semafor
5.8.2018
Kategorie: Společnost

O neposlušnosti aneb jezděte taky na červenou (někdy)

Sdílejte článek:

ROMAN KŘÍŽ

Když vjedete do obce Dolní Břežany kousek za Prahou po hlavní silnici, uvítá vás po pár stovkách metrů semafor. Je to takový ten stále zelenou ukazující semafor s tlačítkem, které když zmáčkne přišedší chodec, promptně zčervená a chodci ukáže zeleného panáčka.

Chodci se tam ale skoro nevyskytují (za dva roky, co jezdím s dětmi a pro děti do školy a školky, jsem jich tam viděl tolik, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky) a auta s řidiči, kteří jezdí hlavně podle zásady „nikomu neškodit“, asi často překračovala padesátku, která tam platí. Instalovali tedy na semaforu takové to zařízení, které řidiči hodí na semaforu červenou, pokud jede více než onou padesátkou. Protože důležitá je úcta k pravidlům a příkazům věrchušky nežli dostatečná ohleduplnost vůči okolí. Poslušnost místo empatie, řád místo opatrnosti.

Přiznám se – jezdím tam na červenou. Je to přehledný úsek a pokud v dohledu není ani noha, netuším, komu nebo čemu můžu ublížit, když jedu šedesát, koho nebo co můžu ohrozit. Přiznám se, že jezdím často na červenou i na jednoduchých liduprázdných křižovatkách pozdě v noci v Praze, zejména pokud pouze odbočuju doprava. Protože nechci být poslušný tupec. A protože chápu, že pravidla silničního provozu jsou tu kvůli předvídatelnosti, proto, aby nikdo nikomu a ničemu neublížil. Ne kvůli tomu, aby se lidi přizpůsobovali úchylným konatelům dobra s mentalitou vojáků, pro které je disciplína to hlavní, ať to stojí, co to stojí.

Vždycky jsem se divil, proč na smrt jdoucí, které nacisti či komunisti postavili na kraj hromadného hrobu proti popravčí četě, nekladli žádný odpor, i když bylo jasné, že za minutu se s kulkou v srdci či hlavě svalí k ostatním mrtvolám. Aspoň něco zkusit. Něco. Cokoliv. Asi je to tím, že lidi si zvyknou na všechno, i na smrt. Začne to drobnými buzeracemi, se kterými jde žít. Tady mě maličko zdrží. Tady mě donutí něco dokládat, evidovat či sepisovat. Tady mi přikážou něco říkat. Prkotiny, přizpůsobím se, maličko se ohnu, nestojí to za nějakou rebelii, ostatní se také ohnuli. Pak začne přituhovat. Musím něco dělat. Přizpůsobit se víc. Dělat třeba i věci, které se mi už moc nelíbí. Ale co, žít se s tím dá, když je to pro mě výhodné. I když někomu třeba maličko ublížím. Dělám přece jen to, co po mně chce nadřízený. Nebo zákon. Já přece zákony nedělám a pravidla nevymýšlím… To ONI. A tak to jde dál a dál, žába se v pozvolna ohřívané vodě vaří jedna radost…

Takže vás prosím – jezděte taky na červenou tam, kde jde o zbytečnou buzeraci. Opatrně, abyste nikomu a ničemu neublížili. Protože dokud budou ONI zaměstnáni tím, že nás budou honit, protože jezdíme na červenou, jde o prkotiny. Protože když se přizpůsobíme dalším a dalším nesmyslům, utahování šroubů bude pokračovat. A jak známe z historie, je jen otázkou několika málo let a místo dohadování se správním orgánem nám může dozorce v koncentračním táboře vysvětlovat, že on nic, že on pouze dělá svoji práci. To je totiž univerzální výmluva všech lidí, kteří vědí, že dělají něco špatného.

 

Autor: Roman Kříž, www.libertariani.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 16 911,00 Kč
Vybráno 48.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 61 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.