deti
6.4.2018
Kategorie: Ekonomika

O 13 miliard jsou ošizeny české děti

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Až třináct miliard korun dluží neplatiči alimentů svým dětem. Zanedbání povinné výživy je totiž v Česku jedním z nejčastějších trestných činů a drží už pomyslnou druhou příčku. Přestože v českých věznicích si odpykává trestný čin zanedbání povinné výživy téměř 1 500 odsouzených, je to jen nepatrné číslo z celkového počtu neplatičů.

Zákon nebude

Zákon, který by dětem prostřednictvím jejich zástupce pomohl řešit neutěšenou finanční situaci se sice připravil, ale není a jen tak nebude. Podle původního návrhu zákona bylo zálohované výživné „zvláštní sociální dávka“ a byl schválen vládou. Plán počítal s možností této zálohy, pokud dítě nedostává od rodiče soudem nařízené alimenty či jejich část přes tři kalendářní měsíce. Leč zůstalo u záměru vlády.

A nová vláda ústy ministryně Jaroslavy Němcové plán odmítá: „Stát by zálohované výživné podle původního návrhu přišlo ročně na 737 milionů korun, předpokládaná návratnost by přitom byla asi deset procent.“ Jiným slovy stát by prodělával, tak ať raději jsou děti třeba i hlady? A pokud nepřežijí a budou v zítřejším pracovním procesu chybět, stát si asi doveze mladé a statné Afričany a chybějící populaci si doplní? Inu vidíme v celé západní Evropě, kam tato šílená politika dospěla a jak se ekonomicky všem sociálním inženýrům vymstila. Zdá se, že se ale poučit neumíme.

Prý nezodpovědné maminky

Tak se na samoživitelky dívá mnohý a často nesoudný kritik. Výrazy bývají i mnohem horší. Jistěže lze připustit, že některé matky přistoupily k rodičovství lehkovážně, o otcích ani nemluvě. Ale co s tím má co dělat dítě, které nic nezavinilo, nic nemohlo ovlivnit ani rozhodnout a samo se živit nedokáže? Kde je pohled politiků na občánka, v jehož ochranu se stát zavázal?

Ministr Pelikán by zrušil neplacení alimentů jako trestný čin, protože má přeplněné věznice. Navíc u chronických neplatičů ani opakované trestní postihy nemají efekt. Leč to problém s nedostatkem peněz pro děti nevyřeší. Mnozí otcové jsou bez práce, mnozí chytračí. „Mé sestře neplatí její přítel na své dvě holčičky peníze. Nepracuje, dělá pouze na černo. Peníze má dle dohody posílat složenkou ale nestalo se tak. Holčičkám je 5 a 2.Ona neustále žije bez těchto peněz a trvalé bydliště jí nikdo dát nechce a nebo v bytě s vysokými náklady.“ Pravděpodobnost, že exekucemi či odebráním řidičského průkazu se stav vyřeší je nulová. Ano, všechny represe včetně trestního postihu dílem stav vylepšují, ale policie a soudy sice mohou neplatiče odsoudit, závazky však nevymáhají a tolik potřebné peníze rodinám stejně nedorazí.

Prostituce a šedá ekonomika

Prostitucí se v Česku živí odhadem 10 až 13 tisíc žen, počet matek se 2 dětmi zdvojnásobil. A to jsou jenom odhadovaná čísla z celkové počtu cca 200 tisíc neúplných rodin. A tak zatímco stát ukládá živnostníkům drakonické pokuty za pozdně podaná kontrolní hlášení, zaklekává na kdejakou firmu tak, až to musel Nejvyšší správní soud tvrdě zakázal, tak šedá ekonomika z prostituce bují a mnohé samoživitelky jinou možnost, jak sehnat peníze pro své děti nemají. Poznámka, že i pronajímatelé se vyhýbají samoživitelkám má také opodstatnění. Kdo by riskoval, že soud nařídí z důvodu ochrany dětí, že pronajímatel neplatiče nesmí vystěhovat, protože jde o samoživitelku. Jistěže soud soud řeší, co je nejlepší pro dítě, a proč má občan pronajímatel suplovat stát?

Kdyby závazek povinné výživy převzal stát, byla by situace jiná. Avšak proti takovému přístupu státu lze najít oponenturu velmi silnou a pádnou a to ve Spojených státech amerických (USA). Tam se stát rozhodl, že samoživitelkám bude pomáhat. Ota Ulč k tomu píše: „Příčinou černošské chudoby není dědictví otroctví nebo rasismus, ale je to welfare state, který zdecimoval černošskou rodinu. Odpovědnost neexistující rodiny převzal okolní stát. Však tři čtvrtiny všech nynějších černošských dětiček se narodí v prostředí bez otce, jeho výchovného vlivu a podle toho výsledky vypadají, jak vypadají.“

Řešení v nedohlednu

Socialistický stát byl opatrovatelem až příliš. Dnešní stát je extrémním opakem a zdá se, že jej občan už vůbec nezajímá. A nejde vůbec jen o samoživitelky. Základním řešením by mělo být to, že kdo dluží svým dětem, ať svůj dluh uhradí. Pokud dlužník nemůže, měl by stát pomoci. Pokud nechce, měl by to stát vynutit. Pokud stát vidí jako řešení by ve vzniku flexibilních úvazků, sdílené práci, v mikrojeslích nebo školních obědech zdarma, je to dobrý začátek. Ale je to řešení provizorní a na dlužníka alimentů nijak nedopadá.

Možná, že až se přestaneme bát toho, že by vězni resp. odsouzení mohli také pracovat a alespoň částečně tak uhradit své dluhy, možná tehdy se problém výrazně zmenší. Vždyť na takovou „represi“ stačí elektronický náramek na noze a místo výkonu práce. Neplatiči nejsou žádní vrazi a někteří z nich jsou neplatiči nedobrovolně. Stát musí přijmout opatření pro obě strany, stranu postiženou a stranu dlužníka. Na konci všeho jsou totiž čeští občánkové a o ty musíme pečovat především. Zdá se, že tento pohled vládě stále a stále chybí.


MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč

Celkem za měsíc: 6 100,00 Kč
Vybráno 17.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 2,90 out of 5)
Loading...