VIRROUSKA
25.3.2020
Kategorie: Společnost

O falešných neznámých v pandemické rovnici

Sdílejte článek:

EVA HRINDOVÁ

eva-hrindovaKdyž chcete analyticky přesně vyřešit rovnici s několika neznámými, musíte si je správně definovat. V naši situaci řešíme šíření nemoci, stav zdravotnické péče a vybavení nemocnic. To jsou faktory měřitelné, spočitatelné. Ale jak jsme si definovali samotnou nemoc? Známe ji dostatečně? Nezkresluje nám její neznalost výpočet celé rovnice?

 

Někdo v minulých dnech obvinil některé zlehčovatele situace okolo virové nákazy z neznalosti matematiky. Jenže to je špatná úvaha. Většina těch, kteří varují před drakonickými opatřeními, jen prostě mají lépe zmapovanou neznámou okolo nemoci samotné. Ostatně o ní se jen málo mluví – většina občanů včetně médií a politiků se chovají jako kdyby vzduchem létal smrtící vir, který kosí nakažené rychleji, než smrtka sekne kosou. Ale je to tak?

V tomto ohledu je stále ve veřejném prostoru málo informací a když se tam nějaké věcné popisy mechanismu nemoci objeví, jsou bagatelizovány a jejich nositelé dehonestováni. Nepřipomíná vám to něco? Úplně stejným mechanismem jsou umlčováni vědci, kteří zpochybňují genderismus v jeho nejzvrácenější podobě. Úplně stejným způsobem jsou umlčování kritici islámu a kritici masivní a neřízené migrace.

Veřejnost zfanatizovala stejná média, která jedou na vlně gender a klimašílenství, na to nezapomínejte. Ve vědeckých oborech, které se týkají zdraví, funguje stejný systém jako v dalších oborech. Granty a korporátní zájmy si dovedou pěkně udělat klid v kurníku. Kdo svobodně uvažuje, má to spočítané. Proč by to mělo v tomto oboru fungovat jinak? Co nezvládne hrozba zastavení kariérního postupu, zvládne tlak veřejnosti. Ta je zase zpracovaná médii, jejichž inzerenti se ponejvíce rekrutují odkud…? Stačí se podívat na televizní a tiskové reklamy – kterých je tam nejvíce?

Existují ale odpovědní vědci, kteří se nenechají zfanatizovanou veřejností umlčet. Zachovali si jistou nezávislost a je jich dost i u nás. Jak smutné je ale pozorovat profesora Jiřího Beneše, jehož odborné znalosti jsou smeteny ze stolu klakou zfanatizovaných laiků…

Co tedy o nemoci víme? Víme, že je to běžná virová infekce, která se projevuje jako chřipka. Celkový počet nemocných na celém světě – a to i dohromady s nemocnými chřipkou – nijak nepřevyšuje počty, které jsou v období chřipky běžné. Nemoc má některá specifika, která se už ale začínají zpřesňovat. Nejzajímavější objev se týká asi toho, že některé léky zhoršují průběh infekce. Nějakým způsobem zmnožují receptory, které pomáhají dostat virus do buňky. Jsou to některé léky na tlak, cukrovku a srdeční činnost. To částečně vysvětluje situaci v Itálii a horší průběh u chronicky nemocných. Informace o tomto objevu vyšla v seriózním vědeckém časopise a je známá delší dobu.

Je až komické sledovat novináře, kteří dělají živé vstupy od vrat nemocnic, kde leží cca stovka nakažených. Ostatní jsou v domácí péči. Celá republika monitoruje stav asi dvacítky nakažených, kteří leží na odděleních intenzivní péče. A všichni společně čekají – a skoro přivolávají – ty tisíce mrtvých, kteří konečně ospravedlní brutální opatření a předběžnou hysterii.

Přitom existují oprávněné názory, že nakažených je mnohem více a viróza se vesele šíří už od konce loňského roku mezi populací. Odpovědní vědci kroutí hlavou a připomínají, že kdyby se virus nezačal hledat a testovat, nikdo by nic mimořádného nezaznamenal. Tvrdá čísla, která v počtu VŠECH respiračních onemocnění (tedy i těch způsobených koronouvirusem) nijak nevylétla celosvětově nahoru, tomu dávají zapravdu.

Pokud bychom chtěli neznámou okolo nemoci vyjasnit, plošně bychom otestovali vzorek populace v počtu 1 – 3 tisíce lidí. Zjistili bychom, kolik lidí doopravdy nemoc prodělalo a mohli bychom nastavit karanténní opatření přesněji. Nebylo by nutné tolik lidí uvrhnout do existenciálních potíží a mohli bychom se chovat efektivněji. Momentálně používáme velké a drahé kanóny, aniž bychom věděli, na koho vlastně střílíme. Definovat cíl mírou hysterie laiků, není zrovna odpovědné.

Nakonec si neodpustím jedno malé povzdechnutí. Strach lidí chápu. Proti tlaku veřejného mínění se těžko bojuje. Většina ale tu hysterii živí bez znalosti věci. Dokonce jakékoliv racionální argumenty odmítají. Mávají okolo sebe fotografiemi z Itálie a subjektivními svědectvími jednotlivých lékařů. Takové zprávy jsou především emotivní a zakrývají kontext. Ten bychom neměli nikdy ztrácet ze zřetele! Nemůžete neznámou v rovnici, jejíž výsledek ovlivní životy lidí, zaplnit fantasmagoriemi, hoaxy a neověřenými informacemi.

Zdroje:

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc březen 2020: *****

Václav Tykvart 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Ivan Domkář ml. 300,- Kč, Vladimír Rozinek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jana Skřenková 150,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Otakar Kohoutek 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Hruška 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libuše Polášková 500,- Kč, Stanislava Ekartová 100,- Kč, Oldřich Lhoták 1000,- Kč, MUDr. Eva Niemcová 100,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jiří Hejhálek 2000,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miroslav Meder 650,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milan Sobotka 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Martínek 100,- Kč, Jan Sabo 1000,- Kč, Martin Dřímal 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Jiří Linhart 300,- Kč, Miroslav Splítek 200,- Kč, Mgr. Luděk Tesatčík 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Ludmila Nováková 200,- Kč, Miloslav Pecka 300,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč

Celkem za měsíc: 20 131,00 Kč
Vybráno 57.51%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 530 times, 7 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,63 out of 5)
Loading...
loading...
46 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.