bida
28.2.2016
Kategorie: Politika

Novodobí proletáři

Sdílejte článek:

VÍT ŠLECHTA 28|02|2016

Setkávám se s nimi denně. S osobami  samostatně výdělečně činnými (OSVČ). Jsou to novodobí proletáři. Paní ministryně Marksová jim teď zaslala dopis. V tom dopisu jim píše, že budou mít  malý důchod. Ti proletáři to vědí. Někteří už ho totiž dostávají.

Paní ministryně se domnívá, že kdyby si platili větší částku na důchodové pojištění, tak by se mohli těšit z většího důchodu. Její rada však mnohým z těchto proletářů připomíná špatně míněný žert. Většina z OSVČ totiž nejsou žádní velcí kapitalisté, ale normální lidé, kteří mají problém se uživit. Musí si sami shánět zakázky. Když nemají zakázku, nevydělají žádné peníze. Ale i v tom případě musí každý měsíc zaplatit daně, sociální a zdravotní pojištění. Mnozí z nich zakázku dostanou, ale na peníze čekají dlouho, někdy i půl roku. Ale i v tom případě mají povinnost každý měsíc  odvést daně, sociální a zdravotní pojištění. Někteří z nich vykonají práci, za kterou nikdy nedostanou zaplacenou (konkrétních  stavbařů znám v okolí několik). Ale i v takovém případě musí každý měsíc zaplatit daně, sociální a zdravotní pojištění.

OSVČ jsou lidé, kterým nikdo nezaplatí žádnou dovolenou. Pokud nějakou chtějí, musí si za sebe zaplatit náhradu.

OSVČ jsou lidé, kteří si nemohou dovolit marodit. Většina z nich si ani neplatí nemocenské pojištění, prostě jim na ně nezbývá rezerva. Pokud si  OSVČ nemocenské pojištění hradí, tak v případě nemoci si prvních 14 dní platí sobě sami. Teprve od čtrnáctého dne jej platí ČSSZ, ale většinou to bývají částky malé, podobně jako s těmi důchody. Mnoho živnostníků si sjednává komerční pojistky pro případ nemoci. Ale není to řádná výhra. Komerční pojišťovny jsou velice skoupé a když máte problémy s páteří nebo Vás trápí duševní onemocnění, žádné peníze Vám většinou nezaplatí.

Zaměstnanci jsou na tom jinak. Dvě třetiny sociálního i zdravotního pojištění za ně platí zaměstnavatel. Mnozí z nich to ani nevědí. Zaměstnanci mají právo na tři až pět týdnů dovolené. Zaměstnancům platí pracovní neschopnost zaměstnavatel od čtvrtého dne jejich nemoci. Ministryni Marksové je to málo. Ráda by, aby zaměstnavatel platil nemocenskou již od prvního dne nemoci. To je cesta do pekel.

Aniž by to většina obyvatel tušila, vytvořily se nám ve společnosti dvě kasty. Kasta privilegovaných zaměstnanců, kteří požívají všechny výhody sociálního státu a kasta čím dál více ožebračených soukromníků, kteří na většinu benefitů sociálního státu nedosáhnou.

Kdyby dnes vstal Karel Marx, zjistil by, že díky silným odborům a silnému sociálnímu státu se situace obrátila. Zaměstnanci si užívají nebývalých  sociálních  jistot a kapitalisté jsou sociálně ožebračováni. Možná, že by se Marx těchto novodobých proletářů zastal a přepsal by kvůli nim svůj Kapitál. Ne tak ministryně Marksová. Ta svými dobře míněnými radami  připomíná nejvíce Marii Antoinettu. Když tato francouzská královna viděla hladové bouře v Paříži, ptala se po jejích příčinách: „Proč se ti lidé bouří?“ Někdo jí odpověděl: „Protože nemají chleba“. „A proč si tedy nevezmou koláče?“ zeptala se Marie Antoinetta ve své naivitě.

Ministryně Marksová nechápe, že většina OSVČ prostě nemá žádné rezervy, naopak, dostávají obálky ze státních úřadů, kde jim je vyhrožováno exekucí, pokud nezaplatí to minimum, které jim stát ukládá. Dopis paní ministryně můžeme brát jako její naivitu nebo jako urážku normálních OSVČ. V každém případě nám svým dopisem dokázala, že není ministryní všech občanů, ale pouze těch „zajištěných“.

P.S.: Včera jsem provedl namátkovou kontrolu mezi práce neschopnými v mé ordinaci. Zjistil jsem, že aktuálně je v pracovní neschopnosti 56 osob, z toho 54 zaměstnanců a pouze dva pacienti v PN patří mezi OSVČ. Těch 3,6% OSVČ oproti 96,4% zaměstnanců v PN moje výše uvedené skutečnosti dotvrdilo.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 378,00 Kč
Vybráno 23.93%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 76 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (27 votes, average: 4,85 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.