ounz
18.8.2019
Kategorie: Historie

O mizerné zdravotní péči pro obyčejné lidi za komunistů

Sdílejte článek:

JAN ZIEGLER

blogerziePřipomínky socialistické éry pokračují. Tentokrát se budu věnovat socialistickému zdravotnictví, údajně skvělému, ve skutečnosti však mizernému.

Taková základní informace. V roce 1948 patřila naše země v střední délce života na 12. místo na světě, v roce 1989 už obsadila 27. příčku To je poněkud strmý sešup a svědčí to také o tom, že to socialistické zdravotnictví na tom nebylo zrovna dobře.

A jak hodnotí tehdejší socialistické zdravotnictví odborníci? Endokrinolog profesor Jiří Marek k tomu v knize Mýty o socialistických časech říká: “Socialistické zdravotnictví se vyznačovalo hlavně nedostatkem finančních prostředků, přístrojů, nebyly peníze na nákup dostatečného množství zahraničních léků.”

Soudruzi už jaksi zapomněli na to, že oni sami měli k dispozici speciální zdravotní zařízení SANOPZ, kde se léčili pouze komunističtí papaláši a vyvolení bývalého režimu. Tam samozřejmě výše zmíněnými problémy netrpěli.

Kdežto většina normálních smrtelníků se musela spokojit s tzv. OÚNZ, což oficiálně znamenalo Okresní ústav národního zdraví, lidé si pak tuto zkratku přejmenovali na výstižné odevzdej úplatek nebo zahyneš. Češi měli a mají smysl pro humor.

Obyčejní lidé měli smůlu, jestliže měli nemocné ledviny a byli závislí na dialýze (umělá ledvina), tak jakmile jim bylo 56 let, už je v nemocnicích na přístroje nepustili, nechali je umřít a socialistický stát ušetřil na důchodech. Tak tomu bylo až do pádu socialismu v roce 1989. Podotýkám, že v té době už v Rakousku nebo v SRN byly dialýzy dostupné pro každého potřebného pacienta. V současné době rovněž v České republice dostane dialýzu každý, kdo ji potřebuje.

Obyčejní lidé také umírali na nemocná srdce, protože se většina potřebných nedostala na operace. V roce 1988 se v Česku provádělo 150 kardiochirurgických operací na milion obyvatel, v západní Evropě a USA pak 700 až 800 na milion obyvatel. V současné době toto číslo činí v obou případech tisíc, z čehož je vidět jaký skok dopředu jsme v této oblasti dokázali.

Běžné v té době byly i úplatky lékařům. V jisté okresní nemocnici na jižní Moravě působil jistý primář, kterému říkali Bonaparte. To byl také takový černý humor, znamenalo to, že kdo dotyčnému lékaři nedal bony, mohl si nechat tisknout parte.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Daniel Kopecký 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Zbyněk Procházka 250,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Michal Horák 333,- Kč

Celkem za měsíc: 8 283,00 Kč
Vybráno 23.66%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 563 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 2,91 out of 5)
Loading...
politicon.cz
81 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.