PETVLADA
28.11.2021
Kategorie: Politika

O nové české vládě

Sdílejte článek:

ROZHOVOR VÁCLAV KLAUS

V ČR se chystá nová vláda, mnozí v Budapešti se ptají, co lze očekávat od nastupujícího politického vedení z hlediska našich společných vztahů. Jaká je vaše prognóza?

Vůči nové české vládě jsem skeptický. Vznikla z podivných voleb, které nebyly soubojem politických programů jednotlivých stran, ale střetem dvou zcela nesourodých koalic sjednocovaných negativně koncipovaným programem, který se dá nazvat anti-Babiš. To je na pozitivní vládnutí málo, vláda na bázi pěti stran bude mít problém cokoli vymyslet a cokoli prosadit. Vyhrocených problémů, které je třeba řešit – od covidu, přes Zelený úděl, přes rostoucí inflaci plynoucí z neseriózní finanční a měnové politiky, po hrozbu rozbíjení národního státu masovou (zvnějšku organizovanou) migrací – je moc. Proto jsem skeptikem.

Nastupující premiér Petr Fiala je známý svou podporou klíčových témat Orbánovy vlády, jako je migrační politika. Bude moci v této linii ve funkci pokračovat?

Budoucí premiér má v mnoha tématech velmi nezřetelné názory a složitá vládní pětikoalice mu nebude dávat možnost zřetelné názory si vytvářet. Jsem překvapen od Vás slyšet, že „podporuje klíčová témata Orbánovy vlády, jako je migrační politika“. Nic takového jsem od něho zatím neslyšel. Není to z maďarské strany spíše „přání otcem myšlenky“? I já bych si samozřejmě přál, aby to byla pravda. Významná část vládní koalice např. o migraci neříká nic výrazného, část je dokonce evidentně promigrační.

Fialovi kandidáti na pozice pro zahraniční politiku poukazují na silnou proevropskou orientaci nové vlády. Jeden z nich nedávno pronesl pár skeptických poznámek o V4, je tam také kandidát na ministra zahraničí z radikálně levicového politického hnutí. Jakou zprávu podle Vás tato volba vysílá směrem na Polsko a Maďarsko?

Nová vláda je nejvíce „proevropská“, přesněji „prounijní“ ze všech vlád, které jsme za tři desetiletí svobody měli. Neobsahuje žádnou brzdu pokračující a rychle narůstající expanze unijního vměšování se do jednání jednotlivých členských států. Hned první den po volbách jsem varoval, že „prounijnost“ znamená přesouvání visegrádské spolupráce na vedlejší kolej. Mám strach, že V4 bude jednou z obětí našich říjnových voleb. Nebude to sice vidět na první pohled, formálně bude všechno pokračovat, rétorika zůstane, ale fakticky půjde o kvalitativní změnu. Kandidáta na post ministra zahraničí – člena strany Piráti – se v jeho roli bojím. Přijmout Piráty do vládní koalice je naprostá nezodpovědnost. Název strany není náhodný.

Během předchozí vlády jsme byli svědky bipolárního přístupu k V4. Na jedné straně jsme měli premiéra Babiše, který byl zastáncem projektu V4 a udržoval úzké vztahy s Orbánovou vládou. Na druhé straně jste měli lidi z ANO jako Věra Jourová nebo ministra zahraničí Tomáš Petříček, kteří táhli opačným směrem. Dočkáme se toho, že se to bude opakovat za Petra Fialy?

Nedovedu si představit jednotnou politiku zcela nejednotné vládní koalice – ve všech tématech, i v tomto. Testem bude, zda si nová vláda ponechá paní Jourovou jako svou evropskou reprezentantku. Jestli mi něco neuniklo, nikdo o tom zatím neřekl ani slovo.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč

Celkem za měsíc: 11 633,00 Kč
Vybráno 33.23%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 171 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)