1200px-Film_strip
7.5.2018
Kategorie: Kultura a tipy

O řezance komunistické i té postkomunistické

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 2,50 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Motto “Na všem, co se pod sluncem děje, je zlé to, že všichni mají stejný úděl a že srdce lidských synů je naplněno zlobou, po celý svůj život mají v srdci samé ztřeštěnosti a pak se odeberou k mrtvým.” (Kazatel 7 – 9, Stejný úděl všech, 9.3)

Miloš Forman kdysi prohlásil něco v tom smyslu, že ani socialismus, ani kapitalismus nejsou dobré pro člověka. Nelze než souhlasit s tímto velkým člověkem. Každý z těchto společenských řádů má své pro a proti, ale jedno mají společné. Snaží se lidi krmit řezankou, k čemuž jim slouží média.

Soudruzi nás krmili svou rudou řezankou, ale většina národa jim nevěřila. Stačilo konfrontovat jejich propagandu s realitou dne všedního a člověk byl v obraze. Byli tak pro smích králíkům. Točily se seriály, jež byly velmi poplatné době, hodně tendenční, hlavní hrdinové byli nositelé ušlechtilých myšlenek. Nutno však přiznat, že herecké výkony jednotlivých protagonistů byly excelentní, národ je miloval. A bylo jedno, jestli šlo o Nemocnici na kraji města či Muže na radnici. Kvalita hereckého řemesla byla s dnešní kvalitou nesrovnatelná.

Společenská situace se změnila, přišla jiná garnitura, jejímž cílem je rovněž ovládat myšlení lidí. A jak jinak než prostřednictvím médií. Řezanka se tudíž koná, její příchuť je odlišná. Postkomunistická média mají za cíl vytvořit ze svých diváků, posluchačů či čtenářů lidi s co možná nejplošším vědomím, neb plošší lidé se dají snáze oblafnout, dokáží skousnout nesmyslnost všeho, co na ně proudí ze sdělovacích kanálů. Příliš mnoho komerce, násilí, sexu a slaboduchých amerických seriálů, v nichž se to zabíjením, krví a střílečkami jen hemží.

Komunisté svou propagandou vyvolávali přinejmenším odpor a smích, “kapitalisté” jsou možná úspěšnější v tom, že někteří lidé jsou s to plytkost a nicotnost některých médií zbaštit. Dnešní sdělovací prostředky cpou do lidí řezanku tak, že mnozí z nich už ztratili schopnost rozlišit, co je dobré a co je nesprávné. Až přespříliš se do našich životů vloudil americký systém, v němž je jedinou hodnotou úspěchu zisk. Jedině prachy, nic víc. A někteří lidé zblbli natolik, že dosahují úrovně placatého hamburgeru či zvětralé coca coly. Někteří lidé zblbli natolik, že jsou schopni jásat, že má císař nové šaty, i když on ve skutečnosti kráčí nahý. Novodobá řezanka v jejich myslích učinila své.

Po dlouhé době jsem se na pár minut podívala na nekonečný (a nekonečně stupidní) seriál Ordinace v růžové zahradě. I po letech vidím, že se téměř nic nezměnilo, všichni se jednoho dne sejdou v jedné posteli, partneři se mění jak trenýrky, nechybí nicneříkající dialogy, jež s konečnou platností podporují povrchní myšlení a uniformitu. Další řezanka, na niž se někteří lidé dívají. Zhlédnou-li něco tak laciného, dá se počítat s tím, že jejich vědomí je zas o stupeň plošší, a proto zhltnou další díl bez mrknutí oka. A když už spolknou never-ending seriál pokleslé úrovně, nic jim nebrání přepnout na jinou komerční televizi, kde se koná pořádná řezanka. Kauzy, instinkty, duely a jánevímcoještě v režii diletanta. Na něco takového už se snad nemůže dívat ani divák kvality placatého hamburgeru či zvětralé coca coly.

I v záplavě komunistické řezanky se dala najít kvalitní kniha či film. Člověk byl však postaven před nelehký úkol. Hledal jehlu v kupce sena. A totéž platí i o řezance postkomunistické…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 076,08 Kč
Vybráno 23.07%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.