svoboda1018
7.9.2020
Kategorie: Společnost

O pozvolném návratu hesla: Kdo nejde s námi, jde proti nám

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Je svoboda slova v naší zemi ohrožena a mají opět někteří lidé obavy říkat své názory nahlas, tak jak tomu bylo před rokem 1989?

V pátečním Deníku mě zaujal rozhovor s Hanou Lipovskou. Jak asi většina čtenářů ví, jde o známou ekonomkou, působící mimo jiné v Institutu svobody a demokracie, která je od května letošního roku rovněž členkou Rady České televize. Přepis tohoto rozhovoru v elektronické podobě je možno nalézt na stránce zde.

V jeho úvodu mluví paní Lipovská o svém zklamání z toho, když se jí mnozí lidé svěřili, že by rádi přišli na její přednášku (pořádanou minulé pondělí Institutem svobody a demokracie), ale měli obavy, že by tam byli viděni s tím či oním hostem, a mohlo by je to poškodit. Na otázku redaktorky Deníku „Odkud se ten tlak bere? Žijeme přece třicet let v demokratické společnosti.“ pak Hana Lipovská odpověděla: „Tento tlak pochází od nesvobodně smýšlejících zbabělců, kteří neumějí argumentovat a obhajovat své názory a odmítají přijmout výsledky demokratické soutěže, v níž nevítězí. Proto se snaží prosadit agresivitou, hrubostí a nálepkováním. Část společnosti tak přihlíží tomu, jak publikování určitých názorů přináší problémy. Znám případy lidí, kteří přišli o klienty, protože upřímně hodnotili Evropskou unii, nebo se zastali někoho, kdo v danou chvíli nebyl populární. To je možná horší než politický nebo policejní tlak, jaký známe z minulého režimu. Opět se vrací heslo: Kdo nejde s námi, jde proti nám.“

Přehání paní Lipovská nebo naopak zcela přesně uhodila pomyslný hřebíček na hlavičku? Asi bych nesouhlasil s tím, že současná situace ohledně obav mnohých lidí říkat nahlas své názory je možná horší, než tomu bylo za minulého režimu. Ovšem to, že někteří lidé občas mají problémy kvůli tomu, co někde prohlásí či napíší, nebo kvůli tomu, že vyjádří podporu tomu či onomu politikovi, je nejspíš pravda.

Připomenul bych třeba to, když populárnímu herci Martinu Dejdarovi bylo po prezidentských volbách v roce 2013 scénáristou i režisérem seriálu Zdivočelá země sděleno, že kvůli podpoře Miloše Zemana v seriálu končí (až po negativní kritice ze strany veřejnosti vzali oba pánové svá slova zpět). Známý umělec Vladimír Franz, který tehdy byl jedním z devíti uchazečů o prezidentský post, pak byl dle vlastních slov v uměleckém světě na dlouhou dobu odstaven (viz odkaz zde) kvůli tomu, že před druhým kolem nepodpořil tak jako většina umělců Karla Schwarzenberga, ale prohlásil, že menším zlem je pro něj Miloš Zeman.

Přičemž dle zkušeností některých lidí takové poměry nepanují zdaleka jenom ve světě umění. Dle jejich vyjádření se jim stalo například to, že když přiznali, že volili toho či onoho v prezidentské volbě, tu či onu stranu v parlamentních volbách, tak se s nimi část kolegů v zaměstnání přestala bavit, někteří známí si je na facebooku smazali ze seznamu přátel atd. Netvrdím samozřejmě, že je tomu tak všude, já například jsem rád, že mám v tomhle směru kamarády i kolegy v práci zcela normální.

Ovšem jakýsi pozvolný návrat k heslu „Kdo nejde s námi, jde proti nám“ je občas patrný i na internetových diskusích. Člověk občas kroutí hlavou nad tím, kolik nenávistných reakcí, nálepkování a občas i vulgárních urážek vyvolá třeba to, když si někdo dovolí za něco zkritizovat Českou televizi, vyjádří pochybnosti ohledně prospěšnosti návštěvy předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wanu, zastane se toho či onoho politika… Jak už jsem zmínil výše, netvrdím, že ohledně obavy říkat na veřejnosti své názory je to dnes stejné či dokonce horší než před rokem 1989, ovšem bylo by krátkozraké tvrdit, že se tak dnes neděje a že nikdo nemusí mít obavy z toho, když říká některé nepopulární názory nahlas. Což třicet let po pádu totalitního režimu moc dobrým vysvědčením pro naši společnost není.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč, Miloslav Gajdušek 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Sika 238,54 Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Lukáš Vašíček 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 14 821,54 Kč
Vybráno 42.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 186 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,57 out of 5)
Loading...
politicon.cz
40 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.