hranice
23.5.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

O prospěšnosti hranic

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LEA VOJTEKOVÁ

Když se řekne hranice, mnoha lidem se vybaví zadrátované Československo. Nemožnost lidí cestovat na Západ. Strach. To vyvolává negativní konotace, takže dochází k nesprávnému pochopení. Je samozřejmě špatné, když lidé nesmí ven (ze svého státu). Ale stejně špatné a nerozumné je, když může kdokoliv dovnitř.

Hranice je skutečná nebo smyšlená linie, kterou se věci od sebe odlišují. Hranice je vlastně předpokladem, abychom mohli něco vnímat a poznávat. Kdyby bylo všechno stejné a nebylo by hranic v ničem, tak by ani nebylo nic k identifikování, nic k vědění.

Když o islámu, resp. právu šaría řekneme, že je neslučitelné s lidskými právy, tak vytyčujeme jistou hranici. Zcela jasně tím říkáme, že my vyznáváme jiné hodnoty. Že máme jiné priority a kulturu. Že za tuto hranici nechceme zajít. Toto vyjádření potvrdil i Evropský soudní dvůr.

A tady se EU chová naprosto schizofrenně. Na jedné straně říká, že právo šaría je neslučitelné s naší kulturou, na druhé straně ale bez problémů pouští miliony nositelů této antikultury do Evropy. A ještě se chlubí tím, že díky ní můžeme cestovat bez hraničních kontrol. To je možná fajn v případě, kdy většina lidí vyznává podobné hodnoty, zvyky, tradice. Jenže je naprosto hloupé, když neumíme reagovat na novou situaci. A ta nová situace s příchodem milionů imigrantů prostě nastala.

EU se pyšní tím, jak se prý stará o slabé lidi. Skutečně? Protože současné děravé hranice ohrožují hlavně ty slabé ve společnosti. Bohatší lidé se prostě přestěhují do bezpečnějších čtvrtí, do bytů s ochrankami. Vytvoří si vlastní hranice. Ale ti slabší budou první na ráně.

Hranice vytyčují i sluníčkáři. Ze svých bezpečných a imigranty nepolíbených čtvrtí. Liberální ,,oslava rozmanitosti“ ve skutečnosti spočívá v oslavě kultury pouze v jejích vnějších a povrchních formách. Pro sluníčkáře to znamená koexistenci takových prvků, jakými jsou různé styly tradičních úborů, hudby, tanců, jazyků či pokrmů. Skutečná podstata různých kultur ale spočívá v tom, jak nahlíží na přírodu, jak vnímají božské, jaký mají náhled na muže, ženy a jejich role, a jak vnímají důležitost své skupiny v širším schématu existence.

Aby nedošlo k rozkladu určité společnosti (případně k občanské válce), musí si daná společnost sama určit, koho k sobě pustí/nepustí (nesmí jí to nikdo nařizovat). A k tomu slouží hranice.

Autor: Lea Vojteková, FB

vojtekova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vít Fortelka 2019,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Jan Slaba 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč

Celkem za měsíc: 5 519,00 Kč
Vybráno 15.76%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

PRAVÝ PROSTOR BYL OPĚT ZABLOKOVÁN NA FACEBOOKU. VELMI TÍMTO PROSÍME O SDÍLENÍ NAŠICH ČLÁNKŮ, NEBOŤ SAMI TO NYNÍ NEMŮŽEME UDĚLAT. DĚKUJEME
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.