zemanhrad
16.10.2018
Kategorie: Společnost

O prezidentských medailích

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 3,44 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MILAN KNÍŽÁK

Naši polistopadoví prezidenti si neví s medailemi rady. Havlovo obdarovávání kamarádů z disentu jsem ze začátku pochopil jako odměnu za totalitní příkoří, ale dál už to nebylo vyznamenávání hrdinů, ale dekorování vládcových milců. To stejné se děje u Miloše Zemana. Václav Klaus chtěl být spravedlivý, ale ani on nepochopil, že důvod k udělení medaile musí být víc než oblíbenost davu.

Někteří lidé „od umění“ chtěli být blízcí všem prezidentům. Národní umělec Karel Gott byl blízko Havlovi, od Klause dostal medaili a kdyby měl sílu, určitě by táhnul i se Zemanem. Nebo Vašek Hudeček, který se kamarádil se strejdou Husákem, i když jeho populární hudba je přece jen o trochu blíže umění než cukerínové songy Karla Gotta nebo kolotočové písně Michala Davida. Miloš Zeman vyznamenal podprůměrnou zpěvačku a totalitní hvězdu Helenu Vondráčkovou.

To, co bylo u Václava Klause výjimkou, je u Zemana normou. Možná, že Zeman to dělá jen proto, aby vyvolal odpor, poněvadž je rád středem pozornosti ať už negativně či pozitivně.

Cítím se dekorováním průměru a podprůměru uražen a ponížen. Komunisté, i když je nesnáším, to v totalitě vyřešili lépe. Pro umělce měli zasloužilé a národní tituly a nepletli je dohromady s hrdiny padlými na barikádách či ve slovenských horách.

V Americe mají Oskary nebo Grammy, u nás dostávají lidé, kteří umí dobře honit kus gumy po ledě nebo míč po trávě, atp. a úspěšní baviči, stejné vyznamenání jako vynikající vědci nebo lidé, kteří nasadí svůj život. Určitě mi někteří namítnou, že něco podobného je v Británii, kde vlasaté brouky ozdobili tituly lordů, ale nežiji v Anglii. Mně se tento anglický způsob nelíbí stejně jako se mi nelíbí způsob český, zvláště Miloše Zemana.

Když čtu v médiích, kolik velkých scén ten který zpěvák vyprodal, připadá mi to směšné a v souvislosti s medailí urážející. Podle mého názoru by měli být vyznamenáváni ti, co jiné ocenění dostávají sporadicky. Populární bavič je trvale oceňován potleskem, bere za svůj výkon velké peníze (mnohdy až nemravné). To platí především pro naše gladiátory, které stále bláhově nazýváme sportovci.

Bylo by asi lépe změnit ústavu (i když jsem dlouhodobě a zásadově proti změnám ústavy), odejmout prezidentům královskou šanci vyzdvihovat své oblíbence. Myslel jsem si, že rozdíl mezi králem a prezidentem je jasný. Současný vládce Milouš mi však připomíná senilní králíky z pohádek jen s tím rozdílem, že ti byli roztomilí a Miloš roztomilost zcela postrádá.

Autor: Milan Knížák

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
71 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.