SVOBSLOVA
22.3.2018
Kategorie: Politika

O té naší (ořezávané) svobodě

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Ve středu 21. března byl v Poslanecké sněmovně zaznamenán neobvyklý jev. Sálem prolétl závan zdravého rozumu. Hlasovalo se o prolomení mlčenlivosti advokátů a daňových poradců. Tedy o tom, že by příslušníci jmenovaných profesí při „zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany daňového subjektu, kterého se údaje a dokumenty týkají, nedošlo nebo nedojde ke splnění daňové povinnosti …“ měli sami, neprodleně a iniciativně udat svého mandanta.

Neprošlo to. Tak snad příště….

 

Běžný občan by mávl rukou a poklepal si na čelo. Ale bohužel tu nejde o nějaký ojedinělý, ujetý výkřik městských revolucionářů, Pirátů, jejichž představitel Michálek návrh předložil. Jde o součást “moderního” trendu. Podívejme se na to chronologicky:

Harašení, první vlaštovka cenzury. V roce 2005 došlo, pod záminkou “sexuálního harašení”, k prvnímu bezprecendentnímu průlomu do občanských práv a svobod. Tehdejší novela Zákoníku práce, vnucená do našeho práva tlakem z Bruselu, zavedla tzv. “sexuální obtěžování” jako přečin diskriminace. A to je v pokrokové Evropě hřích natolik strašlivý, že ospravedlňuje použití jakýchkoli drastických, vyjímečných prostředků. V tomto případě zrušení 2000 let platné zásady římského práva, že pachateli musí být skutek prokázán. Úprava totiž přenesla důkazní břemeno na zaměstnavatele, který musí prokázat, že k tomu, co jeden z  jeho zaměstnanců tvrdí, ve skutečnosti nedošlo.

Prokázat, že se něco nestalo je krajně obtížné, někdy nemožné. Žalující strana se tak dostává do nesrovnatelně výhodnější pozice. Stačí udat. A pak se v tom občane (údajný) harašiteli a občane zaměstnavateli plácejte, jezděte po soudech a dokazujte…. Což byla voda na mlýn různých pojašených aktivistek a feministických neziskovek. Placených za rozvrat společnosti bůhvíodkud. První krok k zastrašení běžného občana a k zavedení opatrné autocenzury  byl učiněn. Další následovaly.

Nedotknutelnost obydlí – další oběť pokroku.  Přišla novela Zákona o ochraně ovzduší. Novela, umožňující vstup úředníka radnice (magistrátu) do soukromého domu pouze na základě podezření a následné úvahy příslušného úřadu. Přesto, že podle Ústavy je možné narušit nedotknutelnost obydlí domovní prohlídkou pouze na příkaz soudce a pro účely trestního řízení.

Ústavní soud však neshledal pochybení. Jde přece o zdraví, že. A to je hodnota k nezaplacení. Navíc pak globální oteplování, hynoucí lední medvídci, strašlivý CO2, co ničí svět (i když z něj žijí rostliny)… Zkrátka nelze žít po staru a když jde o dobro lidstva, musí jít veteš římského práva do kopru.

Náhubkový zákon – vzhůru na nový level. V roce 2016 byl novelizován trestní zákon. V souladu s trendy, vanoucími Západní Evropou, se zpřísnily a rozšířily paragrafy, týkající se tak zvané “nenávisti”. Konkrétně paragraf “Trestný čin podněcování k třídní, pohlavní nebo náboženské nenávisti…” byl pozdvižen na novou, evropsky důstojnou úroveň.  Krom všeho, co se do té doby nesmělo kritizovat, zakazuje nové znění ještě navíc hanobit třídu, definovanou životním stylem, vzděláním, příjmem i autoritou. Trestné je rovněž podněcovat nenávist k lidem s různým pohlavním ztotožněním a způsobům, jak někteří vykonávají pohlavní styk. Což připomíná nejgumovější paragrafy z éry komunismu.

Jak vysvětluje důvodová zpráva k úpravě: “Navrhovaná právní úprava se dotýká oblastí, které jsou upraveny: rámcovým rozhodnutím Rady 2008/913/SVV o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva,“ Jde o (povinnou) implementaci rozhodnutí Rady Evropské unie. Na euroideologii úchylnosti a islámu si přece šahat nedáme…

Cenzura mailů – zapojují se soukromé společnosti. Na počátku letošního roku se prolátlo, že lidem, kteří mají mailovou adresu na Bakalovských serverech Centrum, Atlas a Volný nedocházejí emaily, obsahující “závadné” odkazy. Ta spočíval ve zmínkách a odkazech na servery alternativy. Zejména pak na Aeronet (AE News). Takový mail sice od odesilatele odešel (i s hláškou že řádně odešel), ale k adresátovi nikdy nedorazil. Zmizel.

Antivirová firma, pracující pro servery Centrum, Atlas a Volný, tyto praktiky provozovala, jak bylo později zjištěno, mezi 15. prosincem 2017 a 15. únorem 2018, kdy už bylo vzbouření na síti takové, že hodila ručník do ringu a cenzuru odpískala.

No a teď přišel pokus, o prolomení mlčenlivosti. Že jej navrhli Piráti, nepřekvapí. Že pro něj hlasovala část komunistů, taky ne. Co je ale zarážející (a nebezpečné), jak mnoho bylo poslanců ANO, kteří pro něj také zvedli ruce (detail hlasování jednotlivých poslanců najdete zde).

Hezky nám to zapadá. Elektronizace státní správy, EET, kontrolní hlášení… a teď pokus, udělat z advokátů bonzáky. Co kdyby si někdo, i v tom všeobecném šmírování, přece jen nějakou tu korunku před našim šéfem ulil… Práva a svobody daňových plátců (občanů) vem čert.

Tentokrát to neprošlo. Ale dobře skrytí kutilové v naší Poslanecké sněmovně, kteří to s naší svobodou očividně nemyslí dobře,  nespí. A i kdyby náhodou oko zamhouřili, máme tu přece Brusel. Tam už jistě finalizují další návrhy, které budeme povinni implantovat do právního našeho systému. Ve jménu dobra, lásky, štěstí všeho lidu…

Když jsme před více než čtvrtstoletím naivně cinkali klíči za svobodu, takhle si ji asi nikdo z nás nepředstavoval.

vylicil

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 750,00 Kč
Vybráno 4.95%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.