semafor
5.8.2018
Kategorie: Společnost

O neposlušnosti aneb jezděte taky na červenou (někdy)

Sdílejte článek:

ROMAN KŘÍŽ

Když vjedete do obce Dolní Břežany kousek za Prahou po hlavní silnici, uvítá vás po pár stovkách metrů semafor. Je to takový ten stále zelenou ukazující semafor s tlačítkem, které když zmáčkne přišedší chodec, promptně zčervená a chodci ukáže zeleného panáčka.

Chodci se tam ale skoro nevyskytují (za dva roky, co jezdím s dětmi a pro děti do školy a školky, jsem jich tam viděl tolik, že by se to dalo spočítat na prstech jedné ruky) a auta s řidiči, kteří jezdí hlavně podle zásady „nikomu neškodit“, asi často překračovala padesátku, která tam platí. Instalovali tedy na semaforu takové to zařízení, které řidiči hodí na semaforu červenou, pokud jede více než onou padesátkou. Protože důležitá je úcta k pravidlům a příkazům věrchušky nežli dostatečná ohleduplnost vůči okolí. Poslušnost místo empatie, řád místo opatrnosti.

Přiznám se – jezdím tam na červenou. Je to přehledný úsek a pokud v dohledu není ani noha, netuším, komu nebo čemu můžu ublížit, když jedu šedesát, koho nebo co můžu ohrozit. Přiznám se, že jezdím často na červenou i na jednoduchých liduprázdných křižovatkách pozdě v noci v Praze, zejména pokud pouze odbočuju doprava. Protože nechci být poslušný tupec. A protože chápu, že pravidla silničního provozu jsou tu kvůli předvídatelnosti, proto, aby nikdo nikomu a ničemu neublížil. Ne kvůli tomu, aby se lidi přizpůsobovali úchylným konatelům dobra s mentalitou vojáků, pro které je disciplína to hlavní, ať to stojí, co to stojí.

Vždycky jsem se divil, proč na smrt jdoucí, které nacisti či komunisti postavili na kraj hromadného hrobu proti popravčí četě, nekladli žádný odpor, i když bylo jasné, že za minutu se s kulkou v srdci či hlavě svalí k ostatním mrtvolám. Aspoň něco zkusit. Něco. Cokoliv. Asi je to tím, že lidi si zvyknou na všechno, i na smrt. Začne to drobnými buzeracemi, se kterými jde žít. Tady mě maličko zdrží. Tady mě donutí něco dokládat, evidovat či sepisovat. Tady mi přikážou něco říkat. Prkotiny, přizpůsobím se, maličko se ohnu, nestojí to za nějakou rebelii, ostatní se také ohnuli. Pak začne přituhovat. Musím něco dělat. Přizpůsobit se víc. Dělat třeba i věci, které se mi už moc nelíbí. Ale co, žít se s tím dá, když je to pro mě výhodné. I když někomu třeba maličko ublížím. Dělám přece jen to, co po mně chce nadřízený. Nebo zákon. Já přece zákony nedělám a pravidla nevymýšlím… To ONI. A tak to jde dál a dál, žába se v pozvolna ohřívané vodě vaří jedna radost…

Takže vás prosím – jezděte taky na červenou tam, kde jde o zbytečnou buzeraci. Opatrně, abyste nikomu a ničemu neublížili. Protože dokud budou ONI zaměstnáni tím, že nás budou honit, protože jezdíme na červenou, jde o prkotiny. Protože když se přizpůsobíme dalším a dalším nesmyslům, utahování šroubů bude pokračovat. A jak známe z historie, je jen otázkou několika málo let a místo dohadování se správním orgánem nám může dozorce v koncentračním táboře vysvětlovat, že on nic, že on pouze dělá svoji práci. To je totiž univerzální výmluva všech lidí, kteří vědí, že dělají něco špatného.

 

Autor: Roman Kříž, www.libertariani.cz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 9 622,00 Kč
Vybráno 27.49%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 21 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,39 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.