důvod. Určitý typ vysokoškolsky vzdělaného levicového novináře má problém rozpoznat skutečné hlupáctví. Inteligence mu splývá s intelektualismem.

Boris Johnson určitě není typ zjevného intelektuála vyzařujícího jakési akademické fluidum. Takových lidí je na pravici obecně málo, z těch skutečně známých mě napadá jen Jordan Peterson, a ten to zase od svých levicových oponentů schytává za jiné atributy. Ale dokonce ani mnozí skuteční akademici tak na první pohled nepůsobí. (Hned jsem si při psaní této věty musel vzpomenout na jednoho z nejlepších českých matematiků, kterého jsem si při prvním příchodu na příslušnou katedru MFF UK spletl s údržbářem. Pod maskou starého modrého pracovního pláště a rozježeného účesu se ovšem skrýval naprosto brilantní mozek.)

K tomu, abych nepochyboval o Johnsonově skutečné inteligenci, mi stačí přečíst si jeho precizně psané texty, nebo vědět, že na Oxfordu vystudoval čtyři roky klasické literatury, tedy značně obtížný obor. Jeho spolužáci vzpomínají, že na některých seminářích se mluvilo více starořecky než anglicky a Johnson se jich čile a aktivně účastnil. Kultivuje-li si tedy vnější osobnost mírného burana, je to z jeho strany záměr.

Nový premiér má spíš jiné problémy, například poněkud volný vztah k pravdě – z Timesů jej svého času vyhodili proto, že si vymyslel citát. Ale to, že je dost excentrickou osobností, je jednak doklad originality (a v dnešní době plné prázdných osobností je originalita hodně vysokou hodnotou), jednak mu to v současné situaci může být spíš k dobru, než na škodu.

Brexit je totiž mimořádná, totálně nestandardní situace, a k takovým situacím se mimořádné a nestandardní osobnosti hodí daleko lépe, než průměrný politik. Průměrným či nevyčnívajícím lidem je možno svěřit zemi v době stability a prosperity, nečekáme-li potřebu činit nějaká zásadní rozhodnutí. A oni se pak nejspíše ukážou jako dobří správci. Ale to není případ brexitu, ďábelsky komplikovaného zadání od britských voličů, které uvrhlo politickou vrstvu Spojeného království do naprosté bezradnosti a chaosu.

Selhání Theresy Mayové bylo v téhle situaci možná právě důsledkem její neschopnosti improvizovat. Teď už bývalá předsedkyně vlády je přesně tím předvídatelným, houževnatým, trochu nudným typem politika, vhodným do časů „mírného pokroku v mezích zákona“. K manévrování skrze brexitovou bouři to nestačilo. Její taktika – snažit se několikrát protlačit skrze parlament pořád tu samou dohodu – byla nejdřív zarážející, pak směšná, nakonec trapná natolik, že Mayová ztratila respekt členů vlastní vlády. „Three-line whip“, dříve obávaný nástroj k vynucení hlasovací poslušnosti, se stal papírovým tygrem.

Od nového premiéra můžeme očekávat nějaké nové tahy. Pokud Dolní sněmovna není schopna říci, co chce (všechna hlasování byla proti něčemu), vytváří tím exekutivě určitý manévrovací prostor, který by měl být využit. Jak, to je na Johnsonovi, ale důležité je, aby se situace už konečně nějak pohnula. Současné bezradné politické hádky ve vypůjčeném čase jsou pro celou Evropu těžce demoralizující; další odklad brexitu už nesmí nastat.

Boris Johnson také prohlásil, že k 31. říjnu 2019 Británie skutečně z EU odejde. Uvidíme, zda se v tomto případě neprojeví onen výše zmíněný volný vztah k pravdě. Pokud ano, nejspíš by po takové názorové otočce následoval cestu vyšlapanou před ním střevíčky Theresy Mayové. Ale spíš bych byl ochoten vsadit nějakou menší částku na to, že 1. listopadu bude Spojené království „venku“.

 

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 633,00 Kč
Vybráno 36.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 398 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
9 komentářů