Trump_accepts_nomination
26.3.2019
Kategorie: Společnost

O populismu aneb čím si Donald Trump vysloužil nevůli krasoduchů

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Jo, jo. Dřív za všechno mohli židi, teď zase populisti. Populistická vlna v Evropě sílí, varuje pan Fareed Zakaria v týdeníku Respekt z listopadu 2018… neráčil by konečně už nám, nechápavým občánkům, někdo vysvětlit, co je to za živočicha, takový populista? Kde se vyskytuje a podle čeho se pozná? Býval jsem ve škole žák sice dosti nepozorný a z latiny jsem dokonce musel jednou skládat reparát, tolik ale vím, že slovo populus v ní značí lid, národ. Je tedy populistou osoba z vyšších či nižších kruhů politiky reagující na podněty vycházející z lidu, méně opotřebovaně řečeno, z občanské společnosti? Jenže to přece dělá každý; není politika toho, aby nebral ohled na postoje občanské většiny k otázkám času, leda by chtěl spáchat politickou sebevraždu. Ne, v tom to není, začněme odjinud.

 

Za pradědečka Marxe obcházelo Evropou strašidlo komunismu; inu, to v tom ještě byl pořádek. Dnes, dočítám se také v jednom tuze poučném článečku, obcházejí strašidla rovnou tři: populismu, rasismu a nacionalismu (a dovedl bych k nim z vlastní iniciativy ještě pár dalších přidat, jsa otřepaným frázím uvyklý ještě z dob reálného socialismu). Všechna špatnost jest pak soustředěna v osobě jistého Donalda Trumpa, z trestu božího amerického presidenta. Nebo tak alespoň vyznívá tenor úvah ve výšezmíněném týdeníku Respekt i v jiných tiskovinách tu- i cizozemských; i mohli bychom se ptát, co tak strašlivého spáchal jmenovaný muž, že si vysloužil nevůli a opovržení liberálních duchů celého Západu? Že se pokouší zamezit přívalu nevítaných hostí z chudobných zemí Střední Ameriky… ale o něco podobného přece usilují i naši evropští politikové, ledaže klientela je jiná. Ne, ani v tom to není. Zbývá ještě nějaká třetí možnost?

No, jistěže zbývá, a velmi prostá: levicoví krasoduchové pana Trumpa jen tak docela obyčejně nemají rádi. Proč, po tom nepátrejme. Antipatie, pocit iracionální, se obejde bez důvodů; i může neblahý president Trump jednat tak nebo zrovna naopak, bránit ilegálním imigrantům ve vstupu do USA nebo je tam po vzoru paní kancléřky Angely Merkel beze vší kontroly a výběru vpustit, nebude jim to po chuti tak ani onak. Nebo… počkejte, možná jsem přece jen našel důvod, i když poněkud praštěný. Vzpomínám si na ten poprask, když z presidentských voleb roku 2016 vyšel vítězně zrovna Donald Trump namísto toužebně vzývané Hillary Clinton; i šel pokrokovými medii jeden hlas, že má za své zvolení co děkovat nevzdělaným bělochům. No, dejme tomu. Bělochů je ve Spojených státech pořád ještě většina a všichni nejsou profesoři, takže když dojde v volbám, převáží hlasy méně či středně vzdělaných bělochů. Jen mě zaráží… je na tom něco špatného, být běloch, ať vzdělaný či nevzdělaný? Jestli ne, proč je ta okolnost tak zdůrazňována? Jestli ano… nepáchne to proklatě rasismem? Pozor, přespravedliví pánové, aby vám nepřistálo na hlavě, čím rádi jiné častujete; ono je ohrnování nosů nad bělochy taky rasismus, i když to třeba tak nevnímáte.

A smiřte se s tím… nebo se pro mě za mě ani nesmiřujte, že tvoříte v evropské společnosti hlučnou sice, ale přece jen menšinu. Demokracie zatím zrušena nebyla, i lze se nadít, že populistická vlna – sám bych mlvil o rozumu a zkušenosti – bude sílit i nadále, až, kdoví, převáží nad sociálními a jinými tématy, co jich ovládá politicko-mediální scénu v čase přítomném. Neboť všechno má svou mez: i schopnost evropských zemí pojmout všechny, kdo by se rádi přiživili na jejich blahobytu, i finanční prostředky potřebné k jejich alimentaci, a konec konců i trpělivost domácího obyvatelstva s jejich kousky, zejména jsou-li motivovány islámsky.

V tom má Donald Trump ještě snadnější pozici: nehrnou se mu do země vyznavači nesnášenlivého, o svém předurčení k opanování světa přesvědčeného učení Muhammadova, jen lidé odlišného jazyka a poněkud jiných obyčejů. I lze doufat, že během dvou, tří generací přijmou zákon a zvyk nového domova, ostatně to jde při dobré vůli i během jedné generace, jakž sám co někdejší uprchlík mohu potvrdit. To my na opačné straně Atlantiku čelíme zapeklitějšímu problému, což by ale byl námět jiné úvahy.

Pro to vše se nepřipojuji k záštiplným kritikám presidenta Trumpa, ale přeji mu dostatek rozvahy a trpělivosti ve věčném zápase s těmi, kdož domnívajíce se míti patent na všechnu pravdu dějin, nikdy ještě od dějin zapravdu nedostali. Co pak se populismu týče, můžeme si jej strčit za klobouček stejně jako všechny ostatní frázovité nálepky mající zastřít nedostatek věcných argumentů.

Autor: Luděk Frýbort


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 306,00 Kč
Vybráno 26.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 563 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 3,58 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.