9.1.2014
Kategorie: Ekonomika

O tichém vzteku, aneb jak se žije malým českým obchodníkům

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 09|01|2014

Petr Hampl publikoval velmi upřímný pohled na situaci malých českých obchodníků vycházející z jeho vlastního prožitku před vánoci. Vzhledem k tomu, že máme za to, že situace domácích provozovatelů klasických krámků na náměstích menších měst či na vesnicích je díky díky likvidační politice našich vlád, právní a daňové džungli, dotační megalomanské invazi nákupních center či přehlížení speciálního účetnictví a obchodního stylu asijské konkurence naprosto kritická, dovolujeme si část článku pana Hampla přetisknout s malým komentářem i zde:

 

 

Pár dnů před Štědrým dnem, uprostřed zběsilého předvánočního úklidu, nás definitivně opustil náš starý vysavač. Tak se to u nás děje pravidelně – spotřebiče končí právě tehdy, když se to nejméně hodí. A protože jsme chtěli v úklidu rychle pokračovat, zašli jsme do vesnického krámku s domácími potřebami.

 

Je to opravdu spíš krámek než obchod. Paní, která ho vede, asi moc nevydělá, ale snaží se. Je pečlivá, milá a přiměřeně profesionální. Na vsi se lidé znají, tak taky víme, že tahle paní má čtyři děti, vzorně opečované. Uvědomuji si, že to zní až dickensovky kýčovitě, ale opravdu to tak je.

 

V naší oblasti žije spousta bohatých lidí, včetně ředitelů bank, místních poboček korporací a hvězd pop music, ale ti vesměs nakupují na internetu nebo v Praze. Krámek tedy obsluhuje spíš důchodce a další zákazníky s nejnižším příjmem. I my – kdybychom měli dost času – bychom si asi spíš vybrali na internetu. Ale chtěli jsme vysavač hned. Takže jsme zašli sem a vybrali si jediný vysavač, který byl na skladě (při takové velikosti si obchodník větší zásoby dovolit nemůže). Vlastně se nám ani nelíbil, ale chtěli jsme ho hned a taky jsme byli rádi, že potěšíme paní, která nám ho prodávala. Její marži jsem odhadl přibližně na tisícovku, což by pro ni znamenalo, že zaplatí energie na celý týden a ještě zbyde na nějaký malý vánoční dárek. Ostatně, moc takových spotřebičů asi neprodá. Častěji si lidé chodí pro struhadla, mísy a podobné drobnosti.

 

Jenže jsme přišli domů a ukázalo se, že vysavač je vadný. Chyběla klíčová součástka, takže se s ním nedalo vysávat. Do hodiny jsme byli zpátky. Paní prodavačka se kousla do rtů, aby na sobě nenechala nic znát a vrátila nám peníze. Vlastně nemusela, když se mi před pár lety stalo něco podobného v Electroworldu, nechali mě stát skoro hodinu ve frontě, pak na mě poslali neprotivnější prodavačku, jakou měli, a stejně jsem musel na výměnu vadné součástky čekat 30 dnů. Ale majitelka krámku taková nebyla. Já jsem nakonec zajel do Prahy do Makra a koupil přístroj, který nám vyhovoval.

 

Přišly Vánoce, užili jsme si to hezky, ale občas se mi vybavil obličej té paní, která od nás přebírala nefunkční vysavač. Nemohli jsme dělat nic jiného, ten přístroj jsme opravdu potřebovali, ale mrzelo mě to. Protože jsem věděl, že někde jinde mají o dárek méně. A protože nejspíš řeší, jak zaplatí energie a nájem a jestli z obchodu vůbec bude nějaký příjem. Až se mi příště povede nějaký projekt, půjdu tam a koupím si nějaké nesmyslné a hodně drahé elektrické kuchyňské krájítko, které vůbec nepotřebujeme. Jen tak, ze solidarity.

 

PP: Ono to ještě může mít horší důsledek. Chybějící součástku může paní obchodnice u svého dodavatele reklamovat, ale nemusí uspět. Pokud byl přístroj vystaven na prodejně, klidně si ji někdo mohl jen tak “vypůjčit” a paní nejenže má po zisku, který nutně potřebuje na náklady, ale dokonce ztrátu. Podobných “výpůjček” součástek i celého zboží také díky současné krizi přibývá geometrickou řadou. Pokud jede malý obchod vyloženě na “doraz”, vydělá tak tak na nutné platby pro provoz, jsou krádeže dalším hřebíkem do rakve.

