4898835-boris_johnson
27.7.2019
Kategorie: Politika

O zvláštních úkolech a zvláštních lidech

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

0_Marian_KechlibarK obtížným situacím se nestandardní osobnosti hodí daleko lépe než průměrný politik.
Událo se očekávané: Boris Johnson se stal předsedou Konzervativní strany a předsedou vlády Spojeného království. Jak dlouho premiérem zůstane, to je otevřená otázka, protože vládní většina v Dolní sněmovně pozvolna eroduje a nedají se vyloučit ani předčasné volby (řádné by počkaly do jara 2022). Ale i tak je zajímavé sledovat, jak zuřivé reakce tahle volba vyvolala na levé straně spektra.

Část z nich lze přičíst obecné polarizaci politického spektra, hnané bublinami sociálních sítí. Ale příval nálepek typu „blázen, klaun, idiot“, manifestující se například dost ostudnou obálkou nového vydání německého Spiegelu, má podle mého názoru ještě jeden důvod. Určitý typ vysokoškolsky vzdělaného levicového novináře má problém rozpoznat skutečné hlupáctví. Inteligence mu splývá s intelektualismem.

Boris Johnson určitě není typ zjevného intelektuála vyzařujícího jakési akademické fluidum. Takových lidí je na pravici obecně málo, z těch skutečně známých mě napadá jen Jordan Peterson, a ten to zase od svých levicových oponentů schytává za jiné atributy. Ale dokonce ani mnozí skuteční akademici tak na první pohled nepůsobí. (Hned jsem si při psaní této věty musel vzpomenout na jednoho z nejlepších českých matematiků, kterého jsem si při prvním příchodu na příslušnou katedru MFF UK spletl s údržbářem. Pod maskou starého modrého pracovního pláště a rozježeného účesu se ovšem skrýval naprosto brilantní mozek.)

K tomu, abych nepochyboval o Johnsonově skutečné inteligenci, mi stačí přečíst si jeho precizně psané texty, nebo vědět, že na Oxfordu vystudoval čtyři roky klasické literatury, tedy značně obtížný obor. Jeho spolužáci vzpomínají, že na některých seminářích se mluvilo více starořecky než anglicky a Johnson se jich čile a aktivně účastnil. Kultivuje-li si tedy vnější osobnost mírného burana, je to z jeho strany záměr.

Nový premiér má spíš jiné problémy, například poněkud volný vztah k pravdě – z Timesů jej svého času vyhodili proto, že si vymyslel citát. Ale to, že je dost excentrickou osobností, je jednak doklad originality (a v dnešní době plné prázdných osobností je originalita hodně vysokou hodnotou), jednak mu to v současné situaci může být spíš k dobru, než na škodu.

Brexit je totiž mimořádná, totálně nestandardní situace, a k takovým situacím se mimořádné a nestandardní osobnosti hodí daleko lépe, než průměrný politik. Průměrným či nevyčnívajícím lidem je možno svěřit zemi v době stability a prosperity, nečekáme-li potřebu činit nějaká zásadní rozhodnutí. A oni se pak nejspíše ukážou jako dobří správci. Ale to není případ brexitu, ďábelsky komplikovaného zadání od britských voličů, které uvrhlo politickou vrstvu Spojeného království do naprosté bezradnosti a chaosu.

Selhání Theresy Mayové bylo v téhle situaci možná právě důsledkem její neschopnosti improvizovat. Teď už bývalá předsedkyně vlády je přesně tím předvídatelným, houževnatým, trochu nudným typem politika, vhodným do časů „mírného pokroku v mezích zákona“. K manévrování skrze brexitovou bouři to nestačilo. Její taktika – snažit se několikrát protlačit skrze parlament pořád tu samou dohodu – byla nejdřív zarážející, pak směšná, nakonec trapná natolik, že Mayová ztratila respekt členů vlastní vlády. „Three-line whip“, dříve obávaný nástroj k vynucení hlasovací poslušnosti, se stal papírovým tygrem.

Od nového premiéra můžeme očekávat nějaké nové tahy. Pokud Dolní sněmovna není schopna říci, co chce (všechna hlasování byla proti něčemu), vytváří tím exekutivě určitý manévrovací prostor, který by měl být využit. Jak, to je na Johnsonovi, ale důležité je, aby se situace už konečně nějak pohnula. Současné bezradné politické hádky ve vypůjčeném čase jsou pro celou Evropu těžce demoralizující; další odklad brexitu už nesmí nastat.

Boris Johnson také prohlásil, že k 31. říjnu 2019 Británie skutečně z EU odejde. Uvidíme, zda se v tomto případě neprojeví onen výše zmíněný volný vztah k pravdě. Pokud ano, nejspíš by po takové názorové otočce následoval cestu vyšlapanou před ním střevíčky Theresy Mayové. Ale spíš bych byl ochoten vsadit nějakou menší částku na to, že 1. listopadu bude Spojené království „venku“.

 

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martinek 100,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Anonym 400,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč

Celkem za měsíc: 16 071,54 Kč
Vybráno 45.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 343 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
politicon.cz
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.