slaves-1-1-678x381
19.9.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Novodobé černošské otroctví v islámských zemích, o kterém se nemluví

Sdílejte článek:

CHARLES JACOBS

V současnosti se v otroctví stále nachází odhadem 529 000 až 869 000 černošských mužů, žen a dětí. Kupují, vlastní, prodávají je a obchodují s nimi arabští a muslimští páni v pěti afrických zemích. Tato statistika se týká odhadu počtu otroků v Alžírsku, Libyi, Mauritánii a Súdánu. Nenachází se v ní Nigérie, pro kterou neexistují konkrétní odhady.

Západní lidsko-právní organizace a média hlavního proudu o tomto prakticky a bolestně mlčí. Nezapadá to do jejich obrazu hříchu západních bělochů. Zde je stručný přehled tohoto kvazi-tabuizovaného tématu.

Súdán

V Súdánu zůstává otroctví bolestivým pozůstatkem Druhé súdánské občanské války (1983-2005). Tehdy arabská muslimská vláda na severu země vyhlásila džihád proti černošskému, převážně křesťanskému jihu. Zabili asi 2,5 milionu lidí a až 200 000 jich zotročili.

Otroci zachráněni občanskými abolicionisty vyprávěli děsivé příběhy. Únos. Bitky. Nucený přestup na islám. Vyčerpávající práce. Ženská obřízka. Podvýživa. Znásilnění.

Válka skončila v roce 2005. Černošský Jižní Súdán se stal 9. července 2011 nejmladší zemí na světě. Přesto však mnoho černých otroků stále zůstává majetkem arabských pánů na druhé straně severní hranice. Přesný počet není znám. James Aguero Alic, bývalý ministr súdánské vlády, odhadl, že v roce 2006 jich mohlo být až 35 000.

Mauritánie

V Mauritánii podporuje otroctví samotná struktura společnosti. V průběhu staletí se vyvinul krutý třídní systém. Arabové se světlejší kůží (beydanes) a poarabčení Berbeři vládnou bývalým černým otrokům. Ti otroci byli časem nuceně poarabčení (haratin). Svobodní černoši na jihu, kteří odmítají poarabčení a sami se nazývají “negro-Afričany” a otrockou třídou černého movitého majetku (Abid), jsou na spodku společenského žebříčku. Země je zcela muslimská. Islám teoreticky zakazuje zotročení jednoho muslima druhým. V tomto případě však arabský rasismus nahrazuje dodržování šaríja (islámského práva).

V roce 1993 zpráva amerického ministerstva zahraničí odhadovala, že v otroctví u soukromých pánů se nachází 30 000 až 90 000 černochů. V roce 2012 vyšetřování CNN přineslo odhad, že počet otroků může být 340 000 až 680 000.

V Mauritánii nejsou trhy s otroky. Všichni otroci se rodí v domácnostech svých pánů. K otěhotnění dochází v důsledku pánova oplodnění černošských otrokyň, nebo prostřednictvím povinného “rozmnožování” otrockých párů. Vzhledem ke absenci otevřených trhů se otroci vyměňují potichu, při jednotlivých prodejích. Jsou také vyměňování jako náhrada za peníze při urovnávání gamblerských dluhů. Mohou být dokonce pronajati.

Alžírsko a Libye

Subsaharské Afričany prchající před násilím a chudobou do Evropy zotročují alžírští a libyjští Arabové při jejich pokusech o překročení Středozemního moře. Dnes se podle odhadu Global Slavery Index nachází v alžírském otroctví asi 106 000 černých Afričanů. 

Migrantky, ale také děti (chlapci i dívky) riskují sexuální otroctví. Muži vykonávají nekvalifikovanou práci. Ti, kteří se vyhnou otroctví, jsou vystaveni nevraživě arabskému rasismu. Nedávno to potvrdila nová zpráva deníku New York Times. To ještě více odsouvá na okraj již tak nemajetných lidí.

Afričané doufající v lepší život v Evropě také cestují do Libye, aby je přepravili přes Středozemní moře, často do Itálie. Když se tam dostanou, některé zotročí místní Arabové a překupníci. Podle zprávy OSN z roku 2016 se v Libyi nachází 700 000 až 1 milion černých afrických migrantů. Global Slavery Index odhaduje, že až 48 000 z nich žije v nějaké formě otroctví. Přeživší informují o mučení, sexuálním překupnictví a otroctví. Některé ženy dokonce nutí stát se prostitutkami až poté, co se dostanou do své destinace.

Obchod s otroky v Libyi se dostal do mezinárodní pozornosti v roce 2017, kdy CNN získala video opravdové otrocké dražby.

Nigérie

V Nigérii je součástí dlouhotrvající občanské války mezi muslimskou většinou a 40% křesťanskou menšinou zotročování křesťanských Nigerijců. Zotročování křesťanů se pro islámské bojovníky stalo zdrojem kompenzace.

Nedávný vzestup džihádistických organizací jako Boko Haram, spojenec ISIS, je hlavním zdrojem současných propadů orientovaných na zotročování. Najneslavnejším případem takových přepadů byl únos 276 křesťanských školaček příslušníky Boko Haram. Stalo se to ve městě Chibok 14. dubna 2014 a bylo inspirací pro hashtag Michelle Obamové #BringBackOurGirls. Většinu otrokyň tvoří mladé dívky, unesené a držené jako konkubíny islámských vojáků. Některé z nich upřednostňují sebevražedný bombový atentát, aby unikly životu sexuální otrokyně.

Přestože zpráva amerického ministerstva zahraničí o lidských právech v Nigérii za rok 2018 uvádí, že počet otroků zajatých a vlastněných teroristy z Boko Haram může být v současnosti řádově v tisících, přesný počet zatím “není znám”.

Zdroj: Charles Jacobs, iAbolish

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 6 536,00 Kč
Vybráno 18.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 594 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.