samet2
17.11.2020
Kategorie: Historie

O listopadu raději mlčte! Mluvme o tom, co bylo potom

Sdílejte článek:

JANA ZWYRTEK HAMPLOVÁ

6075329-blog-jana-zwyrtek-hamplovaV listopadu 1989 jsem byla u toho. To patří říct úvodem. Právě proto si přeji, aby všichni politikové 17. listopadu už hlavně – MLČELI. Protože ten, který by mluvit měl, už mluvit nemůže. A ti, kteří cítí potřebu na listopadu vynést své často jinými aférami pokřivené ego a sbírat nechutné politické body, mluví až moc.

Neberte nám listopad kvůli své všivé politické kariéře, pánové. Ty miliony v ulicích nebyly filmový trik. Studenti byli opravdu zmláceni. A převrat by stěží mohl být hrou pár vyvolených, kdyby za nimi nešly davy. A nejen v Praze – odvaha lidí v malých městech a vesnicích byla často několikanásobná. A tyto lidi žádní šíbři rozhodně nevedli. Že bychom všichni podlehli davové psychóze? A že by soudruzi Jakeš a spol. předávali moc s nadšením? Kdo tomu dnes uvěří, mimo pár zmatených tvůrců všech možných teorií?

Kdo si tu dobu pamatujeme, navíc víme, že nic z toho by nebylo možné, kdyby Gorbačov nepovolil pár let před tím kohoutky. Češi se tedy před dvaceti pěti lety vlamovali už do poněkud dost narušených dveří, které ti hloupější soudruzi (Jakeš, Urbánek) přidržovali vyděšeni a zmateni, neboť ti inteligentnější z nich pochopili, že jejich doba prostě končí, a nechali je v tom. A raději zavčas zaujali jiné pozice, aby přežili dobu. Mnohým se to podařilo, mnozí pak kázali vodu, zatímco sami pili víno, a etablovali se do všech možných stran, nebo svižně začali podnikat.

My “děti revoluce”, co jsme věřili v ideály, a částečně jsme si je zachovali dodnes, jsme dnes jako tehdy biti realitou, a bohužel i stupidními projevy a prohlášeními politiků k 17. listopadu. Jde jim opravdu o projev názoru, nebo o to šokovat za každou cenu slovy, nad kterými my pamětníci kroutíme hlavou? Než to, zapomeňme prosím na listopad, protože to byl sice důležitý, ale pouze euforistický začátek, a pojďme o pár měsíců dál.

Měli bychom se totiž právě a především spíše zamyslet nad tím, co se dělo potom. V mém rodném městě určité skupiny napřed privatizovaly, a pak skoupily více či méně nenápadně téměř veškerý majetek města; začaly se o to zajímat už v listopadových dnech, zatímco nás „revoluční vůdce“, unavené dobou, by nic takového nenapadlo. Žádného z nás netlačilo nic do privatizačních komisí, šlo nám o svobodné volby, kandidátky, dobré radnice… Těm ostatním o provozovny, obchody s otevřeným zahraničím, a mnozí z nich dnes vlastní polovinu města, a nám ostatním se brzy vysmáli. A nejen to – poslední roky je láká i moc politická. A se stejnou dravostí, jakou tehdy hájili výhradně své ekonomické zájmy (a na ideály a své obce a města kašlali), dnes hájí ty politické, neboť městské rozpočty jsou dnes velmi lákavá kořist – a občas nic těmto skupinám není svaté, chtějí-li odstranit soupeře z cesty.

Podobné je to i na celostátní úrovni, a to je to, co v lidech probouzí pocit, že listopad 1989 byl k ničemu, že byl prodaný, koupený, jak chcete. Ne, listopad to nebyl, to vše se dělo až potom. Zkrátka někteří se na té době bezohledně napakovali (samozřejmě za přispění prodejných nebo naivních politiků) a dnes chtějí vládnout i veřejné správě.A to je to, co by nás mělo znepokojovat, protože to je ta správná otázka – otázka střetu léty prověřených charakterů a „charakterů“.

Ale do této debaty se nikomu moc nechce, a ten, kdo by byl ochoten ji otevřít, je na nebesích. Takže možná patří vznést všem těm politikům základní otázky – kde jsi byl 17. listopadu, a pár let po něm? Co jsi dělal, a proč jsi to dělal? Čím jsi přispěl doposud této zemi, svému městu, své obci? Protože až potom, co se dozvíme toto, máme právo udělat si názor na to, zda ty a ty máš morální právo nás svými názory na listopadové dny obohacovat (ti dříve narození), a zda máš právo ucházet se vážně o to vést tuto zemi, nebo své město, svou obec… Protože to, že jsi se náhle vyskytl, není argument. A my voliči se na takové věci musíme dokázat ptát. Správa věcí veřejných je totiž veskrze otázkou charakteru. Ne peněz, ne vlivu, ne drzosti říct kdykoli cokoli. O všem, včetně listopadu 1989. Děkujme za něj, a v tuto chvíli je jedno komu. To ostatní totiž bylo v našich rukou. A tady to na jedničku není. A to by mělo být tématem doby.

Proč dvě třetiny lidí nechodí k volbám. Proč nikdo soudný nechce kandidovat – od obcí počínaje Parlamentem konče. Proč přijímáme a podporujeme to, že politika je svinstvo. Vedeme tak kampaně, politikové ztratili noblesu, a lid se jim přizpůsobuje. To jsou otázky, které by měly padat u výročí listopadu. Jak do politiky dostat lidi schopné, zkušené, s pevným charakterem – i když neoplývají miliardami a miliony. Je to téma pro každého – pro politické strany, pro veřejnoprávní média, pro neziskový sektor… Možná nastal čas na nových Několik vět. Několik vět o tom, že všechno máme v rukou. Víme to vůbec?

Nebudu se účastnit žádných oficiálních akcí k listopadu. Nechci, aby se z toho stal glorifikovaný svátek bez obsahu, který slouží k defilé politiků. Vzpomenu si na listopad soukromně, a bude to mít pro mne nejvyšší hodnotu. Byla jsem při tom. A byla to nádherná doba. Něco z ní bychom měli vykřesat do dnešní doby.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 19 121,00 Kč
Vybráno 54.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 253 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...
politicon.cz
90 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.