holiday-2880261_1280
24.3.2020
Kategorie: Společnost

O zavřených hranicích (a dovolené)

Sdílejte článek:

MARTIN KONVIČKA

konvička-portrét-titulkaPrvní šok pominul, krizový štáb oznámil, že hranice možná zůstanou polouzavřeny dlouho … a se zahraniční dovolenou raději nepočítat. A hned se ze všech představitelných stran ozývají hlasy o diktatuře a návratu do normalizace. Prý, proč je držet zavřené, když je Virus už všude. Nadutost alpských lyžařů, kterým se “přece nemohlo nic stát”, zjevně nestačila.

Pominu, že si nedovedu představit, co by Babiš, Prymula a další z “normalizačního uvěznění národa” měli. Jsou na zahraničním obchodě, stejně jako příjezdové turistice (která JE důležitou částí českého hospodářství) závislí stejně, jako exportéři nebo hoteliéři. Spíše si položím otázku, co si od otevření hranic předtím, než krize pomine, slibují všelijaké hopsandy, jako ta na vypůjčeném obrázku. Jak si to vlastně představují. Kdo by je kde čekal.

90794073_2388233201457837_7217186864363470848_nKdyž si představím nejčastější “dovolenkové” destinace, tak v Itálii, Francii, Řecku či Španělsku je momentálně zavřeno vše, a protože začali pozdě, ještě nějaký čas bude. V Itálii se sice růst pomalu mění z exponenciálního na lineární, ale to neznamená pokles, jen zpomalení – od něhož je k poklesu ještě dlouhá cesta. O něco lepší je situace v Chorvatsku, ale netuším, proč by Chorvatsko v létě vítalo davy z promořených zemí. Čísla stoupají na severu Afriky a v Turecku, takže tam bych s letními radovánkami též nepočítal. Od rakouského Alpského spolku chodí e-maily o sezónním uzavření vysokohorských chat. Německo, Benelux, Skandinávie – tam bude situace ještě mnoho měsíců špatná. Jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam a další atraktivní země) se téměř kompletně zalígrovaly, totéž Čína, Rusko, subsaharská Afrika a spousta ostrovních států v Tichomoří. USA zastavily lety ze zemí Schengenu – a rvou si vlasy, že je nějakáý čas povolovaly z Británie. Čísla stoupají – a opatření se zpřísňují – v Karibiku a Latinské Americe.

Prostě si uvědomme, že naše milá pohodlná liberální Evropa je světovým ohniskem pandemie, pro zbytek světa stejně nebezpečná, jako byly při všelijakých ebolách země typu Libérie či Konga. Zbytek světa nejsou magoři, aby nechali evropské přenašeče trajdat po jejich letištích a plážích.

Připočtěme, že izolace ohnisek je prvním pravidlem boje s jakoukoli epidemií. Souběžným pravidlem je zbrždění činnosti “superpřenášečů” – což, ať se nám to líbí nebo ne, jsou dálkoví cestovatelé s bohatým sociálním životem, tedy typičtí dovolenkáři.

Jistě, nějaký přeshraniční styk se časem obnoví, respektive nikdy nezanikl. Budou to jednotlivé cílové státy, které se budou samy chránit (zdravotními průkazy, bizarně drahým cestovním pojištěním, testováním na hranicích, povinnými karanténami pro příchozí). Návštěvy příbuzných, nezbytné obchodní cesty a podobně jistě možné budou – jsou za všelijakých přísných podmínek možné i nyní. Ale ještě dlouho to nebude uvolněné světoběžnictví s lacinými letenkami, couchsurfingem a rychlými přátelstvími na pár nocí. Ne proto, že by to “zakázal Babiš”, ale proto, že lidé nikde na světě nejsou tak nezodpovědní, jako je západní “světoběžnický” liberál.

A čím důsledněji různá omezení vydržíme, tím dříve se vrátí to dobré z před-coronového světa.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč

Celkem za měsíc: 10 678,00 Kč
Vybráno 30.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 938 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (42 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz
49 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.