zakony
12.11.2017
Kategorie: Společnost

O logice v zákonech

Sdílejte článek:

MARIAN KECHLIBAR

Dobře napsané zákony jsou nehmotné bohatství země. Špatně napsané zákony představují pravý opak.

Jeden z kandidátů na prezidenta, Mirek Topolánek, má problém: existují pochybnosti o tom, zda je jeho kandidatura platná. Topolánek předložil podpisy deseti senátorů. A někteří z těchto senátorů podepsali i kandidaturu jiných osob.

Platné znění ústavního zákona o volbě prezidenta republiky říká toto:

„Navrhující poslanci, navrhující senátoři nebo navrhující občan mohou podat pouze jednu kandidátní listinu. Kandidát může být uveden pouze na jedné kandidátní listině.“

(Zdroj.)

Tato situace je dobrou ilustrací toho, jak velký problém může představovat špatně napsaný zákon.

Výklad výše zmíněného textu totiž není jednoznačný. Pokud by převládl striktnější výklad, jaký zastává například ústavní právník Kysela, byla by Topolánkova kandidatura neplatná. Pak ale budou nadcházející volby poskvrněny pocitem neférovosti. Jako by už teď nebyla atmosféra mezi kandidáty (a jejich voliči) dost špatná.

Také je možné, že celá věc skončí někde u Ústavního soudu, který by teoreticky ještě ex post mohl platnost voleb zrušit a nařídit jejich opakování. Přesně totéž, i když z jiných důvod, se stalo loni u našich jižních sousedů v Rakousku.

Což je pro mě osobně taková malá noční můra. Jedním z kladných rysů volebního cyklu je to, že ta kampaň nejpozději v den voleb skončí a hysterie v médiích opadne.  Je znám výsledek a nedá se s ním nic dělat; normalita slaví návrat. Kdyby tahle jistota byla narušena, byli bychom odsouzeni k tomu, žít ve volební kampani prakticky pořád. Což není moc atraktivní vyhlídka.

Podívám-li se na výše uvedený paragraf z hlediska matematikova, mám za to, že Topolánkova listina je v pořádku. Proč?

Protože „navrhující senátoři“, to je množina. Dvě množiny se od sebe liší tehdy, liší-li se aspoň jedním prvkem. Tedy „Anča, Barča, Čenda a Zdenda“ představují jinou množinu, než „Anča, Barča, Čenda a Tonda“.

Výklad podle právníků citovaných v iDnes  ovšem zní, že ty dvě množiny nesmějí mít žádný průnik. Řečeno matematicky, že musejí být disjunktní. Čili „Anča, Barča, Čenda a Zdenda“ mohou podepsat jednomu kandidátovi, ale další kandidát si musí sehnat „Evču, Gabču, Hanču a Tondu“.

Na matfyzu by tento výklad úspěch nesklidil. Jenže jde o volby prezidenta ČR a musíme vzít v úvahu, že zákonodárce nebyl znalostmi logiky a teorie množin příliš políben. A že jde tedy o neobratnou formulaci principu, který by se dal daleko čistěji a jednoznačněji vyjádřit takto:

„Každý poslanec a senátor smí podepsat kandidátní listinu nanejvýš jednomu kandidátovi. Pokud jich podepíše více, platný je pouze první podpis.“

Pokud by záměr byl právě opačný, tj. varianta příznivá Topolánkovi, dalo by se to jednoznačně formulovat slovy:

„Jedna skupina poslanců či senátorů smí podat jen jednu kandidátní listinu, jednotliví senátoři a poslanci však mají právo podepsat více kandidátních listin.“

Jenomže bohužel v platném zákoně žádná taková jasná formulace není. Místo toho tam máme svrchu zmíněný paskvil.

Tenhle problém jsme si jako ČR mohli ušetřit, kdyby se v parlamentu více dbalo na detaily. Toto není zemětřesení ani záplavy, nad kterými nemáme kontrolu. Toto jsou průšvihy „vlastní výroby“, jež nemusely být.

V jedné knize o historii rakouského práva jsem kdysi četl zajímavou věc. Ještě za Marie Terezie existovala prý u vídeňského dvora pozice tzv. osoby z lidu. To byl „prosťáček z ulice“, kterému předložili, respektive přečetli (protože býval negramotný) návrh nového zákona a požádali jej, aby je vyložil po svém. Pokud některým částem nerozuměl, nebo je vyložil jinak, než panstvo zamýšlelo, musely se přepsat.

Tahle myšlenka mi vůbec nepřijde scestná, spíše naopak: je vysloveně inspirativní. Minimálně u ústavních zákonů a zákonů, které se týkají celé populace. (Odborné normy jsou jiná věc.)

My, lidé 21. století, máme tendenci se dívat na naše prapředky trochu shora. Neměli iPhone, nečistili si zuby a neznali elektrickou kytaru. Ale ve věcech veřejné správy a rozhodování jsme zas tak velký pokrok neudělali. Některé principy zapadané prachem by možná stály za nové prozkoumání. V politice jde totiž hlavně o lidskou náturu, a ta se za uplynulá tisíciletí nijak nezměnila.

Autor: Marian Kechlibar

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2019: *****

Milan Tahovský 1000,- Kč, Jakub Malinovský 55,- Kč, Petr Macura 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Jitka Rytířová 800,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Věra Heyduková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlatimil Běhan 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Tomáš Foldyna 751,44 Kč (30 eur)

Celkem za měsíc: 5 156,44 Kč
Vybráno 14.73%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-banner
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.