 

 

 Když člověk o takových věcech ale přemýšlí, po chvíli také dostane vztek. Dostane vztek, protože ví, jak zbytečné jsou takové situace v zemi, která by mohla být tak bohatá, aby si slušně žili i majitelé malých krámků. K čemu nám je, že jsme součástí nejpokrokovější říše v dějinách a že absolventi nejlepších škol mají šanci získat práci u královského dvora kdesi v Belgii, když krámky a provozovny mizí? Až v takových chvílích si člověk naplno uvědomí, že za každým z těch tisíců krámků, provozoven a restaurací, které musely v posledních letech ukončit činnost, je osud (a nejspíš osobní tragédie) nějakého konkrétního člověka.

 

Pak je snadné dostat vztek na toho profesionálního obhájce chudých, podle kterého tahle paní s obchůdkem parazituje na hodnotách, které on vytvoří na ministerstvu. Na bývalého ministra financí, který na takovéhle lidi uvalil další daně, aby mohl financovat centra vědeckého feminismu a poslat 30 miliard na podporu bankéřů, kterým by jinak hrozilo, že nedostanou bonusy nebo dokonce, že budou muset přesedlat z Audi A6 do Audi A4. Na nového ministra financí, který z takových lidí dokáže každý rok vymačkat miliardy na dotace pro sebe, ačkoliv ty peníze stejně nedokáže do konce života utratit. Na údajně sociálního politika, který téhle milé paní přináší povinnost koupit si registrační pokladny za minimálně 20 tisíc. I na ty mladé grázly z elitních škol nóbl rodin, kteří zakládají úžasné neziskovky chránící planetu či veřejné zdraví a bojující proti korupci – vždycky tak, že na drobné krámkaře uvalí další daně a povinnosti a sami na tom vydělají.

 

Je to tichý vztek bezmocného skřípění zubů. Ti nahoře jsou příliš inteligentní a schopní, než aby se proti nim dalo něco udělat. O to hůře se to snáší. Člověk pak rozumí těm různým holešovským výzvám a podobným hnutím. Samozřejmě, mozek nepoužívají ani okrajově, jejich vůdcové jsou zkorumpovaní a jejich recepty by věci jen zhoršily. Ale můžeme se jim divit?

 

Tím se dostáváme k libertariánskému hnutí. Když se na něj pozorně podíváte, najdete v něm dva druhy lidí. První jsou zamilováni do teoretických ekonomických pouček a lidi příliš nevnímají. Druzí jsou motivováni zkušeností, že na každou státní aktivitu nakonec doplatí ti, kdo mají nejmenší možnost stát ovlivnit – tedy lidé na nejnižších stupních pomyslného sociálního žebříčku. Ti druzí se v tom vlastně docela podobají starým socialistům. Před rokem 1907, než Schumpeter poprvé vydal Teorii ekonomického vývoje, si ti lidé opravdu mohli myslet, že excesivním rozšiřováním zdanění, státního vlivu a státní byrokracie lidem pomohou. Co by asi takoví socialisté řekli, kdyby viděli třeba takového Vladimíra Špidlu, který posledních dvacet let nepracoval ani hodinu, připravil o práci statisíce zemědělců a dalších lidí z nižších vrstev a který za to stal doživotním rentiérem? Připadal by jim jako vhodný kandidát na ministra sociálních věcí? Nevzali by na něj spíš vidle či kladiva?

 

PP: Vztek a bezmoc malých českých obchodníků dosahuje vrcholu. Končí stále více z nich bez naděje a vyhlídky na nějakou lepší budoucnost. Centra měst se vylidňují, pár procházejícím budou za chvíli sloužit jen asijské krámkotržnice s neprocleným, nezdaněným a neatestovaným zbožím či honosné kanceláře bank či mobilních operátorů. Ano, možná si řeknete – je to vývojem konzumní společnosti – vše se přesouvá do super a hyper chrámů spotřeby. Máme však za to, že soudruzi, kteří rozhodují o jejich výstavbě, udělali někde přeci jen chybu.

 

Máme suverénně nejvyšší podíl nákupní plochy hypermarketů na obyvatele v Evropě kontra jednu z nejnižších kupních sil. Důsledkem je likvidace domácí konkurence z menších obchodů a tím pádem možnost superkrámů si dovolit ošizené šunty prodávat za “západní” ceny kvalitních produktů a sem tam je v “Akci” zlevnit na jen předražené. Je to to důsledek politiky neumětelských sociálních inženýrů, kteří mají za to, že pomocí dotací, regulací, byrokratické zátěže, nesmyslného zdanění a používáním dvojího metru zajistí pro obyčejného člověka to dobro. 

 

Jaký vzkaz pro ně asi mají desetitisíce bývalých a zbytek aktivních malých českých obchodníků?

 

 

ZDROJ A PŮVODNÍ ČLÁNEK: Petr Hampl

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč

Celkem za měsíc: 9 378,00 Kč
Vybráno 26.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 50 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.