zacharias
26.11.2018
Kategorie: Historie

O hrdinovi 17. listopadu, který zabránil masakru

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,12 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC 

O lidech, kteří se aktivně účastnili událostí v listopadu 1989, toho bylo napsáno mnoho. Většinou se píše o přímých účastnících z řad studentů, herců, disidentů. 17. listopad měl ale i své hrdiny, o kterých se mnoho nemluví. Jedním z takových hrdinů, o němž se téměř neví, je generál Mojmír Zachariáš, který byl v roce 1989 velitelem Západního vojenského okruhu.

Veliteli Západního vojenského okruhu bylo podřízeno velké množství vojáků a techniky včetně tankové a motostřelecké divize. V případě, že by toto vojsko dostalo rozkaz k zásahu proti demonstrantům v Praze, jistě by došlo k obrovskému krveprolití a události v roce 1989 se mohly ubírat zcela jiným směrem. Za to, že k tomuto zásahu nedošlo, můžeme poděkovat právě panu generálovi Mojmírovi Zachariáši.

Pan generál byl důstojníkem ČSLA a také komunistou, ale naštěstí si zachoval zdravý rozum. Z nejrůznějších stran byl na něj vyvíjen nátlak, aby vojska Západního vojenského okruhu událostem jen nepřihlížela, ale vystoupila na obranu režimu. Jedním z těch, co na něj tlačil, byl i důstojník podplukovník Milán Václavík – podplukovník Vojenské kontrarozvědky, který byl synem tehdejšího ministra obrany. „Vyprovodil jsem ho rychle s tím, že nespustím občanskou válku, když je navíc každému rozumnému člověku jasné, že jde o nezvratné společenské změny“, říká pan generál. Když neuspěli hrozby, použil tehdejší režim i jiné metody. Začali mu sledovat manželku, napadli jeho desetiletého syna, ale pan generál naštěstí neustoupil.

Dodržel slib, který dal Občanskému fóru, že pokud bude velitelem Západního vojenského okruhu on, tak vojska do Prahy nevyjedou. Režim byl už naštěstí tak slabý, že na odvolání generála Zachariáše nezbyl čas. A on svůj slib dodržel. Dobře věděl, co se stane, pokud režim nepadne. Za neuposlechnutí rozkazu mu hrozila degradace a vojenský soud. Přes všechny hrozby a tlaky vydržel a tímto svým odvážným rozhodnutím zabránil nepochybně krveprolití a přispěl k tomu, že komunistický režim se odporoučel do propadliště dějin.

Autor: Lumír Němec

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 4 311,11 Kč
Vybráno 12.31%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
52 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.