kalina
8.7.2020
Kategorie: Společnost

O chybách mocných a chybách těch bezmocných aneb “Pět housek do basy”

Sdílejte článek:

MARTIN PRÁŠEK

„Prosím vás, odpusťte dílčí chyby nebo problémy. Je jich spousta. Je to krizová situace,” štkal svého času do mikrofonů premiér Babiš. Mluvil nejen za sebe, ale za ministry, úředniky, establishment. Je krize,tak se JIM má ODPUSTIT!

Kámen by se nad ním ustrnul, jalová kráva otelila a kozel dojetím rozdojil. Odpustit jejich chyby, jejich přešlapy a jejich tunely, o kterých si už cvrlikají i vrabci na střeše. Ale všechno to přykryje” čaulidi vždyďbylakrize”.

Jak ale při koronavirové krizi udělá chybu běžný člověk ? Tomu je třeba dát to sežrat jaksepatří i s famfárama a ohňostrojem. A tak chceme zavřít na 8 let kočenu, která omylem postla na sklo něco o tom, že se připravuje zákaz vycházení. (A ruku na srdce, neříkejte mě, že úřady takový plán neměly připraven ! ). 8 let kriminále hrozí i maníkovi, co nechal v supermakretu v kabince po….. trenky.

107764298_176929630638085_408918426665556460_oKorunu všemu však nasadilo – rok a půl roku kriminálu natvrdo za krádež PĚTI ROHLÍKŮ. Kdyby kradl pro zisk, neřeknu. Kdyby raboval, dobře mu tak. Ale on kradl ROHLIKY z existzenčních důvodů. nic menšího a levnějšího k jídlu už se zkrátka ukrást nedá. A za tohle rok a půl, krize nekrize ? Z mého pohledu jasné zneužití práva, zákonů, systému. Zejmémna tehdy, když za brutální znásilnění dostal útočník téměř stejný trest. Holt, čest mladé dívky jest u nás vyvážena pěti rohlíky.

Systém, tedy jeho vysoké i nižší články, držící MOC už ztratil jakoukoliv soudnost, pochopení nebo lidský rozměr a ze všeho nejvíce připadá jako Paříž z románu Viktora Huga Bídníci – vězeň číslo 24601. Jean Valjean odsouzen k pěti letům na galejích za krádež chleba.

Tím ovšem podobnost s románem Bídníci zdaleka nekončí. Inspektor Javert, hlavní záporák, je přímo prototypem českého soudce, státního zástupce a úředníka. Příklad chladné pedantské moci bez lidského aspektu, slepě dodržující zákon. Ovšem Český úředník či soudce, ti navíc zákon ohýbají, překrucují a natahují, jak se jim to hodí, aby mohli co nejvíce vychutnat MOC. Z tohoto pohledu má románový Jean Valjean vlastmně kliku, protože Javert je tam jenom jeden – a že je to “jen” Javert.

Onen zavřený rohlíkolupič je jenom špička ledovce Jakékoliv jednání s jakýmkoliv úředníkem v době koronakrize…. Bez komentáře, raději.

Sedí si na zadku ve svých bezpečných suchých teplých eventuelně klimatizovaných kanclech, a tváří se jako by venku žádná epidemie nebyla. Zejména tehdy, když mají rozhodovat o lidech, kteří tam venku čelí riziku infekce, riziku ztráty zaměstnání, živnosti, bankrotu. Stresu, existenčnímu ohrožení a s toho pramenícím chybám a suboptimálním rozhodnutím. Lidem, kteří nechtějí nic víc, než prostě PŘEŽÍT. Těm je to potřeba z moci úřední pořádně osladit a vytmavit. Přesně tím arogantním nelidským Javertovským způsobem.

Tvrdím, že tahle úřednicko justiční Javertovská mentalita “jsem zákonudbalá a zákonurčující vrchnost, tak jim těm zlosynům ukážu“, prostě NENÍ V POŘÁDKU a je dlouhodobě neudržitelná. Bohužel, není na ně metr.

Mělo se začít tím, že VŠEM úředníkům, soudcům, a podobné havěti seberou bez náhrady tři měsíční platy. Na rozdíl od obyčejných lidí, tihle tu Benešovskou “vatu na přežití” budou mít určitě. Pokračoval bych tím , že jim platy zkrátí o 50 procent A dále, že budou striktně svázány s hospodářským výsledkem státu – a hlavně oblasti, ve které působí. 10 procent propad firem v oblasti, ve které působíš? 10 procent platu dolů !. Teprve, až budou ouřadové nuceni řešít, jestli budou mít na nájem, zaplacení hypoték, spotř. úvěrů, a ještě za co nakrmí a obléknou děcka, tak jak to musí nyní řešit ti dole, potom budou mít morální právo mít nad námi moc.

Ono by krom povinných psychotestů pro všechny úředníky a spol. bylo nejlepší je jednou za 5 let vysléci z talárů, vykopat z klimatizovaných kanclů a stálých zaručených příjmů někde na ulici, do ubytovny, k pásu. Bez razítek, bez úředních dnů a bez moci, kterou mají. Ani ten řidičák bych jim nenechal. Aby si na vlastní čumák očuchali život lidí, o kterých rozhodují. Ale tohle je bohužel jenom sen.

A tak bude dál mocným a úředníkům vše promíjeno, a těm dole vše trestáno. Nesmyslně, krutě a bez rozmyslu. Nevěřím, že by se v dohledné době něco změnilo. S klony komisaře Javerta na úřadech soudech, v justici i policii, to zřejmě potáhneme na věčné časy a nikdy jinak. To snad až bída vyžene lidi do ulic…

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2020: *****

Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Doc. RNDr. Richard Čapek 5000,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Zdeňka Brancuská 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Josef Chlebovy 300,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Svatoš s.r.o. 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 13 261,00 Kč
Vybráno 37.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 074 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
politicon.cz
29 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.