PARLAMENTCTVIR
8.4.2020
Kategorie: Politika

Nouzový stav: Teoretici v poslanecké sněmovně

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSledoval jsem jednání poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Místy to bylo docela zajímavé a napínavé, nicméně výsledek byl znám dlouho předem.

Jednání poslanecké sněmovny o prodloužení nouzového stavu se konalo v situaci, kdy bylo veřejným tajemstvím, že nouzový stav bude prodloužen jen do konce dubna. Pro kompromisní řešení mezi kratším, čtrnáctidenním prodloužením a měsíčním prodloužením dle návrhu vlády, se vyslovil premiér Andrej Babiš. Návrh předsedy KSČM Vojtěcha Filipa na prodloužení nouzového stavu do 30.dubna tak byl „odsouzen k úspěchu“. Pro tento návrh hlasovalo 90 ze 102 přítomných poslanců. Proti se vyslovili jenom poslanci STAN a TOP 09.

 

Největším „hitem“ opozice byl požadavek (vcelku velmi rozumný), aby vláda předložila plán na obnovení společenských aktivit v „povirových“ časech. Nicméně, až na velmi vzácné výjimky, nebyl tento požadavek komunikován racionálně a s přehledem. Nejobsáhleji se k tomuto požadavku přiblížil návrh doprovodného usnesení poslanecké sněmovny, přednesený předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem. Ten v několika bodech navrhoval, aby vláda připravila plán na oživení společnosti po skončení nouzového stavu. Byly to vesměs velmi racionální návrhy, které ale poslanecká sněmovna vesměs zamítla těsnou většinou. Důvodem zamítnutí nebyl dle mého soudu dokonce ani obsah doprovodného usnesení. Důvod spatřuji v tom, že vládní koalice s podporou KSČM nechtěla být úkolována právě pirátskou stranou. Jakmile poslanecká sněmovna všechny návrh Bartoše zamítla, ten se nechal slyšet, že vláda nic nepřipraví. Je to ale právě naopak. Vláda zcela jistě připraví svůj plán tak, že odpoví velmi detailně na všechny body, které doprovodné usnesení navržené Bartošem obsahovalo. Pouze to ale nebude tak, že si opozice (piráti) budou moci připsat plusové body, jak hezky zaúkolovali vládu.

Na jednání poslanecké sněmovny vystoupil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a některé plány na postupné uvolnění situace i představil. Vojtěchovo vystoupení bylo mimochodem jedno z těch lepších na jednání sněmovny. Podrobně reagoval na výtky předsedy poslaneckého klubu pirátů Jakuba Michálka, že se máme učit na Tchaj-wanu. Vojtěch prohlásil, že Tchaj-wan má za sebou zkušenost s epidemií SARS (která v Evropě dokonce ani neproběhla), a že Česko bude na případnou další virovou infekci připraveno rozhodně lépe než na současnou nemoc COVID-19.

Na jednání sněmovny tentokrát hlavní „šrapnel“ hodila do vládních lavic předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Postavila se k pultíku a stěžovala si, že na jednání sněmovny nejsou přítomni premiér, ministr vnitra ani ministr zdravotnictví a požádala, aby sněmovna hlasovala o přerušení jednání do doby, než se členové vlády na jednání dostaví. To způsobilo poprask i proto, že Pekarová Adamová obvinila vládu z toho, že si nouzový stav „užívá“. Poté vystoupil ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Prohlásil, že podle „gentlemanské dohody“ bylo odsouhlaseno předsedy klubů, že nebude nutná účast poslanců po dobu jednání sněmovny přímo v lavicích, ale bude povoleno sledovat jednání i na televizní obrazovce v kuloárech sněmovny. Poté prohlásil, že „si vyprošuje“, aby ho někdo obviňoval z toho, že si „užívá“ nouzový stav, když má obavy o zdraví nejen svých blízkých, ale všech obyvatel Česka. Za své vystoupení sklidil nejhlasitější potlesk z lavic poslanců. Mimochodem, Jan Hamáček doslova a do písmene se současnou krizí politicky vyzrál a jeho reakce nejen na nejapné komentáře poslanců, ale i tazatelů z řad médií, jsou trefné a výstižné. Dokonce mám takový pocit, že řešení pandemie českou vládu sblížilo mnohem víc, než českou opozici.

Problém „nejkrásnější předsedkyně“ Markéty Pekarové Adamové je navíc evidentní. Pokud má v řadách poslanců Miroslava Kalouska či Dominika Feriho, který od řečnického pultíku doslova provokoval ministryni financí Alenu Schillerovou (Tak řekněte na rovinu, jak je to s náhradou zisku!!), je pod vícenásobným tlakem. Místo, aby využila své ženské přednosti (i v záležitostech, o kterých hovořila lze nalézt formulace, které prvoplánově neurazí), jedná ve stylu „zlého muže“.

Jednání sněmovny opět prokázalo, že v ní zasedá nejeden teoretik na řešení současné virové pandemie, který má jasno v tom, nad čím si lámou hlavu desítky a stovky epidemiologů na celém světě. Kolik poslanců „neví, co má vláda v plánu“, a stačilo by, kdyby jenom poslouchali, co vláda na tiskových konferencích pro média prezentuje.

Faktem je, že „alternativní Švédsko“ oznámilo za jeden den více než stovku zemřelých a začíná přitvrzovat. Otázkou je, zda již Švédsko není promořeno podobně jako Itálie a zda mohou být represivní opatření za této situace k něčemu dobrá. Na příkladu Itálie je zřejmé, že když se epidemie „rozjede“, není žádné dobré cesty a nastává jen boj o holý život nakažených, z nichž ti staří mají za takovýchto okolností prostě „smůlu“.

Poslanci pak schválili na další schůzi i příspěvek 25000 Kč pro živnostníky a moratorium na splátky úvěrů. ODS prosadila, že žádost o finanční příspěvek bude moci být zaslána i e-mailem a nebude tak nutná datová schránka. Vláda tak prosadila vše podstatné, s čím do poslanecké sněmovny přišla. Praxe tak ukázala, kde jsou limity teoretiků v poslanecké sněmovně.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 12 721,00 Kč
Vybráno 36.34%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 525 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 4,36 out of 5)
Loading...
loading...
39 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.