vetrnaelektrarna
30.7.2021
Kategorie: Společnost

O ceně zelené elektřiny se mlčí, nebo lže

Sdílejte článek:

ALEXANDRA DÍTĚTOVÁ

Snaha o snižování emisí i využívání moderních zdrojů elektřiny je v principu správná. Ale štve mě, že se stále lidem lže o tom, že si za zelenou energii prostě připlatí. To není fér.

Nejrůznější zelení aktivisté, ale hlavně lobbisté za soláry či větrníky nás neustále zásobují dvěma typy sdělení. Tím prvním je, že musíme snižovat emise kvůli změně klimatu. Tím druhým potom, že výroba z obnovitelných zdrojů je levnější než z těch starých uhelných či atomových. Takže se přechod prý vyplatí.

Teoreticky by se to nabízelo. Solární panely si stojí v poli, svítí na ně sluníčko a vyrábějí elektřinu. Když zafouká vítr, roztočí se i větrníky. V praxi to tak ale zkrátka není. Zelenání energetiky je naopak obrovsky drahé. A zaplatíme to pochopitelně my, zákazníci.

Zrovna dneska ráno jsem si na internetu přečetla, že se bude zdražovat elektřina. Cena silové elektřiny na rok 2022 je podle dodavatelů o více než 50 procent vyšší než ta pro rok 2021. Důvodem tohoto růstu jsou především zdražující emisní povolenky. Vývoj cen komentují analytici a píší: Dalším neopomenutelným důvodem, který letos cenu elektřiny žene nahoru, je podle Pelce postupné uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. Rychle rostoucí cena silové elektřiny v Německu se přímo podílí na růstu ceny elektřiny v České republice, protože ČR je ve své podstatě součástí německé energetické soustavy. Zjednodušeně řečeno ČR nese náklady za německou čistou energii, přestože do očištění své elektřiny zdaleka tolik neinvestuje.

Co by tedy bylo férové? Férové by bylo říci: Chcete čistou elektřinu? Tak se připravte na to, že si ji zaplatíte. Místo toho ale čteme něco úplně jiného. Například to, že se nevyplatí stavět nový blok v Dukovanech. Ten má stát 160 miliard, skeptici tvrdí, že to může být až dvojnásobek. To je samozřejmě spousta peněz. Jenže když to srovnáme třeba s tím, že na dotacích na tzv. podporované zdroje, což jsou u nás především solární elektrárny, jde ročně více než 40 miliard korun, tak už to tak hrozné není. V lepším případě 4 roky dotací, v horším 8, a máte nový blok Dukovan. Navíc je potřeba se podívat, co za tyto peníze dostáváte. Minulý rok se v Česku vyrobilo 81,44 TWh elektřiny. Zhruba pětinu z toho vyrobily právě Dukovany. Naopak solární elektrárny se na výrobě podílely jen asi ze 3 procent. Ten nepoměr cena výkon je prostě obrovský.

A to je třeba vzít v potaz ještě to, že obnovitelné zdroje ke svému smysluplnému fungování potřebují obří baterie, ale bylo možné elektřinu akumulovat, když svítí a fouká na dobu, kdy nesvítí a nefouká. Zatím nikdo nedokázal postavit úložiště, které by dokázalo v nějakém globálnějším měřítku dodávat elektřinu více než pár hodin.

Údajně největší úložiště na světě má v Anglii firma InterGen, vlastněná napůl čínskou skupinou China Huaneng a českou Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. Projekt by prý mohl při plném nabití po dobu dvou hodin zásobovat elektřinou 300 tisíc domácností. Takže zhruba 2 hodiny pro řekněme Ostravu. Cena bude prý přitom asi 6 miliard korun.

Když to přepočtu na celou Českou republiku, tak by úložiště, které by mohlo zásobovat 2 hodiny, vyšlo asi na 200 miliard korun. To je ale zhruba cena toho nového bloku v Dukovanech, který přitom bude vyrábět elektřinu ne 2 hodiny, ale pořád.

Bylo by fajn, kdyby byl nějaký odborník, což já nejsem, schopen opravdu férově spočítat poměr cena výkon jednotlivých zdrojů elektřiny. A to včetně emisí. Aby si mohl každý porovnat, kolik stojí ušetření jakých emisí. Zatím se o tom buď nemluví, nebo lže. A to nebude náhoda.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 271 times, 3 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
30 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)