pujcka
8.11.2016
Kategorie: Kultura a tipy

Nový zákon výrazně omezí dostupnost půjček pro problémovější klienty

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

(PR)

Nový zákon o spotřebitelském úvěru nabude účinnosti už 1. prosince 2016. Mění podmínky poskytování půjček v bankovním i nebankovním sektoru. Netýká se to jen hypoték a vysokých částek. O jaké změny se jedná a co to bude znamenat pro potenciální klienty, kteří zvažují drobnou půjčku například ještě před Vánoci?

Dobré zprávy

Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která začne platit začátkem prosince, vychází z aktuálně platných směrnic EU. Jejím cílem je chránit spotřebitele a zredukovat množství nebankovních institucí, jež nekale profitují z neznalosti klientů. Zákon o spotřebitelské půjčce bude platit i zpětně pro již uzavřené úvěry. Na co se můžete těšit? Tak předně, jestliže jste nešťastně uzavřeli smlouvu o půjčce s institucí, která si účtuje přemrštěné sumy peněz za pozdní či předčasné splacení dluhu, od 1. prosince budete platit pokuty a sankce daleko nižší. Penále vás nesmí stát více než polovinu dlužné částky a strop je 200 000 Kč. Navíc budou muset společnosti ve smlouvě jednoznačně uvést, kolik za úvěr dohromady zaplatíte. Další novinkou je možnost zrušit smlouvu o půjčce do čtrnácti dnů od chvíle, co jste ji podepsali. Případné vymáhání dluhů už navíc nepůjde mimosoudní cestou, přestane platit rozhodčí doložka a záležitosti týkající se vaší nesplacené půjčky bude muset řešit pouze soud.

Špatné zprávy

Poskytovatel jakéhokoliv úvěru je povinen detailně prověřit bonitu klienta. To znamená, že se již k půjčce nedostanete jen tak. Jestliže nedoložíte dostatečný příjem a schopnost plnit si své závazky (tj. nemáte dluhy), budete mít smůlu. Kdyby vám ji přece jen poskytli, můžete se do tří let dovolat v soudním řízení její neplatnosti. Taková půjčka bude riskantní spíše pro úvěrové společnosti, ne už tolik pro případné klienty, které vlastně chrání. Špatná zpráva je, že pokud si budete chtít půjčit větší částku, než na kterou dosáhnete svým příjmem, případně máte z minulosti nějaké dluhy, insolvenci a podobně, můžete na úvěr rovnou zapomenout, žádná instituce nebude chtít riskovat, že o své peníze nakonec přijde (například kvůli možné neplatnosti smlouvy). Do 1. prosince 2016 je však ještě času dost, půjčka bez doložení příjmu je pro vás zatím stále dostupná.

Předvánoční půjčku jedině s předstihem

Uvažovali jste letos nad předvánoční půjčkou na drahé dárky a vybavení do domácnosti? Víte-li, že bude pro vás problém získat půjčku po změně zákona, nezbude vám nic jiného než si letos půjčit s předstihem. Čím dřív, tím líp. Výhody případným dlužníkům po nabytí účinnosti zákona zůstanou – tedy, že potenciální penále a sankce budou mít minimální výši. Dumáte nad tím, kde si lze sjednat rychle ty nejvýhodnější půjčky bez registru a doložení příjmu? Nejlepší cenu úvěru vám umožní najít na internetu volně dostupné srovnávače půjček.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč

Celkem za měsíc: 2 400,00 Kč
Vybráno 6.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.