hranice
23.5.2018
Kategorie: Multikulturní soužití

O prospěšnosti hranic

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LEA VOJTEKOVÁ

Když se řekne hranice, mnoha lidem se vybaví zadrátované Československo. Nemožnost lidí cestovat na Západ. Strach. To vyvolává negativní konotace, takže dochází k nesprávnému pochopení. Je samozřejmě špatné, když lidé nesmí ven (ze svého státu). Ale stejně špatné a nerozumné je, když může kdokoliv dovnitř.

Hranice je skutečná nebo smyšlená linie, kterou se věci od sebe odlišují. Hranice je vlastně předpokladem, abychom mohli něco vnímat a poznávat. Kdyby bylo všechno stejné a nebylo by hranic v ničem, tak by ani nebylo nic k identifikování, nic k vědění.

Když o islámu, resp. právu šaría řekneme, že je neslučitelné s lidskými právy, tak vytyčujeme jistou hranici. Zcela jasně tím říkáme, že my vyznáváme jiné hodnoty. Že máme jiné priority a kulturu. Že za tuto hranici nechceme zajít. Toto vyjádření potvrdil i Evropský soudní dvůr.

A tady se EU chová naprosto schizofrenně. Na jedné straně říká, že právo šaría je neslučitelné s naší kulturou, na druhé straně ale bez problémů pouští miliony nositelů této antikultury do Evropy. A ještě se chlubí tím, že díky ní můžeme cestovat bez hraničních kontrol. To je možná fajn v případě, kdy většina lidí vyznává podobné hodnoty, zvyky, tradice. Jenže je naprosto hloupé, když neumíme reagovat na novou situaci. A ta nová situace s příchodem milionů imigrantů prostě nastala.

EU se pyšní tím, jak se prý stará o slabé lidi. Skutečně? Protože současné děravé hranice ohrožují hlavně ty slabé ve společnosti. Bohatší lidé se prostě přestěhují do bezpečnějších čtvrtí, do bytů s ochrankami. Vytvoří si vlastní hranice. Ale ti slabší budou první na ráně.

Hranice vytyčují i sluníčkáři. Ze svých bezpečných a imigranty nepolíbených čtvrtí. Liberální ,,oslava rozmanitosti“ ve skutečnosti spočívá v oslavě kultury pouze v jejích vnějších a povrchních formách. Pro sluníčkáře to znamená koexistenci takových prvků, jakými jsou různé styly tradičních úborů, hudby, tanců, jazyků či pokrmů. Skutečná podstata různých kultur ale spočívá v tom, jak nahlíží na přírodu, jak vnímají božské, jaký mají náhled na muže, ženy a jejich role, a jak vnímají důležitost své skupiny v širším schématu existence.

Aby nedošlo k rozkladu určité společnosti (případně k občanské válce), musí si daná společnost sama určit, koho k sobě pustí/nepustí (nesmí jí to nikdo nařizovat). A k tomu slouží hranice.

Autor: Lea Vojteková, FB

vojtekova

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2018: *****

Ludmila Karská 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Meder 250,- Kč, Věra Vladyková 1000,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Anonymní dárce 300,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Petr Čermák 100,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, Libor Heidler 500,- Kč, Jan Bezděk 2000,- Kč, Tomáš Foldyna 1006,20 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 9 039,20 Kč
Vybráno 25.82%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
43 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.