BYDLENISOCIALISMUS
29.4.2018
Kategorie: Historie

O komunistickém bydlení

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HELENA VLACHOVÁ

Jestli dnes někdo tvrdí, že pod vládou komunistů měli všichni byt, vyvedu jej z omylu. Bytová otázka byla jedna z nejpalčivějších problémů …

Motto “Kéž bys jen chodil po cestě dobrý a bedlivě dbal na stezky spravedlivých.” (Přísloví Šalamounova, První sbírka, Paterý užitek moudrosti, 2.20)

Jestli dnes někdo tvrdí, že pod vládou komunistů měli všichni byt, vyvedu jej z omylu. Bytová otázka byla jedna z nejpalčivějších problémů, bytů bylo nedostatek. Většina bytů byla státních, což je naprosto pochopitelné, protože po únorovém vítězství 1948 soudruzi zabrali činžovní domy, někteří z papalášů se nastěhovali do vil po bývalých továrnících, kterým jejich majetky v podstatě ukradli. Stavěly se také družstevní byty, které byly v porovnání se státními drahé. Nebylo ničím neobvyklým, že se více generací mačkalo v jednom bytě. Lidé uzavírali manželství mladí a bydleli se svými dětmi i se svými rodiči v jednom bytě. Žádná sláva. Existoval proto černý trh s byty, bujela korupce, rozhodovaly kontakty.

Co bylo doslova katastrofální, byla údržba bytů či domů. Komunisté dokázali zabavit majetek, což byly např. činžovní domy, ale pak se o ně de facto téměř nestarali. A podle toho domy vypadaly. Naše rodina bydlela v domě, který byl postaven v meziválečném období. Hezký dům, ale bohužel za vlády soudruhů sešel jako jemu podobné. Děravé okapy, z nichž crčela voda, když pršelo, zvlášť nepříjemné v zimě, kdy tající sníh přes noc umrzal, tvořily se tak klouzačky a mnoho lidí házelo tzv. mrchu (na kluzkém povrchu jim podjížděly nohy a oni padali). Sklep se hemžil krysami, i když na vstupních dveřích do sklepních prostor visela cedulka “Pozor, zde leží krysí návnada.” Zřejmě někdo i jed na krysy kradl, neb v našem sklepě se jim dařilo vskutku dobře, některé z nich dokonce běhaly i po chodbách.

Když jsem se vdala, rodiče mi byt přenechali a odstěhovali se na chalupu. Toto byl jeden ze způsobů, jak přijít k dekretu na byt. S manželem jsme žili skromně, ono to jinak ani nešlo. Topili jsme uhlím, ale jednu zimu přestaly táhnout komíny a my začali pořádně mrznout. Domovní správa se opravdu o nic nestarala, odnášelo to všechno. Přišla řada na komíny. Po neskutečném martyriu nám odsouhlasili plynové topení, jenže byl problém sehnat plynový kotel. Obvolávali jsme všechny prodejny v Čechách, až se nám nakonec poštěstilo. Ve Slaném měli jeden plynový kotel. Jeden kotel v Čechách na jaře roku 1989. To si dnes nikdo neumí představit.

Situace s byty nebyla vůbec růžová, jak se dnes někdo snaží namluvit. Neříkám, že je dnes situace snazší, bytový problém setrvává, ale alespoň se o domy začal někdo starat. Srovnejte si vzhled domů před Listopadem 89 a teď. Nesrovnatelné. Jako spousta jiných věcí. Mohla bych ještě přidat devastaci životního prostředí a nedýchatelný vzduch v průmyslových oblastech, což opět odráželo myšlení soudruhů. Zkrátka to byli lidé s rudými mozky, většina z nich se jen oháněla rudou knížkou a ničemu nerozuměla.

Současní soudruzi mají rozhodovat o nové vládě, dostali prostor do ní mluvit téměř po třiceti letech. Kolik asi potlačeného vzteku v sobě musí mít, když se jim dostávalo prostoru jen v opozici, teď jim premiér v demisi podal ruku. Měli bychom si uvědomit vážnost a nebezpečnost situace, která nám hrozí. Komunisté se svou vazbou na Rusko, což je země s autoritářským a mafiánským kapitalismem. Nezdá se vám, že takovou podobu začíná nabývat i “kapitalismus” u nás?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 076,08 Kč
Vybráno 23.07%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
105 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.