6551484_alexej-navalnyj2
23.9.2020
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Novičok znovu „udeřil“ aneb další zpackaná otrava?

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

Okurková sezóna letos opravdu není ani náhodou. Šíří se druhá vlna koronaviru, o jejíž závažnosti se vzhledem k protichůdným vyjádřením nejrůznějších odborníků v médiích a chaotickému zavádění vládních opatření můžeme jen dohadovat. V ulicích řady amerických měst řádí lůza „podporovaná“ nařízenou nečinností bezpečnostních složek, velitel amerického letectva veřejně vyzývá k přípravě na velkou válku, jako by snad tuto přípravu (byť snad jen na válku obranou) neměl v popisu práce, šéfka EK navrhuje zvýšit emisní závazek k roku 2030 a favority na Nobelovu cenu za mír jsou Thunbergová či WHO. Toto vše a mnohé další události se dějí ve stínu „politického thrilleru“, nad jehož zdánlivou rafinovaností by mohl žasnout i mistr tohoto literárního žánru Frederick Forsyth. Kdyby ovšem neměl tak mizerný scénář a ještě mizernější režii. Nemám totiž na mysli nic jiného, než další údajnou otravu novičokem.

O té minulé, kdy údajnou obětí byl dvojitý agent – přeběhlík (pro své bývalé spolupracovníky zrádce) a jeho dcera, jsem psal v článku Novičok zatemnil leckomu mozek. Uplynulo sotva dva a půl roku a údajná otrava novičokem, podle médií látkou s prakticky neomezenou možností způsobu podání, je opět na scéně. Tentokrát se obětí stal ruský opoziční politik.

„Všestrannost“ použití blíže neurčené formy nervově paralytické látky označované jako novičok asi nejlépe popsali ve svých článcích pánové Jan Schneider zde a Jan Keller zde. Ale ať už šlo „jenom“ o hru tajných služeb, o „zadání“ některého „západního demokratického rusofobního politika“ s cílem zdiskreditovat ruské vedení a prosadit další sankce nebo o téměř fantasmagorickou možnost, a to, že se šéf Kremlu pokusil zastrašit či dokonce zlikvidovat nepohodlného politika anebo to bylo úplně jinak, je téměř jisté, že my, normální smrtelníci, se úplnou pravdu o údajných otravách novičokem nikdy nedozvíme.

Přesto se můžeme ponořit do čtení zpráv a článků a pokusit se udělat si vlastní názor. Já jsem to tak udělal. Pro co nejmenší ovlivnění různých pohledů různých médií jsem si vybral jen jedno a na stránkách veřejnoprávní ČTK jsem do vyhledávání napsal slovo „novičok“. Nakolik jsem měl šťastnou ruku posuďte sami. Zde uvádím jen nadpisy, tři jsem na ukázku rozkliknul, a abych vám to maličko usnadnil, několik pasáží jsem zvýraznil.

 • Podle Moskvy tvrzení o otrávení Navalného zatím nejsou průkazná
 • Jedem, který otrávil Navalného, by mohl být novičok, píše Der Spiegel
 • Navalného otravu podle Berlína způsobila látka skupiny novičok¨
 • Charité: Stav Navalného vážný, nelze vyloučit dlouhodobé následky
 • EK chce před sankcemi proti Rusku znát viníky otravy Navalného
 • Západ naléhá na Rusko a žádá vyšetření otravy Navalného
 • Maas po Moskvě žádá brzké objasnění kauzy Navalnyj
 • Navalnyj probuzen z kómatu, reaguje na slovní podněty
 • Pompeo: za otravou Navalného stálo nejspíše ruské vedení
 • Navalného stav se zlepšuje, policie posílila jeho ochranu
 • Rusko hledá ženu z Navalného doprovodu a chce být u vyšetřování
 • Petříček: před jednáním s Ruskem bude jasná pozice EU k Navalnému
 • Der Spiegel: Navalnyj byl otráven novým typem novičoku

Jeden odstavec z této zprávy:

Berlín – Nervově paralytická látka novičok, kterou byl otráven kritik Kremlu Alexej Navalnyj, byl podle informací německého časopisu Der Spiegel silnější než předchozí zaznamenané formy. Posiluje to domněnku, že Kreml byl do případu zapleten, uvádí zpravodajský magazín, který se odvolává na informace z prostředí tajných služeb.

Jeden odstavec z této zprávy:

Berlín – Otrávení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok nezávisle potvrdily také specializované laboratoře ve Francii a Švédsku. Oznámila to dnes německá vláda, která zároveň zopakovala svou výzvu Rusku, aby případ otravy vysvětlilo. Stejný požadavek v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem podle prohlášení Elysejského paláce zopakovala francouzská hlava státu Emmanuel Macron.

Zdraví Navalného se lepší, dýchá bez přístroje a opouští lůžko.

Navalnyj po otravě zveřejnil své foto z nemocnice

Jeden odstavec z této zprávy:

„Británie ve středu uvedla, že si je téměř jistá, že útok na Navalného spáchaly ruské tajné služby, a že Rusko musí vysvětlit nepřijatelné použití chemické zbraně. Objasnění od Ruska požadují také Německo, Francie a další státy, zaznívají výzvy k dalším sankcím proti Moskvě. Ta ale tvrdí, že ke spuštění oficiálního vyšetřování by potřebovala více lékařských analýz.“

Tak už jste o něco chytřejší a tušíte, jak se ten příběh mohl seběhnout? Já ano. Ale nechám si to pro sebe. Nebudu jako Oni a budu ctít presumpci neviny.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 032 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 3,86 out of 5)
Loading...
politicon.cz
31 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.