POLITIKA
8.4.2021
Kategorie: Politika

O porcování medvěda

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVANemáme sice ještě ani funkční volební zákon, ale když se podívám na jakýkoliv komentářový server, vypadá to, jako bychom měli jít volit hned zítra.


Průzkumy, úspěšnost, koalice, všude už se porcuje medvěd, který ještě běhá po lese. Už jsem zde zmiňovala, že volební kampaň mne velice nudí. Ale kampaň mohu při troše snahy ignorovat. Všudypřítomným komentářům na téma, kdo složí příští koalici a jaký bude Ivan Bartoš premiér, lze zřejmě uniknout jen úplným odstřižením se od informačních zdrojů.

Ale – do voleb je ještě opravdu daleko.

Do té doby skončí epidemie, naočkují se možná miliony lidí, ekonomika si oddychne a občané si vynahradí, co si museli v lockdownu odříci. Ale také se sečtou škody; rozhlédneme se a uvidíme rozvaliny, které jsme stihli za rok s covidem způsobit. To jsou jen některé z důvodů, proč je na předpovídání volebních výsledků ještě brzy.

Chápu, že situace vzbuzuje nervozitu, protože to vypadá na totální polarizaci společnosti do dvou neslučitelných táborů. Antibabišovská fronta, která osm let skřípe zuby nad účastí Andreje Babiše ve vládě, v druhém volebním období dokonce v roli premiéra, je už nesmírně natěšená na jeho odstavení od moci. Na druhé straně stojí jednak zarytí příznivci současného předsedy vlády, ale také jeho odpůrci, které ovšem rýsující se nová exekutiva děsí ještě více, resp. považují ji za větší zlo.

Preference se tedy lámou po linii „Piráti, STAN, SPOLU“ oproti „ANO, KSČM, SPD“. O účasti ČSSD v příští sněmovně zřejmě nikdo příliš vážně neuvažuje. Pokud by se tam dostala, je otázka, na čí stranu se přidá? Potáhne dál káru s Babišem, ačkoliv ji to ničí? Nebo přeběhne na druhou stranu? Do voleb může také zasáhnout nově dohodnutá koalice konzervativních stran a jako černý kůň Robert Šlachta, se svou zatím nepříliš čitelnou Přísahou.

Ale i když počítáme jenom aktuální větší hráče, nebude ta matematika tak jednoduchá. Protibabišovský blok dosahuje nyní v průzkumech jen tak tak 50%, ačkoliv nepopularita premiéra a naštvanost na řízení země jeho vládou vrcholí. A to je ještě otázka, nakolik v tom hraje roli metodika průzkumů ovlivněná epidemiologickými opatřeními.

A i potom, co s polovinou poslanců? Vzhledem k tomu, že Ústavní soud omezil možnost odměňovat vítěze voleb větším počtem mandátů, bude ta polovina opravdu polovinou. K vyslovení důvěry vládě je ale nutná nadpoloviční většina, přičemž není zrovna pohodlné vládnout například se „stojedničkou“. A kromě toho, to si opravdu někdo myslí, že Piráti utvoří funkční vládu s ODS? Nebo dokonce s lidovci?! Jak by to asi mělo vypadat? Jaký by taková vláda sestavila program, oč by usilovala? Chráníme rodinné hodnoty a zároveň prosazujeme homosexuální adopce? Chceme posílit obranu, ale zároveň se odklonit od NATO?

Taková vláda je přece čistě hypotetická, v praxi by mohla fungovat jenom v případě, že by všichni zúčastnění naprosto zapomněli na hodnoty, které před svými voliči hájí. Tak jaká tedy má ta protibabišovská vláda být?

Ví to někdo? Umí si to někdo představit?

Nerozumím radosti nad předvolebními průzkumy a dělení vládní kořisti půl roku před volbami.

Tenhle medvěd opravdu ještě běhá po lese.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč

Celkem za měsíc: 15 364,00 Kč
Vybráno 43.89%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 257 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...
politicon.cz
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)