obrana
17.2.2020
Kategorie: Společnost

Nutné obrany není nutné se bát, zásah proti útočníkovi má smysl

Sdílejte článek:

LUMÍR NĚMEC

Žena, která třináctkrát bodla nožem svého bratra, a jenž na následky bodných zranění zemřel, byla definitivně osvobozena Nejvyšším soudem. Její jednání bylo rozhodnutím soudců označeno jako ukázkový případ nutné obrany. Soud takto zamítl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se snažil tento osvobozující rozsudek zvrátit. Zeman v dovolání uznal právo ženy zasáhnout za daných okolností proti agresorovi. Nutná obrana ale podle šéfa žalobců skončila tím, že se podařilo poškozeného povalit na záda, odzbrojit ho a zpacifikovat. Následné opakované bodání už označil za zjevný exces, tedy vybočení z mezí nutné obrany.

O nutné obraně panuje mezi lidmi mnoho mýtů a běžný smrtelník bez právního podvědomí se v podstatě bojí bránit s tím, že bude za svůj čin následně potrestán. Není divu. Z minulosti jsou známy případy, které se jevily jako nutná obrana, ale soudy nakonec rozhodly opačně. Velmi často se na našich kurzech sebeobrany setkáváme s obavami, kdy lidé mají strach v sebeobraně použít i obyčejný pepřový sprej. Mají dojem, že pokud agresivní útočník nebude mít v ruce alespoň železnou tyč, tak použitím pepřového spreje bude jejich nutná obrana neadekvátní (není zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku).

Přestože nejsme právníci, tak o nutné obraně máme podvědomí a našim klientům se snažíme vysvětlit, že to tak není. Vysvětlujeme jim pojmy jako je přímo hrozící útok, přiměřenost obrany i to, že se obrana nemusí omezovat na pasivní obranu, nýbrž může být i aktivní. Klienti nám někdy oponují skutečnými případy, kdy soud rozhodly v neprospěch napadeného a jejich strach se adekvátně bránit v nich zůstává.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu vnímám jako pozitivní signál k obyčejným lidem, který by mohl do budoucna ukázat, že bránit se má smysl. Obavy z právních následků jednání obránce proti agresorovi je jeden z důvodů, proč se občané bojí adekvátně bránit. Tento rozsudek může být jedním z kroků ke zvýšení důvěry k rozhodnutí soudu, ke zvýšení sebedůvěry občanů a ke zvýšení jejich odhodlání neprodat svou kůži levně. Na druhou stranu to může být i signál všem „drbanům“: „Budete to mít příště obtížnější“ .

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 315 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,62 out of 5)
Loading...
politicon.cz
16 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.