d1kalamita
17.1.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

O vločce středního doletu. (Aneb otevřený dopis ministrovi dopravy)

Sdílejte článek:

KAREL JEMELKA

Tak nám trochu „zachumelilo“ (pro neznalé dialektů českých „zasněžilo“). A zase, jak jinak, to kdesi stálo. Stálo kdesi u Jihlavy či Humpolce. Stálo to docela dlouho. A stáli tam obyčejní kamioňáci se svými pojízdnými těžkými monstry, autobusáci, lehcí dodávkáři i ti osobáci s lidmi obyčejnými, ale i náměstky, řediteli, státními i nestátními zaměstnanci, vozidla s pracujícími i byrokraty.

A co nastalo. No jistě, přesně to co nastalo. Totiž, „Hledání viníků“. Jak jinak, tohle přece někdo zavinil a viníka je nutné určit, definovat, patřičně trestat a hnát k odpovědnosti. Navíc mu stanovit další nesmyslná pravidla, kterými je nutno se řídit, aby se byrokrat dostal včas do práce, k manželce či milence, mohl pracovat a nestát někde v zácpě na silnici.

A jak jinak mohlo hledání viníka dopadnout, než jeho správným, společensky objektivním určením viníka? Viník byl nalezen. Ten odpornej kamioňák, s letními gumami na návěsu, co si usmyslel udělat si přestávku na svačinku zrovna kdesi, kde je to zúžené.

Tak, a co teď s tím? Viník nalezen, veřejnost uchlácholena, novinářům dány podněty na nová témata a byrokrat vymýšlí. Jasně. Těmto stavům je pro budoucnost společnosti nutno dát nová legislativní opatření, nová pravidla, nové pokuty. Tedy, problému se ujal byrokrat a nebude ho řešit než po svém. Tedy byrokracií.

Tak, a jsme 100hoven. Ťok navrhne, vláda schválí, parlament prodiskutuje, senát doplní a prezident se zamyslí. A občan je šťastný, neb jím volení zástupci odvedli zase, jak jinak, dobrou práci.

Nicméně, kde je problém?

Položme si otázku. Co je to dálnice?

Dálnice je způsob veřejné, zpoplatněné služby. Účelem dálnice je pohyb osob a zboží z místa A do místa B. Pohyb osob a zboží v daných úsecích co možná nejrychleji a nejbezpečněji. Za tuto službu občan i firma platí. (známky i mýto, spotřební daň z PHM).

Je dálnice veřejnou službou? (Uzurpovanou si státem?) Ano, stát tady provozuje veřejnou službu.

Jak je to s jinými veřejnými službami? Je zdravotnictví veřejnou službou?

Jak se státe chováš k jiným provozovatelům veřejných služeb? Obchodníkům, masérům, trafikantům, hospodským a restauratérům, servisům i prostitutkám?

Na ty máš státe obrovský systém kontrolních mechanismů, EET na to aby občan nebyl šizen, aby mu nebyla dána špatná míra či váha, aby sleva byla slevou a akce Akcí. Berňák, Hygiena, Pracák, Sociálka, Bezpečnost práce, ajánevímco….

Ok, státe, chráníš občana, poplatníka před šmejdy a máš na to hodně rozvětvený kontrolně byrokratický systém. Placený z daní. Tedy poplatník si kontrolní a ochranné mechanismy platí sám. Formou výpalného. (zákonných daní)

Nicméně, milý státe, chováš li se Ty sám jako ŠMEJD a využíváš faktu, že jsi neustanovil žádný kontrolní mechanismus na fakt, že se chováš šmejdovsky doplatí kdo? Doplatí na to kamioňák, penalizovaný za to že nedojel včas? Přidáš mu pokut? Že jsem se nedostal na hokej a propadla mi vstupenka? Že jsem se nedostal, namrněný k manželce či milence? Že někdo umřel v sanitce?

Ano, státe, chováš se šmejdovsky. Provozuješ veřejnou službu laxně, zanedbáváš opravy i údržbu a odpovědnost přenášíš na konzumenta služby.

Ok, státe, jak můžeš povolit, aby na Tvém úseku šmejdovsky provozovaných služeb provozoval kontrolu jiný ŠMEJD? Šmejd, který si usmyslel, že na úsecích bude instalovat úseková měření rychlosti a vybírat pokuty za to, že „to jede“? A kolik za vybrané na pocestných vybere a postaví či upraví laviček v parcích, cyklostezek v zákazech vjezdu, dá Cigánům? Jak se budou občané míti dobře a budou učůrávat blahem, že město našlo sponzora v pocestných. Dříve se tomu říkalo „Lapkové“. A média poplatná státu ukáží pár babiček či dědečků, kteří jako „vox populi“ odsoudí na doživotí jakéhokoli řidiče náklaďáku, roztřesenou Avií počínaje.

A oni Lapkové vybírají, když to jede a je jim jedno, když to stojí. Když to stojí jsou z nich mrtví brouci.

Jak dlouho, státe tady cosi lápeš o bilboardech? Jak dlouho už skutek utek?

Provozovatel služby, kterou dálnice je a mýtné brány v místě opravy nevypnula, byť své služby omezila nevnímá, že neplní svou veřejnou službu tak jak deklaroval? Spolehnu li se na službu, kterou mi stát všude jinde „zajišťuje“ proč se jen omlouvá a hledá viníka jinde než v sobě? V sobě jako neschopnému provozovateli služby?

Chová li se k občanu stát jako jiní šmejdové je i logicky tento stát šmejdem.

Jediné, co snad mohu státním šmejdovským byrokratům, ministrovi a vládě navrhnout je následující:

Milý ministře.

Je třeba, aby vláda zasedla a zapotila se nad zákonem, který zakáže chumelenici, vítr, teploty pod nulou s příslušnými sankcemi proti viníku, který Tobě, jako garantovi dopravy ztěžuje výkon veřejné služby, kterou provozování služby silnic a dálnic je. A za službu bereš peníze. Nemalé.

A milý ministře, co takhle vrátit mýtné a známkovné těm, kdo stáli kdesi u Jihlavy? Stáli proto, že nad provozovatelem služby, kterou je „Dálnice“ není kontrolní mechanismus, který by provozovatele služby jakkoli mohl dohnat k odpovědnosti? Odpovědnosti za fakt, že veřejná služba nefunguje?

Děkuji za odpověď, pane ministře.

P.S. Už vím, proč nelze koupit jednodenní známku na můj osobák. Když potřebuji „otočit“ Prahu. Přeci nemohu stát kdesi u Jihlavy zadarmo třeba ještě další den.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2019: *****

Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 1000,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Mgr. Jana Lavičková 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Rliko 200,- Kč, Vlastimil 800,- Kč, Jan Rada 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Marie Kouklíková 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Petra Rohlíčková 300,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Petr Šantrůček 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Marie Svajdová 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 449,00 Kč
Vybráno 35.56%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 380 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.