gaza
27.3.2019
Kategorie: Multikulturní soužití

Nové informace z pásma Gazy

Sdílejte článek:

MARTIN BRAUN

Situace kolem vývoje v pásmu Gazy a kolem dopadu na Izrael se mění každou hodinou a v posledních dnech došlo z palestinské strany k nové eskalaci napětí poté, co na území Izraele dopadly rakety, vypálené právě z Gazy.

Za posledních, necelých 48 hodin byl Izrael ostřelován více než stovkou raket, které na jeho území vypálil Hamas. Odpověď sice nebyla blesková, nicméně úder IDF byl a je razantní, v podobě leteckých útoků na vojenské cíle Hamasu v Gaze, které jsou systematicky likvidovány. V tuto chvíli, tedy 3:30 SEČ je napjatý klid zbraní. Jak se ale bude situace vyvíjet v následujících hodinách se nikdo neodváží předpovědět.

Je třeba si položit otázku, jaká je vlastně strategie Hamasu, když musí moc dobře vědět, že každý podobný útok povede k nemilosrdné odvetě. Proč tedy ohrožují životy svých obyvatel? Odpověď poskytl v rozhovoru pro I24 News bývalý palestinský ministr Ashraf Al Ajrami.

Ve zkrátce tedy řekl, že poprvé od roku 2007 dochází na území Gazy k masívním protestům proti vládě Hamasu. Lidé se bouří proti tragickým životním podmínkám, ve kterých žijí, přestože ze zahraničí zde putují stovky milionů dolarů a tuny charitativní pomoci. Jenže to všechno si rozdělují vedoucí představitelé Hamasu a ekonomika Gazy rapidně upadá. Proto se Hamas snaží nějakým způsobem vyvolat konflikt s Izraelem, v nadějí že tento konflikt otupí protesty proti jeho vládě a postaví obyvatelstvo znovu proti nepříteli číslo jedna, tedy proti Izraeli.

S touto verzí souhlasí další s diskutujících, Alon Eviatar, izraelský expert pro palestinské záležitosti. Ovšem současně dodává, že je to plán velice riskantní, protože představa jakéhosi omezeného konfliktu s Izraelem dnes, tedy v době krátce před volbami je velmi naivní. Naopak hrozí, že Izrael použije veškerou maximálně možnou sílu k tomu aby Hamas zastavil jednou provždy.

Hamas se tak ocitá ve velice nepříjemné situaci. Za poslední týden bylo v Gaze zatčeno několik tisícovek obyvatel, protestujících proti jeho politice. Řada z nich zmizela a jejích osud není znám. Hamas je také velice silně kritizován z Egypta, což není novinka ale ta kritika sílí. Situace je prostě neudržitelná a neudržitelná je rovněž konstrukce – vinit ze všeho Izrael. Zvláště pak v okamžiku, kdy je zřetelná jeho velká trpělivost. Vždyť každá jiná země, byl už dávno agresora podobného Hamasu smetla z povrchu země. Jenže Izrael si je dobře vědom své nedobré situace ve vztahu k mezinárodním společenstvím. OSN a jeho pod orgány vítají každou příležitost aby mohly Izrael kritizovat a odsoudit. A když takovou příležitost nemají, tak si jí prostě vymyslí, jako v případě údajně mírových protestů na hranicích Izraele a Gazy.

Jak se tedy bude situace vyvíjet dále? Jasné je pouze jedno. Pro Izrael není možný žádný ústup. Pokud bude Hamas pokračovat v provokacích, pak zbývá jediné řešení a tím je plný vojenský zásah v pásmu Gazy. Další hry na kočkovanou nemají žádný smysl a vedení země to moc dobře ví. Je tu ještě jeden faktor, který tomuto zásahu je příznivě nakloněn. Jak jsem napsal výše, už i ostatní arabské země, v čele s Egyptem, mají Hamasu plné zuby. Prakticky se staly jeho rukojmím a to se jím pochopitelně nelíbí. Takže riziko, že by došlo k otevřené konfrontaci mezi Izraelem a arabskými zeměmi, se kterými udržuje dobré vztahy není v současné době drasticky velké. Likvidace Hamasu by navíc mohla přinést i uvolnění napětí v regionu a umožnila by výraznější pomoc trpícím obyvatelům Gazy.


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 995 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
13 komentářů