trump-orban-1024x576
6.5.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Nová spojenectví a otvírání „oken příležitosti”

Loading...
Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJistě jste si už dávno všimli, že naše „media veřejné služby” informují o některých zajímavých politických událostech doma i ve světě poněkud neochotně. Že se určité děje, jevy a procesy, které nějakým způsobem nelahodí jejich pohledu na svět, snaží udržet mimo naši pozornost.

V první fázi zpravidla cudným, ale vytrvalým mlčením. Později, když je už mlčení neudržitelné, nastoupí fáze dva. Věc se formálně, letmo zmíní, tak „na půl huby „ aby se neřeklo”, a vzápětí je zasypána horou bezvýznamného každodenního balastu.

U rodícího se vztahu „nacionální”, nebo chcete-li vlastenecké Evropy s USA, jsme zatím ve fázi jedna. Nebo jste snad na ČT něco zaslechli o připravované cestě maďarského premiéra Vikrora Orbána za americkým presidentem Donaldem Trumpem ? A přitom je to politikum první kategorie. Otevřeně a bez servítků to řekl šéf maďarské diplomacie tamějšímu rozhlasu v neděli. Mezinárodní, protiimigrantská koalice se prý už formuje! A velmi zdůraznil, že právě Maďarsko a USA byly mezi těmi několika státy, co hlasovaly proti imigračnímu paktu OSN. (zde).

Zahraniční media jsou, ve věci plánované schůzky, poněkud sdílnější. List Politico k tématu uvádí zajímavou a u nás příliš nepublikovanou informaci, že od doby, co je president Trump ve funkci, byly ukončeny veřejné pokusy o ovlivňování maďarských vnitřních záležitostí. Které prý byly, za jeho předchůdce Obamy, podle Politico „otevřené, velmi silné, výrazné a viditelné” (zde).

Další zdroje zase citují vyjádření maďarského ministra zahraničí, Pétera Szijjártó, na tiskové konferenci v Bruselu o blízkosti postojů Maďarska a USA v některých otázkách: “Máme podobný způsob myšlení o migraci, ochraně křesťanů a bezpečnosti,” (zde).

Levičácko – liberální Guardian si zase, s velikým znepokojením, všímá okolností, za jakých bylo Trumpovo pozvání do Bílého domu přijato a vyhlášeno. Maďarský premier Orbán, evropskou levicí velice nenáviděný, je totiž oznámil na tiskové konferenci, konané po schůzce s italským ministrem vnitra Matteem Salvinim, nenáviděným ještě více. Na společné tiskové konferenci. (zde).

A že mají levicoví liberálové z Guardianu, stejně jako mocné, evropské kruhy, kterých jsou hlásnou troubou, důvod ke znepokojení, naznačuje další článek na Politico. Popisuje vzájemné porozumění mezi oběma lídry, Orbánem a Salvinim, na zmiňované schůzce. Všímá si Salviniho jasného vyjádření, že jeho strana bude hlasovat proti jakémukoli rozhodnutí evropského parlamentu o jakýchkoli krocích, namířených proti Maďarsku. Italský ministr vnitra tu, mimo jiné, pronesl i tuto, dříve nepředstavitelnou, buřičskou větu: „….abychom se mohli navzájem obhajovat v případě sporů v Bruselu” (zde).

Vypadá to, že se nám tu rodí nové transatlantické spojenectví, tentokrát jaksi zdola a „přes hlavy” bruselských elit. Spojenectví (ve svých zemích) úspěšných, protiimigračních stran se stejně protiimigračním presidentem Trumpem. Spojenectví možná dočasné, ale pro tuto chvíli důležité a výhodné.

USA už dlouho koketují s myšlenkou „Mezimoří”. Představovaného jakýmsi „sanitárním kordónem”, takovým pásem menších států střední a jižní Evropy, oddělujícím Německo od Ruska. Příliš silné a průmyslové, leč surovinově chudé Německo od Ruska, plného zdrojů. S něčím, jako taková Železná opona II, od Baltu po Černé moře. Na tom se president Trump plně shodne i s deep state, který mu v jiných věcech hází klacky pod nohy.

Ve věci projektu „Mezimoří” už také USA začaly podnikat určité praktické kroky. Budují základny v Rumunsku, vojensky spolupracují s Polskem, zvou si premiery jednotlivých zemí… I náš Babiš tam byl, nedávno, slovenský Pelegrini pak před třemi dny.

Se znalostí uvedených skutečností nám (právě vyhlášené) spojenectví Salviniho s Orbánem a následné potvrzení Orbánovy cesty za Trumpem do USA otvírá nové perspektivy a příležitosti. Proč se nepřipojit? Proč nevyužít protiimigračního naladění presidenta Trumpa a jeho nelásky k EU, když je zjevně ochoten (deep state a světovým elitám natruc) podpořit proces „rozvolňování” Únie? Proč to nezkusit třeba pod záminkou amerického projektu „Mezimoří” aby s tím doma neměl až takové problémy? Byli bychom v dobré společnosti přátelských států V4, plus Itálie, možná Rakousko…

A ono plánované, tvrdě protiruské zaměření amerického „Mezimoří”? Kvůli kterému ten plán vlastně vznikl a má zelenou i v hlavách plánovačů deep state USA? Jeho osten by se časem, postupně a v tichosti otupil politikou všech azimutů. Ve které by ostře protiruské Polsko vyvažovaly státy vstřícnější, jako Rakousko, Maďarsko, Bulharsko, možná Srbsko…

Takovéto historické „okno příležitosti” k zahájení procesu postupné, nenápadné emancipace a „vyšší mocí” krytého oddělování, od Bruselu, od centra nákazy, od umírající Západní Evropy, těhotné občanskou válkou a (případně) i od budoucího chalífátu se už nemusí opakovat.

Nestojíme zas trošku stranou?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 594 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
63 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.